Jarmark Św. Jakuba

Z lebork.info.pl
Wersja z dnia 21:04, 21 cze 2024 autorstwa Danielg28 (dyskusja | edycje) (→‎1997)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Artykuł dopiero powstaje. Proszę nie edytować. Wszelkie uwagi, prośby, zmiany oraz chęć edycji i rozwijania tego artykułu proszę zgłaszać w jego Dyskusji.

Aktualne dane dla daty: 21.06.2024


Lęborskie Dni Jakubowe czyli Jarmark Świętego Jakuba zostały zapoczątkowane w roku 1995, kiedy to z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii św.Jakuba ,franciszkanina o. Wiesława Przybysza odżyła wizja reaktywowania w Lęborku znanych ze średniowiecza jarmarków odpustowych św. Jakuba. Pomysł się przyjął i w 1996 roku nawiązując do średniowiecznych tradycji franciszkanie wyszli z odpustem poza mury kościoła na ulice i place miasta. Pojawili się artyści ludowi, kramiki handlowe, konkursy, zabawy dla dzieci i dorosłych oraz piosenkarze.

Święty Jakub Apostoł towarzyszy miastu od samego początku istnienia miasta. Z chwilą lokowania Lęborka w 1341 roku rozpoczęto również budowę kościoła pod wezwaniem tego patrona.

W dniu 16 kwietnia 1998 roku, władze Lęborka podjęły uchwałę o ustanowieniu świętego Jakuba Apostoła patronem Lęborka. Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga, przychylając się do wniosku Rady Miejskiej, popartego pozytywnymi opiniami mieszkańców miasta, organizacji społecznych i partii politycznych, 22 czerwca 1998 roku podpisał Dekret stwierdzający, że od dnia jego publicznego ogłoszenia św. Jakub Apostoł będzie patronem Lęborka.

Plac Pokoju 26 lipca 1998 roku był miejscem najważniejszego wydarzenia we współczesnej historii miasta. To tutaj została odprawiona suma odpustowa w obecności czterech biskupów, wicepremiera rządu oraz wielu tysięcy mieszkańców Lęborka i licznych gości, podczas której dekret w sprawie patronatu specjalną formułą potwierdził biskup Jan Bernard Szlaga.

Lęborska świątynia otrzymała z Watykanu relikwie świętego apostoła, które zostały uroczyście wprowadzone do świątyni 25 lipca 2010 roku. Uroczystej Sumie Odpustowej przewodniczył biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga.


Lęborskie Dni Jakubowe to największa i najważniejsza impreza kulturalno-rekreacyjno-handlowa, przyciągająca co roku tysiące mieszkańców Lęborka i turystów. To czas integracji różnych środowisk - rzemieślników, artystów,sportowców,mniejszości etnicznych i narodowych - mieszkańców tej ziemi.

Kalendarz imprez wciąż wzbogaca się o nowe pomysły. Do stałych i najbardziej widowiskowych atrakcji należą: Uliczny Bieg św. Jakuba, koncert Muzyka Regionów oraz organizowane przez bractwa rycerskie pokazy w strojach z epoki. Równie ważnym wydarzeniem Lęborskich Dni jakubowych jest przyznawane przez Radę Miejską za szczególne zasługi dla miasta, wręczane podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej wyróżnienie honorowe "Lęborski Lew".

W programie Jarmarku Św. Jakuba nie brakuje stałych elementów związanych z postacią Patrona Lęborka św. Jakuba Apostoła. Uroczysta suma odpustowa, msza ekumeniczna, święcenie pojazdów, koncert muzyki sakralnej wnoszą elementy religijne i duchowe w te wydarzenia.

1996[edytuj]

1997[edytuj]

1998[edytuj]

[1]III Jarmark Odpustowy Św. Jakuba w Lęborku

ODPUST, PATRON I GWIAZDY

Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy III Jarmarku Odpustowego św. Jakuba w Lę­borku podkreślają, że urastające do rangi święta całego miasta wydarzenie zmierza w dobrym kierunku. W tym roku szczególnie zaakcentowano uroczystości patronalne, podczas których św. Jakub Apostoł został ogłoszony patronem Lęborka.

Reaktywowany w 1996 roku z inicjatywy franciszkanina o. Leszka Klekociuka[2] jarmark nawiązuje do tradycji spotkań kupców i rzemieślników organizowanych w Lęborku od XV do początków naszego wieku. Organizatorzy: obchodząca w tym roku swoje 660-lecie parafia św. Jakuba z o. Wiesławem Przybyszem i Ryszardem Wentą na czele, Lęborskie Bractwo Historyczne, Urząd Miejski, Młodzieżowy Dom Kultury oraz muzeum konsekwentnie zmierzają do tego, aby połączyć w jarmarku aspekt religijny (odpustowy) ze świecką zabawą i walorami poznawczymi.

Ten jarmark był Inny niż poprzednie nie tylko dlatego, że podczas jego trwania Lębork zyskał patrona w osobie św. Jakuba. Przede wszystkim uczestniczyło w nim więcej osób. Powiększyło się grono organizatorów-społeczników, a wśród obserwatorów byli turyści nie tylko z pobliskiej Łeby, ale także z głębi Polski (między innymi z Sosnowca, z okolic Warszawy). Z roku na rok bogatsza jest oferta programowa. Każdy z jarmarkowych dni miał odrębny charakter. Wydarzenie zainaugurowano mocnym wejściem wędrującej ekipy „Lata z Radiem” z takimi gwiazdami jak: kabaret OT.TO, zespoły Viva, Goya, De Su i Żuki. Spragnieni dobrej zabawy i rozrywki lęborczanie po raz pierwszy od kilku lat, kiedy w mieście gościli realizatorzy telewizyjnego programu „Przystanek Dwójka”, mogli wziąć udział w profesjonalnie przygotowanej (nagłośnienie, oświetlenie) imprezie. Takiego tłumu (i takiej dawki decybeli) na placu Pokoju, gdzie umieszczono radiową scenę nie pamię­tali najstarsi mieszkańcy miasta.

Bardziej kameralnie było przez trzy kolejne dni na placu św. Jakuba, gdzie podobnie jak w roku ubiegłym koncentrowały się główne wydarzenia jarmarku. Swoje stragany rozłożyło tam ponad dwudziestu twórców ludowych z całego Pomorza oraz malarze z miejscowego Klubu Plastyka Amatora. Przewa­żały pamiątki odpustowe (figury świę­tych, Madonny z dzieciątkiem, drewniane ptaszki) oraz patronalne (między innymi kubki, koszulki z podobizną św. Jakuba). Ryszard Arkuszyński, garncarz z Polnicy pod Człuchowem udowadniał na mini warsztacie, że „nie święci garnki lepią”. - Rzeźbienie na zamówienie! Wizytóweczkę kupujemy raz, a służy nam cały czas! - zapraszał do swojego stoiska Henryk Trzeciński z Lizaków pod Kościerzyną, który w dziesięć minut rzeźbił nazwiska w drewnie lipowym, dębowym i brzozowym. Natomiast poeta Zygmunt Bukowski z Mierzeszyna (woj. gdańskie) omawiał płaskorzeźby, na których pokazał między innymi jak wygląda zakończenie żniw na Kociewiu i jak Remus uczestniczył w odpuście. Na kiermaszu niezabrakło oczywiście, twórców miejscowych (Norberta Glińskiego, Kazimierza Odżygóżdża i Zdzisława Grajpera).

Na scenie wspaniale bawił publiczność Janusz Laskowski. Śpiewał i grał zespół kleryków „Pokój i Dobro” z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W zadumę nad życiem wprowadzało kilkakrotne pojawienie się na scenie młodzieży ze wspólnoty ewangelizującej z Torunia. Podobały się wyciszone melodyjne piosenki Antoniny Krzysztoń, której słuchacze długo nie pozwolili zejść ze sceny. Nagrodzone w konkursie na pracę o św. Jakubie dzieci miały swój wernisaż w kruchcie kościo­ła i mogły obejrzeć kostiumową bajkę w wykonaniu uczniów z miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych.

Niekwestionowanym hitem jarmarku były przedsięwzięcia LBH: pokaz walk Stowarzyszenia Rycerzy Ziemi Gdańskiej (z zespołem tańca Celtyckiego Trebra Runa) oraz wystawa archiwaliów z kościoła św. Jakuba zorganizowana w kościelnej wieży.

- W ciągu trzech dni zwiedziło ekspozycję prawie cztery tysiące osób - mówi Andrzej Barański, senior LBH. - Planujemy zaadaptowanie wieży na taras widokowy.

Podobnym zainteresowaniem cieszy­ła się wystawa dokumentów i przedmiotów liturgicznych w miejscowym muzeum. Sporo zainteresowanych dziejami dawnego Lęborka przyszło na seminarium historyczne „Kościół św. Jakuba Apostoła w lęborskiej panoramie”, którego gospodarzem była Elżbieta Kai, dyrektor muzeum. Uzupełnieniem sesji były zorganizowane przez przewodników miejscowego koła PTTK wycieczki „Trasą średniowiecznego Lęborka” (podczas jarmarku promowali swój pierwszy przewodnik turystyczny „Błękitna kraina. Lębork, Łeba i Słowiński Park Narodowy”). Ważnym akcentem była sprzedaż cegiełek na renowację kościoła św. Jakuba (głównie dachu i wyposażenia). Zebrano prawie dwa i pół tysiąca zł.

Historycznym wydarzeniem w dziejach Lęborka była uroczysta msza św. koncelebrowana przez księdza biskupa diecezji pelplińskiej Jana Bernarda Szlagę, podczas której miasto oddane zostało w opiekę apostołowi pielgrzymowi.

-Patronat św. Jakuba, osoby niezwykle wyrazistej, chociaż skromnie przedstawionej w Nowym Testamencie jest przekonującym dowodem na to, że patronaty są potrzebne i akceptowane - powiedział ksiądz biskup.

Jarmark Odpustowy św. Jakuba wpisał się już w wakacyjny kalendarz ważnych wydarzeń w Lęborku. Powoduje, że to (jak się zwykło o Lęborku mówić) tranzytowe w drodze do Łeby miasto, jest także atrakcyjnym punktem na mapie. Miastem silnym interesującą, w części jeszcze nie odkrytą, historią i zapałem ludzi, którym zależy, aby o Lęborku przestało się mówić jako kulturalnej pustyni.

Zdaniem o. W. Przybysza tegoroczny jarmark był znaczącym krokiem do przodu jeśli chodzi o integrację lokalnej społeczności. O. Janusz Jędryszek, były proboszcz parafii św. Jakuba twierdzi jednak, że w przyszłości powinno się zwrócić większą uwagę na obecność grup etnicznych podczas jarmarku. - Święty Jakub poprzez pielgrzymowanie jednoczył Europę - mówi. - Aby była jednością w różnorodności, trzeba bardziej zaznaczać obecność mieszkających na tym terenie Kaszubów, Ukraińców i przedstawicieli mniejszości niemieckiej.

Dzięki licznej grupie społeczników i sponsorom udało się w tym roku ustalić właściwe proporcje między wymiarem religijnym, poznawczym, rekreacyjnym i zabawowym - powiedział R. Wenta dyrektor społecznego komitetu organizacyjnego. - Trzeba się tylko zastanowić jak w sposób pełny włączyć inne parafie, gnipy etniczne do tego wydalenia. Jak sprawić, by św. Jakub istotnie łączył nas wszystkich.

ANDRZEJ RADAJEWSKI


Wycinek z Dziennika Bałtyckiego z 25-26 lipca 1998r.
Wycinek z Dziennika Bałtyckiego z 25-26 lipca 1998r.

[3]Estrada jarmarku św. Jakuba


Dziś od rana do późnej nocy trwać będą w Lęborku imprezy III Jarmarku Odpustowego św. Jakuba Apostoła.

Na przykościelnym placu zostanie otwarty kiermasz wyrobów twórców ludowych i prac malarzy amatorów. Towarzyszyć mu będzie sprzedaż pamiątek odpustowych oraz książek o treści religijnej. Kiermasz urozmaici koncert zespołu kleryków franciszkańskich Pokój i Dobro.

Zaprezentuje się też Janusz Laskowski. Zespół Tico-Tico zaśpiewa piosenki biesiadne. Na estradzie przy kościele wystąpią Biedronki, zespół działający przy Związku Mniejszości Niemieckiej. Bajki dla dzieci przedstawi grupa teatralna uczniów tutejszego Zespołu Szkół Rolniczych.

Od godz. 21.30 do 1 zabawę taneczną poprowadzi zespół Tico-Tico (zet)


1999[edytuj]

2000[edytuj]

2001[edytuj]

2002[edytuj]

2003[edytuj]

2004[edytuj]

2005[edytuj]

2006[edytuj]

2007[edytuj]

2008[edytuj]

Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2008
Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2008


2009[edytuj]

Nowym punktem w programie Jarmarku jest piknik naukowy, który w niedzielę zorganizują na ul. Staromiejskiej fizycy z Torunia. Uczeni z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będą popularyzować wiedzę naukową, jako wstęp do zbliżającej się 150 rocznicy urodzin Paula Nipkowa.

Rycerze z Hufca Przedniego Wójtostwa Lębork od piątku do niedzieli będą obozować na polanie pod lęborskim zamkiem. Razem ze swoimi przyjaciółmi ze Szczecina, Chojnic, Koszalina, Malborka i Gdańska, wspólnie pokażą turystom i mieszkańcom Lęborka średniowieczne stroje, zwyczaje i oręż.

Czwartek, 23.07.2009 r.

17.15 – Marsz pokoju spod kaplicy kościoła ewangelicko – augsburskiego do kościoła św. Jakuba Ap.

18.00 – Nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Jakuba

18.45 – Koncert po nabożeństwie ekumenicznym (kościół św. Jakuba)

Piątek, 24.07.2009 r.

13.00 – Uroczyste posiedzenie Radnych Miasta Lęborka, wręczenie statuetek Lęborskiego Lwa, wykład :„V wieków Franciszkanów w Lęborku” ( Sala Rajców)

16.00 – 18.00 – Katolicy na ulicy – ewangelizacja uliczna

16.00 – 16.50 – Estrada wykonawców lęborskich – muzyka, taniec (scena)

17.15 – Otwarcie wystawy w wieży kościoła św. Jakuba „Światłem muskane-historia oświetlenia”

16.50 – 18.50 – Muzyka Regionów I – Zespoły regionalne: „Levino”, „Switanok”, polski zespół „Jutrzenka” z Białorusi, „Nasze Strone” z Wierzchucina, „Mezoszilas” z Węgier, „Etnos” z Macedonii (scena)

18.30 – Koncert Chóru Tadeusza Formeli połączony z promocją płyty (kościół św. Jakuba)

19.00 – 19.30 – Uroczystość wręczenia Flagi Honorowej Rady Europy (pl. Pokoju)

19.35 – Program muzyczny – Orkiestra dęta „ Ziemia Lęborska” (przed sceną)

20.30 – Koncert muzyki irlandzkiej – „POLANDIA” (scena)

Sobota, 25.07.2009 r.

09.30 – Zlot Jakubów (rejestracja od godz. 09.30 – 17.00) (pl. św. Jakuba)

11.00 – II Ogólnopolskie Forum Turystyczne – (Sala Rajców)

10.00 – 11.30 Festyn „Chrześcijanie Dzieciom” – skwer przy pl. Pokoju

11.00 – 19.00 – NOT – Wystawa zabawek epoki PRL-u – Dom Technika- Baszta Kwadratowa

11.00 – 20.00 – Piknik naukowy – most na ul. Staromiejskiej

13.00 – Pielgrzymka rowerowa do Łeby – start sprzed Ratusza Miejskiego

13.30 – 15.30 Muzyka Regionów II – Zespoły regionalne : „Jutrzenka,” „Mezoszilas”, „Etnos”, „Ziemia Lęborska”

15.00 – Konferencja naukowa „Po pierwsze zachować” (Muzeum w Lęborku)

15.00 – Jakubowy Turniej Karciany „Laborsczi Baśczi”. (internat Spec. Ośr. Szkolno- Wych.)

15.50 – Bieg Uliczny św. Jakuba (start honorowy – przed sceną)

16.00 – Bieg Uliczny św. Jakuba (start ostry – ul. 1 Maja)

17.00 – Poświęcenie samochodów (plac Kopernika)

18.00 – Msza św. z kaszubską liturgią słowa (kościół św. Jakuba)

18.00 – 18.45 Podsumowanie Biegu Ulicznego św. Jakuba (scena)

18.45 – Podsumowanie konkursu rzeźbiarskiego „Św. Franciszek w oczach rzeźbiarzy” (scena)

19.00 – Finał Zlotu Jakubów (scena)

19.30 – 21.15 Program artystyczny (scena)

20.00 – Promocja lęborskiego kalendarza na 2010 r. (galeria „Fregata”, ul. Reja)

21.30 – Gwiazda wieczoru – BONEY M (scena)

Niedziela, 26.07.2009 r.

09.30 – Uroczysty, barwny korowód od Ratusza do kościoła św. Jakuba

10.00 – Uroczysta suma odpustowa w kościele św. Jakuba Ap. Prowadzi o. Jerzy Norel – Wikariusz Generalny z Rzymu

11.00 – Koncert chóru Schola Cantorum Veiherovienses z Wejherowa (kościół św. Jakuba Ap.)

11.00 – 17.00 – Piknik naukowy (most na ul. Staromiejskiej)

11.30 – 14.00 – „Franciszkanie Dzieciom” – festyn przy kościele

12.00 – 19.00 – NOT – Wystawa zabawek epoki PRL-u – Dom Technika-Baszta Kwadratowa

12.45 – Podsumowanie pleneru malarskiego (scena)

13.00 – Estrada wykonawców lęborskich. (scena)

15.00 – 16.15 – Koncert Muzyki Chrześcijańskiej Communio – Zespoły regionalne: Etnos, Mezoszilas, Jutrzenka, Spiewne Kwiotczi, Radość Życia (scena)

16.30 – 17.45 – Koncert – ANTONINA KRZYSZTOŃ (scena)

18.15 – 19.15 – Program muzyczny (scena)

19.30 – Gwiazda wieczoru – STANISŁAW SOJKA (scena)

2010[edytuj]

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010

Mimo, że Lęborskie  Dni Jakubowe AD 2010 upłynęły pod znakiem chłodnej i deszczowej pogody, nie zabrakło gorącej atmosfery i przyjaznych opinii o największym  miejskim wydarzeniu kulturalno- rekreacyjno-religijnym.  W tym roku dowiedzieli się o nim także widzowie TV Polonii, która „na żywo” transmitowała z Lęborka uroczystą Mszę św. podczas której Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga ogłosił, że miejscowy kościół Św. Jakuba zyskał status Diecezjalnego Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła.

W lipcowym Święcie Miasta udział wzięło tysiące lęborczan i turystów.


Czwartek, 22 lipca 2010

Po Marszu Pokoju z udziałem przedstawicieli duchowieństwa i wiernych różnych wyznań spod kaplicy ewangelicko-augsburskiego do kościoła NMP Panny Królowej Polski odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, a po nim koncert chóru Tadeusza Formeli.  


Piątek, 23 lipca 2010

Oficjalnym prologiem Lęborskich Dni Jakubowych było uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej, na którym wręczono statuetkę „Lęborskiego Lwa 2010” – Wyróżnienie Honorowe Rady Miejskiej w Lęborku Staroście Lęborskiemu Ryszardowi Wencie.    

Jeszcze tego samego dnia na scenie na placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona II Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz naszych zespołów: Zespołu Regionalnego „Levino”, Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska”, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska” wystąpiły zespoły „October 14” z Serbii, „Cecinka” ze Słowacji oraz zespół „Żywczanie”. Od tego dnia na wieży kościoła św. Jakuba Ap. można było zwiedzać muzealną ekspozycję „W kadrze zatrzymane. Historia fotografii”, na której zgromadzono stare aparaty, akcesoria fotograficzne, zdjęcia zrobione metodą analogową.  Wieczorem zagrała ustecka grupa szantowa „Kubryk”.


Sobota 24 lipca 2010

Sobota zapisała się jako dzień pochmurny, wietrzny i deszczowy. Sporo z 80 stoisk handlowych na placu Pokoju było przez znaczną część dnia zabezpieczonych folią lub brezentem przed ulewą. To jednak nie zniechęciło lęborczan i licznie odwiedzających miasto w jarmarkowe dni  turystów do spacerów i uczestnictwa w kolejnych punktach programu LDJ: w cz. II cyklu „Muzyka Regionów”, Gdy deszcz odpuszczał tłoczno i gwarno robiło się na ul. Staromiejskiej, gdzie w ramach akcji „Ożywiona Staromiejska” grały zespoły muzyczne, występowali kuglarze i szczudlarze, oblegane było przez dzieci stoisko malowania buziek. Furorę zrobił warszawski kataryniarz z papugą. 

Po południu w strugach deszczu wyruszyli spod Ratusza Miejskiego do Łeby uczestnicy Pielgrzymki Rowerowej „Od Jakuba do Jakuba”. Na szczęście nie w plenerze, lecz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbył się tradycyjny Jakubowy Turniej Karciany „Laborśczi Baśczi”.  

Sporym zainteresowaniem cieszyła się promocja miejskiego kalendarza na rok 2011 na ul. Staromiejskiej. Jego tematem przewodnim jest hasło:  Wybierz Lębork – odwiedź, zainwestuj, zamieszkaj!, które skierowane jest nie tylko do potencjalnych inwestorów, którzy mogliby w mieście stworzyć nowe miejsca pracy, ale i do turystów. Autorem kalendarza jest Sylwia Beyrowska, lęborczanka, absolwentka gdańskiej ASP. Kalendarz powstał przy współpracy Referatu Promocji i Kultury UM. Jego 101 egzemplarzy podpisanych podczas promocji przez Burmistrza Miasta Lęborka Włodzimierza Klatę i Sylwię Beyrowską  trafiło już do lęborczan i turystów.


Hitem tego dnia był  nie tylko wieczorny koncert grupy Feel, ale także  IV Międzynarodowy Zlot Jakubów, który w dniu imienin Jakuba zgromadził w Lęborku 248 Jakubów, a więc o 11 więcej niż w roku ubiegłym oraz X Bieg Uliczny Św. Jakuba z udziałem 270 biegaczy.

W tym roku każdy z Jakubów otrzymał zlotową czapkę, identyfikator, pożywną „Laskę Jakuba” (paluch maślany), a także kupony rabatowe do partnerskich placówek handlowych Zlotu. Pierwszych 100 Jakubów otrzymało także kupony na Pizzę Nipkowa lub deser Lodowy „Lęborska Fantazja”. Każdy Jakub miał możliwość zrobienia sobie zdjęcia do Galerii Jakubów i wpisania się do pamiątkowej księgi. Mimo nienajlepszej pogody i ulewy która kilkukrotnie przeszła nad miastem, pod Kwaterą Zlotu nie brakowało chętnych do rejestracji. Przybyli  nie tylko Jakubowie z Polski, ale z Bratysławy na Słowacji i Luksemburga.  Po południu liczna grupa Jakubów wraz z całymi rodzinami odbyła pielgrzymkę do kościoła Św. Jakuba, które już w niedzielę ogłoszone zostało  Sanktuarium Św. Jakuba Ap. w którym wszystkich powitał proboszcz. o. Piotr Pawlik. Wcześniej Jakubowie zwiedzili wystawę  „Historia fotografii” w wieży kościoła i wysłuchali krótkiego koncertu organowego w wykonaniu Tadeusza Formeli. Kolejnym punktem było zwiedzanie zamku z przewodnikiem Ireneuszem Krawcem, który w barwny sposób opowiadał o średniowiecznym życiu krzyżackiej załogi w murach lęborskiego zamku. Największym zainteresowaniem z racji wspaniałych nagród ufundowanych przez sponsorów (m.in. rowery, aparaty fotograficzne, telefony, odtwarzacze MP3 i MP4), cieszył się wieczorny finał Zlotu Jakubów poprzedzony przemarszem Jakubów do Placu Pokoju przy akompaniamencie perkusistów z zespołu Tremolo. Na scenie Barbara Jachimowicz prowadząca finał zaprosiła wszystkich Jakubów z rodzinami do zbiorowego zdjęcia. Oprawę muzyczną finału zapewnił zespół Mayoness. Część z ok. 150 nagród rozlosowano na scenie, część po finale przy Kwaterze Zlotu. Frekwencja na Zlocie rośnie z roku na rok (2007 r. - 87 uczestników, 2008 - 167, 2009 - 237).

Najmłodszym Jakubem IV Zlotu był trzytygodniowy Jakub Osowski z Lęborka, najstarszym tak, jak w poprzednim roku 75-letni Jakub Wojtyniak z Dębina k. Malborka. Obaj otrzymali specjalne prezenty od sponsorów.

W 10-kilometrowym Biegu Św. Jakuba startowali nie tylko biegacze z całej Polski, a także m.in. z Białorusi, Finlandii i Szkocji. Najlepszy był Radosław Kłeczek z Gogolina, który na metę przybiegł w czasie 30 min. 58 sek. Wśród lęborczan pierwsi na mecie byli Piotr Pobłocki - UKS Ekonomik Maratończyk Lębork (7. miejsce, czas 31 min. 54 sek.), Błażej Król - GKS Tęcza NWL (12 miejsce, 33 min. 47 sek.) oraz Sebastian Wąsicki - LKB „Braci Petk”  (14. miejsce, 33 min. 50 sek). Najlepszą wśród kobiet była Minina Volha z Białorusi (czas 33 min. 55 sek).


Niedziela, 25 lipca 2010

Niedziela była bardziej łaskawa pod względem pogody. Chociaż od czasu do czasu padał przelotny deszcz, adresaci jarmarkowych atrakcji o wiele rzadziej chronili się pod parasolami niż w poprzednie dni.

Na pl. Pokoju pachniały wyroby piekarniczo-cukiernicze, wędzone ryby i kiełbasy. Był większy ruch przy  kramach  z wyrobami rzemieślniczymi, ludowymi rzeźbami, starociami, zabawkami, cukrową watą i balonami. Muzyką, obecnością kuglarzy i  szczudlarzy żyła ulica Staromiejska.

Niedziela miała odpustowy i wyjątkowy pod względem religijnym charakter. Podczas uroczystej sumy odpustowej w kościele św. Jakuba, której przewodniczył Biskup Pelpliński Ksiądz prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga, lęborska świątynia została ogłoszona Diecezjalnym Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła. Relikwia z kości Św. Jakuba Starszego Apostoła, którą oo. franciszkanie otrzymali z Watykanu, umieszczona została w muszli z dębu na ołtarzu głównym. Mszę Św. Odpustową, w której uczestniczyli Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke, Poseł Do Parlamentu Europejskiego Jarosław Wałęsa, Poseł na Sejm RP Witold Namyślak i Senator Kazimierz Kleina, poprzedził przemarsz duchowieństwa i wiernych oraz rzemieślników z Powiatowego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lęborku i przedstawicieli okolicznych Cechów z relikwią do kościoła Św. Jakuba. Rzemieślnicy z lęborskiego Cechu od lat współorganizujący w mieście Jarmark Św. Jakuba – a od dwóch lat LDJ obchodzili tego dnia Jubileusz 65-lecia istnienia PCRZiP w Lęborku. Z tej okazji byli oni gośćmi miejskich władz samorządowych. Burmistrz W. Klata i Przewodnicząca Rady Miejskiej M. Bresler podziękowali rzemieślnikom za ich 65-letni wkład w gospodarczy  rozwój Lęborka i Powiatu Lęborskiego oraz za przygotowanie wykwalifikowanych kadr dla małych i średnich przedsiębiorstw na naszym terenie.

Tego dnia był też czas na zabawę i refleksję przy muzyce chrześcijańskiej w ramach prowadzonego przez Martę Szczupaczyńską i Wojciecha Bonenberga koncertu Muzyki Chrześcijańskiej „Communio” z udziałem zespołów: „Mali Rycerze Niepokalanej”, „Odnowa” Michała Głodowskiego, Zespołu Parafialnego z Gdańska Brzeźna,  „2 Koryntian 2,14”, „In Nomine Dei”. Tego dnia po południu oo. Franciszkanie zapraszali do udziału w zabawie dzieci podczas festynu „Franciszkańska Młodzież Dzieciom”.  Lęborskie Dni Jakubowe zakończył koncert gwiazdy wieczoru Justyny Steczkowskiej, która zaśpiewała nie tylko nowe piosenki, ale także kilka starszych hitów w nowych aranżacjach. 

Podsumowanie Lęborskich Dni Jakubowych Poniedziałek, 26 lipca 2010 Jeszcze w uszach brzmiały dźwięki zespołów ludowych i gwiazd popu, w ustach pozostał smak jarmarkowej waty cukrowej i innych wiktuałów, gdy tego dnia w Karczmie Rycerskiej podsumowano tegoroczne Lęborskie Dni Jakubowe dziękując wszystkim współorganizatorom, sponsorom i wolontariuszom za trud włożony w organizację kilkudniowej imprezy. Dyplomami wręczanymi przez Burmistrza Miasta Włodzimierza Klatę, o. Piotra Pawlika, Dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji Mariana Borka oraz Prezesa Lęborskiego Stowarzyszenia Św. Jakuba Ap. Reginę Szczupaczyńską dziękowano „za pomoc i zaangażowanie w organizację Lęborskich Dni Jakubowych  Ad 2010, które nie tylko promują Nasze miasto w kraju i za granicą, ale są wizytówką naszej integracji i jedności w różnorodności”. - Zachowajmy radość Jakubowego Świętowania i owoce towarzyszącej mu chrześcijańskiej refleksji na drodze wspólnego budowania jak najlepszej przyszłości Lęborka i jego Mieszkańców – powiedział Burmistrz Włodzimierz Klata. Pokazano także prezentacje zdjęć z Lęborskich Dni Jakubowych w której zawarte były najważniejsze punkty imprezy. Kolorytu spotkaniu nadały zespoły regionalne „October 14” z Serbii, „Cecinka” ze Słowacji, a także rodzimi „Żywczanie” oraz  Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska” którzy zaprezentowali kilka pieśni, a potem już we własnym gronie bawili się i integrowali przy śpiewie i muzyce.

2011[edytuj]

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2011[4]

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2011 upłynęły pod znakiem kultury kaszubskiej. W sobotę Lębork gościł XIII Światowy Zjazd Kaszubów, który przyciągnął do miasta tysiące Kaszubów z kraju i ze świata. W zjeździe uczestniczył Premier RP Donald Tusk. Rekordowa była liczba stoisk handlowych, liczba uczestników Biegu Ulicznego św. Jakuba - 315 zawodników i Zlotu Jakubów na który przybyło aż 254 chłopców i mężczyzn o imieniu Jakub. Zapraszamy do przeczytania obszernej relacji z imprezy i obejrzenia fotogalerii.

Czwartek, 21 lipca 2010 Lęborskie Dni Jakubowe tradycyjnie rozpoczął Marsz Pokoju spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap., a Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska" przygrywała maszerującym. W sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, a po nim koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Urszuli Szulc. Akompaniował Marcin Karczewski.

Piątek, 22 lipca 2011

Na Placu Pokoju zawisła Flaga Honorowa Europy przyznana Lęborkowi w 2009 roku przez Radę Europy w Strasburgu, w uznaniu za szeroką współpracę i wymianę międzynarodową podejmowaną przez Urząd Miejski, lęborskie szkoły, instytucje, organizacji pozarządowe i grupy kulturalne. Flaga nad Lęborkiem miała podkreślać wagę obchodzonego święta, nadać uroczystej oprawy zarówno XIII Światowemu Zjazdowi Kaszubów, jak i Lęborskim Dniom Jakubowym. W uroczystości oprócz władz samorządowych Lęborka uczestniczył burmistrz partnerskiego miasta Lauenburg (Niemcy) Andreas Thiede, grupa rowerzystów Ekipa Europy z Lauenburga, grupa dzieci i młodzieży oraz mieszkańcy Lęborka.

Tego samego dnia odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej w Lęborku inaugurujące Lęborskie Dni Jakubowe.

Wręczone zostały Wyróżnienia Honorowe Rady Miejskiej - statuetki „Lęborskiego Lwa". W tym roku, spośród siedmiu nominacji do tego wyróżnienia, „Lęborskiego Lwa" w uznaniu za szczególne zasługi dla Miasta i lokalnej społeczności otrzymali: pan Zygfryd Klimek i Lęborski Klub Przedsiębiorców.


Jeszcze tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona V Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów". Oprócz naszych zespołów: Zespołu Regionalnego „Levino", Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska", Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska" wystąpiły zespoły „October 14" z Serbii, „Mezoszilas" z Węgier, „Żegocinianie" z Żegocina, „Koleczkowianie" i „Kurpianka". Od tego dnia w wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. można było zwiedzać muzealną ekspozycję „Co nam w duszy gra. Dawne instrumenty muzyczne". Wieczorem zagrał zespół rockowo-bluesowy „Dyliżans", a liczna grupa mieszkańców i turystów udała się na spacer wzdłuż obwarowań miejskich z duchami Krzyżaków, którzy z pochodniami w ręku opowiadali o średniowiecznym Lęborku.

Sobota 23 lipca 2011

Sobota należała do Kaszubów, którzy wybrali Lębork jako miejsce XIII Światowego Zjazdu Kaszubów - corocznego święta z udziałem tysięcy Kaszubów z Polski i świata podczas którego umacniana jest kaszubska tożsamość, prezentowany jest dorobek kulturalny.

Uczestnicy Zjazdu do Lęborka przyjechali z Helu i Chojnic dwoma wypełnionymi po brzegi pociągami specjalnymi Transcassubia. Do tego dziesiątki autokarów i setki aut. Czarno-żółty kilkutysięczny korowód z dworca PKP ruszył w akompaniamencie kilku kaszubskich kapel i ulicami miasta dotarł do sanktuarium św. Jakuba Ap. gdzie biskup Pelpliński ks. Jan Bernard Szlaga celebrował Mszę z kaszubską liturgią słowa. Poprzedziła ją uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy XIII Światowego Zjazdu Kaszubów w Lęborku. Od organizatorów Zjazdu uczestnicy otrzymali szaliki, balony, flagi, butony i talony na ciepły posiłek.


„Od Jakuba do Jakuba" to nazwa tradycyjnej pielgrzymki rowerowej z Lęborka do Łeby śladem Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Mimo kapryśnej pogody do Łeby wyruszyło prawie 30 rowerzystów.


Zjazd Kaszubów na scenie na Placu Pokoju prowadzili Renata Peplińska i Edmund Lewańczyk. Gości powitał Burmistrz Lęborka Witold Namyślak i Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki. Premier RP Donald Tusk otworzył uroczyście XIII Światowy Zjazd Kaszubów, a po oficjalnym przemówieniu premier spacerował ulicą Staromiejską, rozmawiał z uczestnikami Zjazdu, mieszkańcami Lęborka lęborczanami i turystami, zatabaczył i odwiedził stoiska. W Zjeździe Kaszubów uczestniczył Tomasz Arabski Szef Kancelarii Premiera, Bogdan Borusewicz Marszałek Senatu RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa Kazimierz Plocke, Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i parlamentarzyści.


Jak na Jarmark przystało Plac Pokoju i ul. Staromiejską wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, wytworami kaszubskiej sztuki ludowej czy gastronomią. Szczególnie wyróżniało się 60 namiotów zakupionych przez organizatora na potrzeby gości z Kaszub. W kolejnych latach jednorodne i estetyczne stoiska handlowe posłużą innym handlującym i polepszą estetykę handlowania na Lęborskich Dniach Jakubowych.


„Ożywiona Staromiejska" to z kolei inicjatywa Lęborskiego Centrum Kultury „Fregata". Przez trzy dni na głównym deptaku miasta trwały wydarzenia dla dzieci, koncerty lokalnych zespołów i wiele innych atrakcji. Staromiejską co rusz maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO, przechodniów zaczepiali szczudlarze, zabawiali trębacze i zespoły ludowe. Dla najmłodszych było malowanie twarzy i konkursy plastyczne. Można było zagrać też w szachy. Teatr Uliczny MASZOPERIA wystawił spektakl „Hulaj Dusza". Wszystkie wydarzenia dokumentowali uczestnicy fotograficznego pleneru „Zjazd Kaszubów w Lęborku" prowadzonego przez Lęborski Klub Fotograficzny. Na moście na rzece Łebie rozłożył się „Ogród Damroki". W nim wystawa malarstwa i warsztaty „Cieplarnia dla korzeni" prowadzone przez Grażynę Popin. Kaszubski Uniwersytet Ludowy w ramach Otwartych Warsztatów Rękodzielniczych uczył wyplatania wianków, wykonywania kwiatów z bibuły i krepiny, rzeźbienia w drewnie lipowym i garncarstwa.


Na scenie uczestnikom Zjazdu przygrywały i tańczyły kaszubskie zespoły. Były więc „Mareszci" z Cewic, „Niezabutczi" z Bukowiny i Stężycy, Kaszubski Zespół i Tańca „Kościerzyna", „Ziemia Czerska", „Redzanie", „Sierakowice" i ukraiński „Swinatok" z Lęborka.


Rekordowa liczba 212 zawodników w tym 12 kobiet z 34 drużyn z całego Pomorza wystartowało w Turnieju Karcianym „Lãbòrsczi Baszczi". „Baśka" to tradycyjna kaszubska gra karciana, zyskująca z roku na rok coraz więcej fanów. Lęborska impreza należała do największych tego turniejów w Polsce.


Gwiazdą wieczoru był rzeszowski zespół PECTUS, finalista 44 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej "Debiuty" Opole 2007 i Słowika Publiczności na Sopot Festival 2008. Występ Pectusa poprzedził koncert zespołu „Bubliczki"

Niedziela 24 lipca 2011

Niedziela miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód z relikwią św. Jakuba od Ratusza do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, wojska, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył ksiądz prałat Marian Szczepiński. Po Mszy mini koncert zagrała orkiestra z Popowa. Dzieci mogły wziąć udział w zabawie „Franciszkańska Młodzież Dzieciom"


W południe w scenerii średniowiecznych obwarowań przy baszcie nr 32 zagrzmiały armaty. Znak, że rozpoczął się turniej artylerzystów zorganizowany przez Hufiec Przedni Wójtowstwa Lębork z udziałem bractw z rycerskich z całej Polsce.


Kraków, Gdańsk, Słupsk, Rumia - z tych miast do Lęborka przybyli uczestnicy pleneru malarskiego „Wybierz Lębork". Efektem trzydniowej artystycznej ekspresji było 40 prac, które zaprezentowano w niedzielę przed sceną.


Rekordową obsadę miał w tym roku XI Bieg Uliczny św. Jakuba. Na starcie 10-cio kilometrowej trasy zameldowało się aż 315 biegaczy. W kategorii mężczyzn najszybszy był Marcin Chabowski (Flota Gdynia) z czasem 30:40, wśród kobiet triumfowała Iwona Lewandowska (Wektra DGS Włocławek), czas 33:56.

Trasa biegu prowadziła w pętlach po terenie miasta. Metę usytuowano na Placu Pokoju. W tegorocznym biegu po raz pierwszy użyto elektronicznych chipów, które bardzo przyśpieszyły prace sędziów i ogłoszenie wyników. Mimo, że trasa biegła w centrum miasta, w tym przez ulicę Staromiejską uczestnicy chwalili organizatorów za świetne zabezpieczenie trasy. Nagrodę specjalną Burmistrza Lęborka na najszybszego Jakuba w Biegu św. Jakuba otrzymał Jakub Nowak z Warszawy, który w biegu zajął wysokie 5. miejsce.


Jednym z ważniejszych punktów Lęborskich Dni Jakubowych jest Międzynarodowy Zlot Jakubów. W tym roku na piątym Zlocie chłopców i mężczyzn o imieniu Jakub zameldowało się aż 254 uczestników z 60 miejscowości. Tym samym pobity został kolejny rekord. W roku 2010 Jakubów na Zlocie było „tylko" 248, na pierwszym Zlocie w 2007 roku zaczęło się od 87 zarejestrowanych Jakubów.

Każdy Jakub po rejestracji w Kwaterze Głównej Zlotu otrzymywał „pakiet wędrowca": Zlotowa czapka, torba, identyfikator i maślaną Laskę Jakuba. W niedzielę po południu liczna grupa Jakubów z rodzinami udała się z przewodnikiem PTTK Panią Romaną Białoskórską na Jakubowe Wędrowanie. Była więc możliwość zwiedzenia wystawy w kościelnej wieży, Sanktuarium św. Jakuba Ap. i spacer po lęborskich obwarowaniach.

Na Zlot Jakubowie przybywali z bliska i daleka. Najdłuższą drogę z irlandzkiego Dundalk przebył do Lęborka Jakub Królikowski. Z kolei najmłodszym uczestnikiem Zlotu był Jakub Czaja z Łęczyc, który w niedzielę skończył 16 dni. Tytuł najstarszego Jakuba Zlotu ponownie przyznano Jakubowi Wojtyniakowi z Dębiny k/Malborka. Pan Jakub tytuł ten z dobył po raz trzeci z rzędu, tym razem w wieku 76 lat.

Kulminacją Zlotu Jakubów był Barwny Korowód Jakubów prowadzony w rytm wybijany przez Zespół Perkusyjny TREMOLO. Na scenie z zespołem Mayoness odśpiewano Hymn Zlotu, były życzenia od Burmistrza, Sto Lat i to co Jakuby lubią najbardziej - losowanie nagród głównych. Było ich sporo m.in. rowery, aparaty fotograficzne, telefony. Finał 5. Międzynarodowego Zlotu Jakubów AD. 2011 zakończyła wspólna fotografia.

Dzień zakończyła promocja kalendarza miejskiego na rok 2012 przy ul. Staromiejskiej. Tematem 13 stronnicowego kalendarza ściennego na przyszły rok są średniowieczne obwarowania miasta odnowione w ramach projektu unijnego „Ożywienie historycznego centrum Lęborka przez rewaloryzację średniowiecznych obwarowań miejskich". Autorem kalendarza jest Robert Grynkiewicz - fotografik, programista komputerowy, członek lęborskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury „TAK". Podczas promocji ponad sto kalendarzy trafiło z autografem autora do rąk kolekcjonerów Miejskiego Kalendarza.

2012[edytuj]

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2012[5]

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2012 upłynęły w rytm jarmarkowej atmosfery, kupieckich stoisk, występów regionalnych zespołów i rekordowej liczbie uczestników biegu ulicznego Św. Jakuba, których aż 338 pobiegło 10-kilometrową trasą ulicami Lęborka.

Czwartek, 19 lipca 2012 Lęborskie Dni Jakubowe tradycyjnie rozpoczął Marsz Pokoju spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Słowo Boże wygłosił ks. Wojciech Froehlich ze Słupska z kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz o. Roman Zioła, gwardian i administrator Parafii Św. Jakuba Apostoła. Po nabożeństwie odbył się koncert zespołu AMICI.

Piątek, 20 lipca 2012

Tradycją Święta Miasta jest uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej połączone z wręczeniem statuetek Lęborskiego Lwa. W tym roku statuetkę najwyższego wyróżnienia miasta Lęborka w imieniu artysty Krzysztofa Grzesiaka odebrała żona Cecylia Grzesiak.


Jeszcze tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona VI Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów". Oprócz naszych zespołów: Zespołu Regionalnego „Levino", Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska", Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska" a także zaprzyjaźnionych „Remusowe Skrzaty" z Popowa i „Kaszubianki" z Władysławowa wystąpiły zespoły zagraniczne tj. „Błędowice" z Czech, „Tekstilac" z Czarnogóry i „Kocaeli Üniversitesi Kandira Myo z Turcji.


W wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. otwarto wystawę lęborskiego rzeźbiarza i malarza Zdzisława Grajpera. W Sanktuarium odbył się także koncert „Sacrum - muzyczna podróż przez wieki" w wykonaniu Katarzyny Hermann, Macieja Naczka i Bartłomieja Chrycyka.


Na głównej scenie Jarmarku zagrał zespół „Finess", a solowy występ muzyki hip-hop dał ALFABET, czyli Mateusz Maj z Lęborka. Duże wrażenie na publiczności zrobił śpiewający aktor Tomek Kalczyński z zespołem, grający muzykę rockową.


Sobota 21 lipca 2012

Jak na Jarmark przystało Plac Pokoju i ul. Staromiejską wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, wytworami sztuki ludowej czy gastronomią.

Rankiem na pielgrzymkę rowerową do Łeby „Od Jakuba do Jakuba" śladem Pomorskiej Drogi św. Jakuba mimo kapryśnej pogody wyruszyło kilkudziesięciu rowerzystów.


Od rana w namiocie przy scenie trwała rejestracja uczestników 6. Międzynarodowego Zlotu Jakubów. Chłopcy i mężczyźni o imieniu Jakub otrzymywali po okazaniu dokumentów bony rabatowe do lęborskich sklepów, los do Loterii Jakubowej z trzema setkami ciekawych nagród i pyszny paluch maślany tzw. „Laskę Jakuba".


Przez trzy dni w centrum funkcjonowała „Ożywiona Staromiejska" inicjatywa Lęborskiego Centrum Kultury „Fregata". W jej ramach na głównym deptaku miasta trwały wydarzenia dla dzieci, koncerty lokalnych zespołów i wiele innych atrakcji. Staromiejską co rusz maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO, przechodniów zaczepiali szczudlarze, zabawiali trębacze i zespoły ludowe. Dla najmłodszych było malowanie twarzy i konkursy plastyczne. Można było zagrać też w szachy. Teatr Uliczny MASZOPERIA wystawił spektakl „Poziomkowy król".


Przy średniowiecznej baszcie nr 24 swoje warsztaty rozłożyli organizatorzy

„Festiwalu Rzemiosł Dawnych". Bractwa rycerskie zaprezentowały dawne zawody m.in. pasomonik, szewc, kaletnik, piekarz, krawiec, kowal, wytwórca bukłaków i tykw, mydlarz.


Na scenie trwały występy i koncerty. Trudna sztukę żonglowania piłką prezentował wielokrotny rekordzista księgi Guinnessa Janusz Chomontek. Dla starszego pokolenia wystąpił zespół Rajmunda Pałkowskiego z programem „Dawnych wspomnień czar". Młodszych bawił program muzyczny pn. „Morskie opowieści", a także pokazy iluzjonisty. Największe hity europejskie z lat 70-tych i 80-tych zaprezentował zespół „Europejska Biesiada".


O godzinie 16 strzałem z pistoletu startowego znak do startu Biegu Ulicznego św. Jakuba Ap. dał burmistrz Lęborka Witold Namyślak. W tym roku pobity został kolejny rekord liczby uczestników. W biegu na 10 kilometrów wzięło udział aż 338 zawodników i zawodniczek. Wśród mężczyzn tryumfował Michał Kaczmarek z klubu WKS Grunwald Poznań (30:25) i było to już trzecie zwycięstwo Kaczmarka w lęborskim biegu. Drugi był Pavlo Veretsky z Ukrainy, trzeci Emil Dobrowolski z Łomży. Wśród kobiet zwyciężyła Aleksandra Lisowska (AZS Olsztyn). Za nią przybiegły dwie Ukrainki z klubu Finisz Kalisz: Tatyana Kozubova i Natalia Batrak.

Jednym z ważniejszych punktów Lęborskich Dni Jakubowych jest finał Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W 2012 roku na Zlocie zameldowało się 219 Jakubów z 45 miejscowości. Na Zlot Jakubowie przybywali z bliska i daleka. Najdłuższą drogę Outrup z Danii przebył do Lęborka Jakub Klamrowski. Z kolei najmłodszym uczestnikiem Zlotu był Jakub Bednarz, który w dniu Zlotu ukończył 7 miesięcy i 9 dni. Tytuł najstarszego Jakuba Zlotu przyznano po raz czwarty z rzędu 77-letniemu Jakubowi Wojtyniakowi z Dębiny k/Malborka.

Kulminacją Zlotu Jakubów był Barwny Korowód Jakubów prowadzony w rytm wybijany przez Zespół Perkusyjny TREMOLO. Na scenie z zespołem Mayoness odśpiewano Hymn Zlotu i to co Jakuby lubią najbardziej - losowanie nagród głównych ufundowanych przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów (rowery, aparaty fotograficzne, telefon).


Wieczorem widzów zachwycił wokalno-instrumentalny zespół Backstage Acoustic, półfinalista tegorocznego telewizyjnego show Must the be Music.

Gwiazdą wieczoru był zespół Varius Manx z wokalistką Anną Lubieniecką, który zaprezentował stare i nowe przeboje.


Niedziela 22 lipca 2012

Niedziela miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył ksiądz prałat Marian Szczepiński. Po Mszy na Placu Pokoju dla dzieci przygotowano atrakcje w ramach akcji „Franciszkanie Dzieciom".


W południe w scenerii średniowiecznych obwarowań przy baszcie nr 32 zagrzmiały armaty. Znak, że rozpoczął się turniej artylerzystów zorganizowany przez Hufiec Przedni Wójtowstwa Lębork z udziałem bractw z rycerskich z całej Polski.


Na Placu zakopano też „Skrzynię Czasu" zawierającą teczki z pamiątkami i przesłaniem do przyszłości złożonym przez mieszkańców Lęborka czy instytucje przyszłym pokoleniom. Odkopanie skrzyni za 100 lat, w lipcu 2112 roku.

„Wybierz Lębork" to nazwa pleneru malarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK" w Lęborku. Efektem trzydniowej artystycznej ekspresji 25 artystów z całego kraju była wystawa, którą można było oglądać w niedzielę na Placu Pokoju.


Nie zabrakło muzyki. Polskie i zagraniczne zespoły regionalne zaprezentowały drugą część VI Międzynarodowego Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów". W chrześcijańskim koncercie „Comunio" wystąpiła „Arka Tediego" z Rozłazina, Chór Dziecięcy „Biedronki" z Łeby oraz Grupa Wokalno-Instrumentalna „Amici" z Lęborka.


Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest promocja kalendarza ściennego na 2013 rok. W tym roku 100 bezpłatnych kalendarzy poświęconych Pomorskiej Drodze św. Jakuba, która przebiega także przez Lębork odbyła się w Centrum Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia. Ponumerowane kalendarze promował autor - Robert Grynkiewicz i wiceburmistrz Lęborka Alicja Zajączkowska.


Gwiazdą muzycznej niedzieli był wieczorny koncert Rudiego Schubertha z zespołem Wały Jagiellońskie.

2013[edytuj]

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2013[6]

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2013 upłynęły w rytm jarmarkowej atmosfery, kupieckich stoisk, występów regionalnych zespołów, świetnych koncertów zespołu IRA i Arki Noego oraz rekordowej liczbie uczestników biegu ulicznego św. Jakuba. Ulicami miasta 10-kilometrową trasą pobiegło aż 431 zawodników. Ważnymi wydarzeniami tegorocznego Święta Miasta było odnowienie porozumienia miast partnerskich oraz otwarcie Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

Czwartek, 25 lipca 2013

Lęborskie Dni Jakubowe tradycyjnie rozpoczął Marsz Pokoju spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Apostoła. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Po nabożeństwie odbyła się modlitwa śpiewami z Taize.

Piątek, 26 lipca 2013

Tradycją Święta Miasta jest uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej w Lęborku połączone z wręczeniem statuetek Lęborskiego Lwa. W tym roku statuetki najwyższego wyróżnienia miasta Lęborka otrzymał animator sportu i kultury, organizator m.in. Maratonu Ekologicznego im. Tomasza Hopfera Krzysztof Pruszak oraz artysta, twórca pomnika Jana Pawła II w Lęborku Tomasz Sobisz. W imieniu Tomasza Sobisza nagrodę odebrała mama Maria Sobisz.

Podczas posiedzenia Rady Miasta odnowiono także porozumienia miast partnerskich. W tym roku przypadało 55-lecie partnerstwa. W imieniu  Lauenburga (Niemcy), partnerstwo odnowił burmistrz Andreas Thiede, a francuskiego Manom, burmistrz Jean Klop. Ważnym wydarzeniem związanym z partnerstwem było przypadająca na 2013 rok 15-lecie „Ekipy Europy”. Lębork odwiedziła więc 27-osobowa grupa rowerzystów amatorów z miast partnerskich, pod wodzą Kurta Schilichta z Lauenburga .

Jeszcze tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona VII Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz naszych zespołów: Zespołu Regionalnego „Levino”, Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska”, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”, a także zaprzyjaźnionych „Remusowych Skrzatów” z Popowa, „Sierakowic” i górali Żywieckich „Pilsko” z Żywca wystąpiły trzy zespoły zagraniczne. Ze stolicy Słowacji Dziecięcy Zespół „Cecinka”, z stolicy Macedonii „Etnos” i ze środkowej Frankonii (Niemcy), orkiestra Musikverein Zeitvertreib Ulsenheim.

W wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. otwarto wystawę „Artefakty z prac archeologicznych prowadzonych w Lęborku”, prezentującą obiekty odnalezione podczas prac na terenie centrum miasta. Od 5 sierpnia wystawę będzie można oglądać w Muzeum.

To nie jedyna wystawa prezentowana w jarmarkowe dni na ulicach miasta. „Historia kościoła św. Jakuba” to kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć zebranych przez Bronisława Lisa, prezentowanych na ogrodzeniu kościoła. Pod ratuszem pojawiły się plansze „Wspomnień czar”, prezentujące zdjęcia Lęborka i lęborczan z lat 60-tych ub. wieku. Turystyczna promocja gmin i miast skupionych w NORDZIE (Metropolitarne Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów) odbyła się na wylocie ul. Staromiejskiej. Na 24 planszach prezentowane były atrakcje turystyczne Północnych Kaszub. Nie zabrakło oczywiście Lęborka, a wystawa przez całe wakacje prezentowana jest podczas lokalnych imprez z regionie.

Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół wokalno-muzyczny „DRIVE”. Dzień zakończyła nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań  „Spacer z duchami”.

Sobota 27 lipca 2013

Rankiem już tradycyjnie na pielgrzymkę rowerową do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło kilkudziesięciu rowerzystów.

Plac Pokoju i ul. Staromiejską wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, wytworami sztuki ludowej czy gastronomią.

Od rana w namiocie przy scenie trwała rejestracja uczestników 7. Międzynarodowego Zlotu Jakubów.

Przez trzy dni w centrum miasta Jarmark żył „Ożywioną Staromiejską” organizowaną przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. W jej ramach na głównym deptaku miasta trwały wydarzenia dla dzieci, w namiocie muzycznym występy lokalnych grup muzycznych i solistów. Staromiejską co rusz maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO, prowadzący w międzyczasie pokazowe lekcje gry na perkusji, przechodniów zabawiali trębacze i zespoły ludowe. Dla najmłodszych było malowanie twarzy i konkursy plastyczne oraz spektakle  Teatru Ulicznego „Maszoperia „No to hopsa, czyli sztuczki dla wnuczki”, a w niedzielę „Gra w króla”. Wszystko, w ramach „5. Lęborskiego Photo Day – Lęborskie Dni Jakubowe w obiektywnie”, dokumentowali fotograficy amatorzy, skupieni w Lęborskim Klubie Fotograficznym.

W cieniu kościoła św. Jakuba swoje warsztaty w ramach „Festiwalu Rzemiosł Dawnych” rozłożyli rzemieślnicy, kultywujący dawne zawody (m.in. pasomonik, szewc, kaletnik, piekarz, krawiec, wytwórca bukłaków i tykw, mydlarz, itp.). Oprócz głównych organizatorów – rycerzy z Hufca Przedniego Wójtostwa Lębork do grodu nad Łebą przybyły zaprzyjaźnione rycerskie bractwa: Konfraternia Puszkarzy Królewskich z Malborka, Alba Crux z Polic, Kram Jorunda z Wałcza, Bractwo Rycerskie Zamku Joannitów ze Świebodzina, Kopia Oliwska z Gdańska, Bractwo Rycerskie z Elbląga, Bractwo Rycerskie Spod Nordowej Gwiazdy ze Świecina, More Maiorum z Chojnic, zespół muzyki dawnej Liarman.

W tym samym czasie w Szkole Podstawowej nr 3 w Lęborku trwał karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”.

Na scenie trwały występy i koncerty. Z programem dla dzieci wystąpił Cyrk „Holiday”, dla dorosłych kabaret Rajmunda Pałkowskiego i Henryka Sadowskiego, a na koniec zespół muzyczny „For Sale”.

Po południu do Sanktuarium św. Jakuba przybyła międzynarodowa pielgrzymka, która z Gdańska przez 3 dni zmierzała śladem Pomorskiej Drogi św. Jakuba do naszego Sanktuarium. Pielgrzymi uczcili ofiary i rannych katastrofy kolejowej w hiszpańskim Santiago de Compostela, zapalając znicze pod pomnikiem Chrystusa przy Sanktuarium. W intencji ofiar wypadku odprawiona została także niedzielna Suma Odpustowa.

Rekordowy w tym roku był XIII Uliczny Bieg św. Jakuba. O godzinie 16 na trasę wystartowało 431 biegaczy, bieg ukończyło 409 zawodników i zawodniczek, w tym burmistrz Lęborka Witold Namyślak. W roku 2012 w biegu uczestniczyło „tylko” 338 biegaczy. Wśród mężczyzn tryumfował Tomasz Grycko  z UKS Bliza Władysławowo (31:24), wśród kobiet zwyciężyła Agnieszka Gortel-Maciuk z „Niewymiękacze” Chorzów (35:42). Najlepszym zawodnikiem z Lęborka okazał się ósmy w klasyfikacji generalnej Sebastian Wąsicki z LKB im. Braci Petk. Najszybsza lęborczanką została piąta Katarzyna Pobłocka z UKS Ekonomik Maratończyk. Wyniki biegu TUTAJ.

Jednym z ważniejszych punktów Lęborskich Dni Jakubowych jest finał Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W 2013 roku na Zlocie zameldowało się 212 Jakubów z 43 miejscowości w tym gość ze słowackiej Bratysławy. Atrakcją Zlotu była wycieczka z przewodnikiem PTTK Ireneuszem Krawcem w „Poszukiwaniu Jakubowego Skarbu”. Skarb odnalazł się w świeżo  wyremontowanym skarbcu w ratuszu.

Najmłodszym uczestnikiem Zlotu został Jakub Gołębiewski z Lęborka – 2 miesiące i 10 dni. Tytuł najstarszego Jakuba Zlotu przyznano po raz piąty z rzędu 78-letniemu Jakubowi Wojtyniakowi z Dębiny k/Malborka. Weteran Zlotu wygrał w losowaniu głównym także rower. Rowerów rozlosowanych było więcej, bo aż 6, do tego tablet, aparaty fotograficzne i wiele innych cennych nagród. Wszystkie te nagrody ufundowane przez burmistrza i licznych sponsorów trafiły w ręce Jakubów. Finał zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Zlotu z zespołem Mayoness.

Wieczorem widzów zabawiał zespół muzyczny „Pilichowski Band”, a gwiazdą wieczoru był koncert grupy IRA z wokalistą Arturem Gadowskim.

Niedziela 28 lipca 2013

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Prowincjał Prowincji św. o. Maksymiliana Kolbego Jan Maciejowski. Po Mszy przed Sanktuarium z udziałem władz samorządowych, a także m.in. podsekretarza w Ministerstwie Rolnictwa Kazimierza Plocke i Dyrektora Departamentu Turystyki Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Marty Chełkowskiej, oficjalnie otwarto Pomorską Drogę św. Jakuba, pielgrzymkowy szlak prowadzący z Litwy, przez Pomorze i Lębork do granicy z Niemcami. Liderem projektu unijnego w ramach którego wytyczono i wyznaczono drogę jest Urząd Miejski w Lęborku.

Następnie przed Sanktuarium odbył się festyn dla dzieci z cyklu „Franciszkanie Dzieciom” i koncert muzyki chrześcijańskiej Communio.

W południe na placu Pokoju zagrzmiały armaty. Znak, że rozpoczął się turniej artylerzystów, zorganizowany przez Hufiec Przedni Wójtostwa Lębork z udziałem bractw z rycerskich z całej Polski. Rycerze zaprezentowali repliki średniowiecznej broni czarnoprochowej: hufnice, piszczele i hakownice.

„Współczesny Lębork” to tytuł kalendarza miejskiego na rok 2014, którego promocja odbyła się w Centrum Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia. Ponumerowane kalendarze promował autor – Robert Grynkiewicz i wiceburmistrz Lęborka Alicja Zajączkowska. Pierwsze 100 osób otrzymało kalendarze bezpłatnie.

„Wybierz Lębork” to nazwa pleneru malarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W tym roku podtytułem pleneru były lęborskie skwery i ogrody. Efektem trzydniowej artystycznej ekspresji 32 artystów nieprofesjonalnych z całego kraju było 45 prac. Wystawa prezentowana była na Placu Pokoju, a w kolejnych tygodniach wystawiana będzie w GOK-u w Nowej Wsi Lęborskiej, Klubie Garnizonowym w Siemirowicach i Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku.

Gwiazdą muzycznej niedzieli był wieczorny koncert Arki Noego.

2014[edytuj]

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2014[7]

Lęborskie Dni Jakubowe 2014 upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów i starego dobrego bluesa. W upalnym lipcowym słońcu mieszkańcy miasta i turyści zachwycali się licznymi jarmarkowymi atrakcjami. Był więc średniowieczny Jarmark, odpust, liczne stoiska handlowe ze starociami, rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, wędliną i napitkiem. Święto Miasto to także koncerty, występy teatrów ulicznych oraz wiele towarzyszących imprez sportowych. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.

Środa, 23 lipca 2014

Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od spotkania Proboszczów (kustoszy) oraz Parafian z Parafii Św. Jakuba Ap. z Polski z okazji 800. rocznicy pielgrzymki Św. Franciszka z Asyżu do Santiago de Compostela. Po uroczystej Mszy Św. przy Sanktuarium Św. Jakuba Ap. odbył się Piknik „Franciszkański”.

Czwartek, 24 lipca 2014

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Apostoła. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne i Modlitwa Śpiewami z Taizé.

Piątek, 25 lipca 2014

Tradycją Święta Miasta jest uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej w Lęborku. W jego trakcie Burmistrz Lęborka podpisał list intencyjny o współpracy pomiędzy Miastem Lębork a Fundacją Marka Kamińskiego w sprawie wspólnego popularyzowania pielgrzymowania Pomorską Drogą św. Jakuba w ramach realizowanego przez Fundację projektu „ODYSEJA. Człowiek w poszukiwaniu wartości”.

W uroczystości uczestniczyła delegacja zaprzyjaźnionego z Lęborkiem miasta Wołkowysk na Białorusi oraz delegacja władz samorządowych z Brzeska.

Zebrani obejrzeli także film „Lębork – 25 lat Wolności i Demokracji oraz 10 lat członkowstwa w Unii Europejskiej” pokazujący zmiany jakie zaszły w mieście w ostatnich latach.

Po uroczystym spotkaniu oficjalnie otworzono most na ul. Waryńskiego na którym od dziesiątek lat odbywał się tylko ruch pieszy. Po gruntownym remoncie most jest przejezdny dla pojazdów o tonażu do 3,5 tony i znacznie poprawił komunikację w rejonie śródmieścia.

Jeszcze tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona VIII Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz naszych zespołów: „Levino” i „Ziemia Lęborska”, wystąpił polsko-ukraiński „Świtanok”, „Łoniowiacy” z powiatu brzeskiego, a także goście z zagranicy: „14 Oktobar” z Serbii oraz „Mezoszilas” z Węgier.

W wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. otwarto wystawę „Walka dobra ze złem”. Na etnograficznej wystawie prezentowane były rzeźby, obrazy olejne i malowane na szkle anioły i diabły. Inspiracją dla twórców ludowych była tradycja kościelna jak i wierzenia ludowe. Wystawa zostanie przeniesiona do piwnic Muzeum, gdzie czynna będzie do 30 września br.

Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół Amarena Rockers. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań.

Sobota 26 lipca 2014

Rankiem już tradycyjnie na pielgrzymkę rowerową do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło kilkudziesięciu rowerzystów.

Plac Pokoju i ul. Staromiejską wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, wytworami sztuki ludowej czy gastronomią w tym także tą regionalną.

Od rana w namiocie przy scenie trwała rejestracja uczestników 8. Międzynarodowego Zlotu Jakubów.

Przez trzy dni w centrum miasta Jarmark żył „Ożywioną Staromiejską” organizowaną przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. W jej ramach na głównym deptaku miasta trwały wydarzenia dla dzieci. Staromiejską  maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO, przechodniów zabawiali trębacze i zespoły ludowe. Dla najmłodszych było malowanie twarzy i konkursy plastyczne oraz spektakle  Teatru Ulicznego „Psoty kłopoty” i „Czarodziejska rybka”. Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała kiermasz książki i animacje dla dzieci. Wielką atrakcją dla najmłodszych była nowa fontanna wbudowana w nawierzchnię placu Pokoju.

Na Placu Pokoju w południe zainstalował się duży czerwony autobus akcji „Oddaj krew – uratuj życie”. Organizatorem akcji oddawania krwi w mobilnym punkcie było Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku a inicjatorami akcji kluby motocyklowe z Lęborka Motolegion i Right Riders.

W cieniu Sanktuarium św. Jakuba rozścielił się Jarmark św. Jakuba Apostoła przygotowany przez rycerzy z Hufca Przedniego Wójtostwa Lębork oraz inne bractwa z Polski. W ramach „Smaków Średniowiecza” można było  skosztować potraw wywodzących się z dawnych czasów, wziąć udział w Festiwalu Rzemiosł Dawnych i dotknąć zawodów i rzemiosł sprzed kilkuset lat oraz spróbować swoich sił jako szewc, kowal czy średniowieczny artysta. Chętni mogli przetestować swoje umiejętności w strzelaniu z łuku czy w walce na miecze, a na końcu poznać możliwości średniowiecznych artylerzystów  podczas prezentacji broni czarnoprochowej.

W tym samym czasie w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”.

Na scenie trwały występy i koncerty. Z programem Folk music group zagrał zespół „Focus”, a z koncertem „Piosenka jest dobra na wszystko” wystąpiła grupa Hals.

Wiele emocji sportowych przyniósł XIV Uliczny Bieg św. Jakuba. Bieg ukończyło 329 biegaczy. Wśród mężczyzn tryumfował Emil Dobrowolski z LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża (30:50), a wśród kobiet zwyciężyła Kamila Pobłocka UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork (37:54). Najlepszym zawodnikiem z Lęborka okazał się dziewiąty w klasyfikacji generalnej Oskar Przysiężny z LKB im. Braci Petk.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa. W tym roku miała ona wyjątkowa oprawę. Do Sanktuarium św. Jakuba Ap. przybyło wiele delegacji z pocztami sztandarowymi.

Ważnym wieczornym wydarzeniem był finał 8. Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W tym roku na Zlocie zameldowało się 222 Jakubów (10 więcej niż rok temu) w tym Jakub z Czech. Atrakcją Zlotu była Jakubowa Gra Miejska przygotowana przez Urząd Miejski i Młodzieżową Radę Miasta. Polegała ona na znalezieniu umieszczonych na mapie pięciu punktów i odpowiedzenie na szereg pytań dotyczących Lęborka.

Najmłodszym uczestnikiem Zlotu został miesięczny Jakub Żuchowski z Lęborka. Tytuł najstarszego Jakuba Zlotu przyznano 36-letniemu Jakubowi Rutkiewiczowi z Runowa. Kulminacją Zlotu było losowanie cennych nagród. Były więc rowery, tablety, MP4 i inne cenne upominki. Wszystkie te nagrody ufundowane zostały przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Finał zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Zlotu z zespołem Mayoness.

Wieczorem widzów zabawiał zespół muzyczny „VINTAGE”, a gwiazdą wieczoru był trwający ponad 2 godziny koncert legendarnej grupy „DŻEM”.

Niedziela 27 lipca 2014

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Po Mszy pieszo, konno i wozami taborowymi do Świecina na inscenizację bitwy z 1462 roku wyruszyli żegnani przez mieszkańców Lęborka rycerze.

W tym samym czasie przed Sanktuarium trwał koncert muzyki chrześcijańskiej Communio „Franciszkanie dzieciom” z udziałem zespołów „Pokój i dobro” oraz „Propaganda Dei”.

O godz. 14 pod scenę główną przybył rzymski Legio X. Grupą rekonstrukcyjną oddziału rzymskich legionistów spod lęborskiego Oskowa dowodził Wiesław Formela, który fachowo omówił ze sceny historię, wyposażenie i zasady obowiązujące w Legio X.

Kolejka chętnych ustawiła się pod budynkiem Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia”. Był to znak do rozpoczęcia promocji Kalendarza Lęborka na rok 2015. Ponumerowane kolejno sto kalendarzy z podpisem autora trafiło do mieszkańców i turystów.

„Wybierz Lębork” to nazwa pleneru malarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W tym roku podtytułem pleneru był „Lębork nocą”. Efektem trzydniowej artystycznej ekspresji 27 artystów nieprofesjonalnych z całego kraju było 28 prac. Obecnie wystawa prezentowana będzie do końca wakacji w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku. Później odwiedzi Klub Garnizonowy w Siemirowicach i Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej.

Po południu sceną zawładnęły ponownie zespołu ludowe. Dołączyły do nich kaszubskie „Bazuny” z Żukowa.

Gwiazdą muzycznej niedzieli był wieczorny koncert Maleo Regae Rocekrs Dariusza Malejonka poprzedzony godzinnym występem „Propaganda Dei”.

2015[edytuj]

Ulotka informacyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2015
Ulotka informacyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2015
Ulotka informacyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2015
Ulotka informacyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2015

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2015 [8]

Lęborskie Dni Jakubowe 2015 upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów: Słowacji, Ukrainy, Turcji, Polski oraz koncertów Kamila Bednarka i Patrycji Markowskiej. Wśród atrakcji Święta Miasta był Jarmark św. Jakuba z rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, wędliną i napitkiem oraz wiele atrakcji dla dzieci. Lęborskie Dni Jakubowe to także występy teatrów ulicznych, plener malarski czy wiele towarzyszących imprez sportowych z rekordowym pod względem ilości uczestników Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.

Środa, 22 lipca 2015

Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od spotkania Parafii św. Jakuba z Diecezji Pelplińskiej. Po Mszy św. w ogrodach franciszkańskich przy Sanktuarium odbył się integracyjny piknik z muzyką.

Czwartek, 23 lipca 2015

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne i Modlitwa Śpiewami z Taizé.

Piątek, 24 lipca 2015

Tradycją Święta Miasta jest uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej. W tym roku odbyło się ono w Stacji Kultura na dworcu PKP. Jej ważnym elementem była obchodzona rocznica 25-lecia samorządności Lęborka. Na tę okazję okolicznościowe wystąpienie wygłosił prof. Jerzy Stępień – Wiceprezes Fundacji Demokracji Lokalnej, senator I i II kadencji, Prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-2008, przewodniczący rządowych zespołów ds. reform administracyjnych.

Uroczysta Sesja to także wręczenie Wyróżnienia Honorowego Miasta Lęborka „Lęborski Lew”. Decyzją Kapituły złożonej z laureatów nagrody w latach poprzednich statuetkę otrzymał Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego  Lęborku, obchodzący w tym roku 70-lecie działalności. Zebrani obejrzeli film prezentujący dotychczasowe osiągnięcia, a nagrodę „Lęborskiego Lwa” odebrał Komendant Hufca Konrad Chmiel, Harcmistrz i Komendant Harcerskiego Kręgu Seniora Jan Mrugasiewicz oraz zuch Wiktoria Neczaj. Uroczystość uświetnił występ zespołu „Summer music” pod kierunkiem Andrzeja Formeli.

Jeszcze tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona IX Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz naszych zespołów: „Levino” i „Ziemia Lęborska”, wystąpił polsko-ukraiński „Świtanok”, „Przodkowianie, Koleczkowianie”, „Skowronki” z Podlasia, a także goście z zagranicy:  Vysokoškolský umelecký súbor Technik Stu ze Słowacji  i Istambul Yedidepe - Halkoyunlari Dernegi z Turcji.

W wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. otwarto wystawę „Dawno, dawno temu…”. Można było na niej zobaczyć zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych na terenie starego miasta w Lęborku.  Zabytki pochodzące ze średniowiecza oraz z nowożytności można oglądać od 4 sierpnia do 31 października w Muzeum w Lęborku.  

Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół REBELIANCI. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań.

Sobota 25 lipca 2015

Rankiem już tradycyjnie pod Sanktuarium poświęcono pojazdy.

W tym roku na rowerową pielgrzymkę do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło 33 rowerzystów.

Plac Pokoju i ulicę Staromiejską wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, wytworami sztuki ludowej, starociami, zabawkami i gastronomią.

Od rana w Kwaterze 9. Międzynarodowego Zlotu Jakubów trwała rejestracja chłopców i mężczyzn o imieniu Jakub.

Przez trzy dni w centrum miasta Jarmark żył „Ożywioną Staromiejską” organizowaną przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. Przechodniów zabawiali trębacze i zespoły ludowe, a Staromiejską co rusz maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO. Miejska Biblioteka Publiczna wystawiła kiermasz książek i miejsce zabaw dla najmłodszych. Rycerze z Hufca Przedniego Wójtostwa Lębork przy Zamku zorganizowali z kolei Amatorski Turniej Łuczniczy.

Na scenie trwały występy i koncerty. Z programem muzyki klasycznej wystąpił Kwartet „Brillante”, a popularnej, grupa „Abba”.

Lęborskie Dni Jakubowe to także rywalizacja sportowa. W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”.

Z kolei w Jakubowym Turnieju Tenisa Ziemnego udział wzięło 27 zawodników i 8 zawodniczek. W kategorii kobiet 1. miejsce zajęła Magdalena Rychert (Lębork), 2. Sylwia Czaja (Lębork), 3. Mieczysława Ruszewska (Lębork). Wśród mężczyzn tryumfował Maciej Minecki (Łódź), drugi był Marek Mazurkiewicz (Słupsk), trzeci Łukasz Woźniak (Lipusz).

Po raz 8. odbył się Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej. Do zawodów na piaszczystych boiskach zgłosiło się 17 dwuosobowych zespołów. Zwyciężyła drużyna  Sebastian Bolda -  Adam Miotk, która w finale pokonała parę z Bytowa Marek Stoltman – Krzysztof Leper. Trzecie miejsce zajął duet Rafał Środa – Sebastian Sobczak.

Najwięcej emocji sportowych przyniósł XV Uliczny Bieg św. Jakuba. Stawiła się na niego rekordowa liczba 461 zawodników. Bieg ukończyło 446 biegaczy. Wśród mężczyzn, podobnie jak rok wcześniej, tryumfował Emil Dobrowolski z LŁKS Prefbet Śniadowo (30:49), a wśród kobiet Iwona Lewandowska z Warszawy (35:06). W ulicznej rywalizacji udział wzięli biegacze z całej Polski oraz  Ukrainy i Białorusi. Z samego Powiatu Lęborskiego wystartowało aż 186 biegaczy.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa. Ta, z udziałem pocztów sztandarowych odprawiona została w Sanktuarium Św. Jakuba Ap.

Ważnym wieczornym wydarzeniem był finał 9. Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W tym roku na Zlocie zameldowało się 225 Jakubów. Jedną z atrakcji Zlotu była Jakubowa Gra Miejska przygotowana przez Urząd Miejski i Młodzieżową Radę Miasta. Polegała ona na znalezieniu umieszczonych na mapie pięciu punktów i udzielenie odpowiedzi na szereg pytań dotyczących Lęborka. Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali rowery, tablety, telefon, dron z kamerą i wiele innych cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Finał zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Zlotu z zespołem Mayoness.

Na Placu Spółdzielczym zagościł teatr uliczny „Maszoperia” z przedstawieniem plenerowym pt. „Santiago”.

Ze sceny widzów zabawiał zespół muzyczny „Parkway”, a hitem i gwiazdą wieczoru był energetyczny koncert Kamila Bednarka. Przyciągnął on na plac Pokoju tysiące widzów.

Niedziela 26 lipca 2015

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Uczestniczył w niej także Prowincjał Franciszkanów o. Jan Maciejowski oraz ojcowie pracujący przed lata w Parafii św. Jakuba. Msza była dziękczynieniem za 70 lat pracy Franciszkanów w Lęborku oraz w intencji Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lęborku, które w tym roku obchodziło 70-lecie działalności.

Po Mszy na Placu św. Jakuba odbył się koncert muzyki chrześcijańskiej Communio „Franciszkanie dzieciom” z udziałem zespołów „Amici” i „A & D” z czeskiego Brna. Swój finał miał też dwuetapowy konkurs historyczny nt. wiedzy o historii parafii, kościoła św. Jakuba i franciszkanów od 1945 roku. Zwyciężczynią wiedzowej rywalizacji została Gabriela Nagórska.

„Wybierz Lębork” to nazwa pleneru malarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W tym roku podtytułem pleneru był „Jarmark św. Jakuba”. Efektem trzydniowej artystycznej ekspresji 30 artystów nieprofesjonalnych z całego kraju były 34 prace. Poplenerowa wystawa prezentowana będzie w nadchodzących miesiącach w banku PKO BP przy Al. Wolności, Stacji Kultura na dworcu PKP, Klubie Garnizonowym w Siemirowicach, Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej oraz w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest promocja miejskiego kalendarza na rok 2016. Autor Robert Grynkiewicz tym razem pracował w technice HDR, znanej już w XIX wieku. Ponumerowanych kolejno sto kalendarzy z podpisem autora i wiceburmistrz Lęborka Alicji Zajączkowskiej trafiło do stu  mieszkańców i turystów, którzy osobiście stawili się w Centrum Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia”.

Po południu sceną zawładnęły ponownie zespołu ludowe.

Gwiazdą muzycznej niedzieli był wieczorny koncert Patrycji Markowskiej poprzedzony godzinnym występem „Propaganda Dei”.

2016[edytuj]

Ulotka promocyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2016
Ulotka promocyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2016
Ulotka promocyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2016
Ulotka promocyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2016

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2016[9]

Lęborskie Dni Jakubowe 2016 upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów: Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Polski oraz koncertów Sylwii Grzeszczak i zespołu ENEJ. Wśród atrakcji Święta Miasta był Jarmark św. Jakuba z rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, serem, wędliną i napitkiem oraz wiele atrakcji dla dzieci. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski czy wiele towarzyszących imprez sportowych z rekordowym pod względem ilości uczestników Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.

Środa, 20 lipca 2016

Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od spotkania Parafii św. Jakuba z Diecezji Pelplińskiej. Po Mszy św. w ogrodach franciszkańskich przy Sanktuarium odbył się integracyjny piknik.  

Czwartek, 21 lipca 2016

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, Modlitwy Śpiewami z Taizé oraz koncert zespołu „Majowy Kwiat” z Mińska.  

Piątek, 22 lipca 2016

Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej Lęborka w Stacji Kultura im. Stefana Fikusa z udziałem miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu  zaproszonych gości, w tym delegacji zagranicznych z miasta Doboj (Bośnia i Hercegowina) oraz białoruskiego Wołkowyska.

Podczas sesji wręczono pamiątkowe grawertony nominowanym do Honorowego Wyróżnienia Miasta Lęborka „Lęborski Lew”, tj. ks. dziekanowi Henrykowi Krenczkowskiemu, Annie Sobolewskiej i Waldemarowi Walkuszowi. Jarmarkowa uroczystość była okazją do uhonorowania lęborskiego artysty Krzysztofa Grzesiaka z okazji 40-lecia pracy twórczej. Uroczystość uświetnił występ zespołu pod kierunkiem Andrzeja Formeli.

Tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona X Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz naszych zespołów: „Levino”, „Frantówka” i „Ziemia Lęborska”, wystąpił polsko-ukraiński „Świtanok”, a także goście z zagranicy:  ČEČINKA z Bratysławy (Słowacja), CZEPURUSZKI z Orzhiv (Ukraina), Zespół „Majowy Kwiat” z Mińska (Białoruś) oraz prezent od organizatorów na jubileuszowy festiwal zespół „Słowiańska Dusza” z Gdańska. Zespoły w Lęborku spędziły prawie tydzień, a oprócz występów w naszym mieście koncertowały w Sopocie i Łebie oraz zwiedzały Pomorze.

W wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. otwarto wystawę „Stop – klatka. Stop – Lębork… Miasto okiem lęborczan”, efekt konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Muzeum oraz Urząd Miejski w Lęborku. Zwiedziło ją przez jarmarkowe dni ponad 600 osób. Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia znalazły się też w Kalendarzu Lęborka na rok 2017.

„Pomorze na weekend” to nazwa programu na żywo w TVP3 Gdańsk nadawanego w piątek z Lęborka. W 75 minutowym programie zaprezentowane zostały atrakcje turystyczne i kulturalne miasta, nowe inwestycje i wiele ciekawostek o Lęborku. Gośćmi programu byli ludzie kultury, turystyki, sportu oraz samorządowcy.

Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół „CUBA de Zoo”. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań.

Sobota 23 lipca 2016

W tym roku na rowerową pielgrzymkę do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło 40 rowerzystów.

Plac Pokoju i ulicę Staromiejską na całej długości wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, wytworami sztuki ludowej, starociami, zabawkami i dymiącą wieloma zapachami gastronomią.

Jubileuszowy, X Zlot mieli Jakubowie. Od rana w Kwaterze Zlotu trwała rejestracja chłopców i mężczyzn o imieniu Jakub.

Przez trzy dni w centrum miasta Jarmark żył „Ożywioną Staromiejską” organizowaną przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. Przechodniów zabawiały zespoły ludowe, a deptakiem co rusz maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO. Na Staromiejskiej rozstawiły się stoiska z malowaniem twarzy czy kącik fryzjerski dla najmłodszych. Można było pograć w gry planszowe, puszczać ogromne bańki mydlane, dostać fikuśnego balona czy zrobić sobie zdjęcie z bajkowymi maskotkami Tom i Jerry. Miejska Biblioteka Publiczna wystawiła kiermasz książek i miejsce zabaw dla najmłodszych. Hitem okazał się plenerowy spektakl teatralny „Nadchodzi PIPI” w wykonaniu teatru TAK z Warszawy.

Równolegle na scenie głównej trwały występy i koncerty. Była więc Monika Kitel z zespołem, duet gitarowy M&M czy największe polskie przeboje lat 80-tych i 90-tych. Wieczór to występ muzyki rap – MAYOR, oraz lżejsza muzyka w wykonaniu duetu Krzysztof Wałecki & Darek Pietrzak. Gwiazdą sobotniego wieczoru była Sylwia Grzeszczak. Jej występ przyciągnął do centrum miasta tysiące widzów, w tym wielu nadmorskich turystów.  

Lęborskie Dni Jakubowe to także rywalizacja sportowa. W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”.

Po raz 9. odbył się Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej. Do zawodów na piaszczystych boiskach zgłosiło się 15 dwuosobowych zespołów. Na boisku nie brakowało walki, zaangażowania i bardzo ładnych zagrań. W całym turnieju, tylko jedna para nie doznała porażki, Sebastian Bolda i Adam Miotk. Ta para pokonała w finale parę Marek Stoltman  i Krzysztof Leper. Na 3. miejscu uplasowała się para Sebastian Kudźba i Jordan Wiktorowicz.

Najwięcej emocji sportowych przyniósł XVI Uliczny Bieg św. Jakuba. Stawiła się na niego rekordowa liczba 476 zawodników. Bieg ukończyło 462 biegaczy (rok temu 446). Wśród mężczyzn tryumfowali zawodnicy z Ukrainy: Aleksandr Matwijchtuk z MK Luchesk – LKB Rudnik (30:02), a drugi był jego klubowy kolega Sergii Okseniuk (30:17). Jako trzeci na metę wbiegł Polak Łukasz Kujawski z Żukowa (30:25). Wśród kobiet najszybsza była Marta Krawczyńska z Pomeranii Szczecin  (35:26), drugie miejsce zajęła Dominika Nowakowska reprezentująca lęborski klub LKB im. Braci Petk (35:30), trzecie miejsce przypadło Natalii Batrak z Pref Bet Śniadowo Łomża (35:40). Warto zaznaczyć, że bieg ukończyło aż 148 biegaczy z Lęborka.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa z udziałem pocztów sztandarowych, która została odprawiona w Sanktuarium Św. Jakuba Ap.

Ważnym wieczornym wydarzeniem był finał 10. Jubileuszowego Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W tym roku na Zlocie zameldowało się 229 Jakubów. Jedną z atrakcji Zlotu była Jakubowa Gra Miejska przygotowana przez Młodzieżową Radę Miasta. Polegała ona na udzieleniu odpowiedzi na dziesięć pytań dotyczących Lęborka. Odpowiedzi należało szukać wędrując po centrum miasta. Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali rowery, tablety i wiele innych cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Najmłodszy uczestnik Zlotu, kilkumiesięczny Jakub, otrzymał bon o wartości 500 zł.  

Niedziela 24 lipca 2016

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej Wiesław Śmigiel.

Po Mszy na Placu św. Jakuba odbył się Festyn „Franciszkanie Dzieciom” prowadzony przez Mirosława Pawlaka. Główną atrakcją oprócz animacji dla dzieci był występ zespołu Trishagion z Kwidzyna. Nie zabrakło wojskowej grochówki, chleba za smalcem i ogórkiem czy ciast przygotowanych przez wspólnoty działające przy Parafii św. Jakuba Ap.

„Wybierz Lębork” to nazwa pleneru malarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. To już 16. edycja. Efektem trzydniowej artystycznej ekspresji 30 artystów nieprofesjonalnych z całego kraju było 36 prac. Poplenerowa wystawa w kolejnych miesiącach będzie prezentowana m.in. w Stacji Kultura, Młodzieżowym Domu Kultury, Klubie Garnizonowym w Siemirowicach czy Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej. Tradycją pleneru jest wręczenie zasłużonym członkom Stowarzyszenia „TAK” medali za artystyczną działalność. W tym roku medale takie otrzymały panie Hanna Chmielińska i Maria Laskowska.  

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest promocja miejskiego kalendarza na rok 2017. Tym razem zdjęcia do kalendarza wybrano na podstawie konkursu. Znalazły się w nich zdjęcia 12 fotografów, uczestników konkursu na zdjęcia zabytkowych obiektów i wnętrz Lęborka sprzed roku 1945. Kalendarze trafiły do stu  mieszkańców i turystów, którzy osobiście stawili się w Centrum Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia”.

Po południu sceną zawładnęły ponownie zespoły ludowe w ramach Festiwalu Muzyka Regionów. Oprócz zespołów wymienionych wcześniej wystąpił także Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca SIERAKOWICE. Spotkania z Folklorem prowadziła Katarzyna Frankowska-Kręcisz oraz reżyser efektownego finału Marek Czarnowski.    

Gwiazdą muzycznej niedzieli był wieczorny koncert zespołu ENEJ znanego m.in. z przeboju „Tak smakuje życie”.

2017[edytuj]

Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2017
Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2017

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2017[10]

Lęborskie Dni Jakubowe w Lęborku upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów: Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Polski oraz wieczornych koncertów Ani Dąbrowskiej i zespołu Cugowscy. W tym roku Lębork wyjątkowo licznie odwiedziły delegacje miast partnerskich. Podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej podpisano umowę o współpracy z miastem Bałta na Ukrainie.

Wśród atrakcji Święta Miasta był Jarmark św. Jakuba z rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, serem, wędliną i napitkiem oraz wiele atrakcji dla dzieci. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski, Zlot Jakubów czy wiele towarzyszących imprez sportowych z rekordowym pod względem ilości uczestników Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.

Środa, 19 lipca 2017

Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji Parafii św. Jakuba z Diecezji Pelplińskiej oraz dziękczynnej za

lęborskie Sanktuarium.  Na wzór spotkań pielgrzymów na szlaku Camino z udziałem delegacji zaprzyjaźnionych miast odbyło się także spotkanie przy poczęstunku i wspólnych śpiewach.  

Czwartek, 20 lipca 2017

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele

duchowieństwa i wiernych różnych wyznań, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczyli mu ewangelicki biskup Marcin Hinz z Sopotu oraz rzymskokatolicki biskup Wiesław Śmigiel z Pelplina. W nabożeństwie uczestniczył także grekokatolicki ksiądz Bogdan Pipka ze Słupska.    

Piątek, 21 lipca 2017

Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej Lęborka z udziałem miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu zaproszonych gości, w tym delegacji zagranicznych z miasta Bałta (Ukraina), Doboj (Bośnia i Hercegowina), Wołkowysk (Białoruś) oraz powiatu brzeskiego.

Podczas sesji wręczono Honorowe Wyróżnienie Miasta Lęborka „Lęborski Lew”. Mosiężną statuetkę lwa otrzymała znana z działalności społecznej pani Anna Sobolewska.

Burmistrz Lęborka Witold Namyślak medalem św. Jakuba Ap. wyróżnił za zasługi dla Lęborka trzy osoby: Małgorzatę Szaułę, dr Bogdana Libicha oraz  Dariusza Karasia.

Uroczystość uświetnił występ zespołu Tadeusza Formeli i Anny Krawczykowskiej.

Ważnym punktem Sesji Rady Miejskiej było podpisanie umowy o współpracy między Lęborkiem, a miastem Bałta. Deklarację ze strony ukraińskiej podpisał Mer Miasta Bałta Siergiej Mazur, a Lęborka Burmistrz Miasta Witold Namyślak. Delegacja z Ukrainy podczas pobytu w Lęborku odwiedziła m.in. opalaną biomasa elektrociepłownię, bibliotekę, Szkołę Podstawową nr 3 i spotkała się z przedstawicielami firm dbających w naszym mieście o porządek i zieleń.

Po Sesji, u zbiegu ulicy Lwowskiej i Wileńskiej (dzielnica Lębork-Wchód)  uroczyście odsłonięta została tablica z nazwą ronda, które otrzymało imię „Miasta Wołkowysk”. Nazwa ronda nawiązuje do wieloletniej współpracy Lęborka z Wołkowyskiem na Białorusi. Większość tamtejszych mieszkańców stanowią Polacy. 4 listopada 2016 roku Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy rondu. Tablicę odsłaniali Igor Aleksiejewicz Kaszkiewicz – zastępca Przewodniczącego Rejonowego Wołkowyskiego Komitetu Wykonawczego, Burmistrz Lęborka Witold Namyślak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Lęborku Bogdan Oszmian oraz Przedstawiciel Koła Przewodników PTTK w Lęborku Przemysław Mikusiński.

Tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona XI Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz lęborskich zespołów: „Levino”, „Frantówka”, Ziemia Lęborska” i „Świtanok”, wystąpili także goście z zagranicy:  „Doboj” (Bośnia i Hercegowina), „Bałtska Gwiazdka” (Ukraina), „Porębianie” z Brzeska i  Kapela Ludowa z Żegocina. Zespoły w Lęborku spędziły prawie tydzień, a oprócz występów w naszym mieście, warsztatów tańca i muzyki koncertowały w Gdańsku, Sopocie i Łebie oraz zwiedzały Pomorze.

W wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. otwarto wystawę „To co minęło, to co pozostało” – lęborskie pamiątki z przełomu XIX i XX wieku. Zebrane eksponaty w następnych tygodniach zasilą ekspozycję stałą Muzeum.  

Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół „LIFESONG”. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań. Tematem przewodnim spaceru w którym udział wzięło ponad 200 osób były pozostałości średniowiecznej zabudowy widoczne w dzisiejszym Lęborku.

Sobota 22 lipca 2017

W tym roku na rowerową pielgrzymkę do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło kilkudziesięciu rowerzystów.

Plac Pokoju i ulicę Staromiejską na całej długości wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, wytworami sztuki ludowej, starociami, zabawkami i dymiącą wieloma zapachami gastronomią.

Po raz 11. do Lęborka z całej Polski i Europy zjechali chłopcy i mężczyźni o imieniu Jakub. Przyciągnął ich XI Międzynarodowy Zlot Jakubów. W tym roku pierwszy Jakub elektronicznie zarejestrował się już 17 maja. W Kwaterze Zlotu każdy z Jakubów mógł zrobić sobie w fotobudce pamiątkowe zdjęcie.

Przez trzy dni w centrum miasta Jarmark żył „Ożywioną Staromiejską” organizowaną przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. Przechodniów zabawiały zespoły ludowe, trębacze, a deptakiem co godzinę maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO. Na Staromiejskiej rozstawiły się stoiska z malowaniem twarzy, bezpłatnymi balonami czy bańkami mydlanymi. Do tego kącik małych zawodników w twisterze i zabawy z gąsienicą dla najmłodszych. Do zdjęć pozowały chodzące maskotki Tom i Jerry. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała kiermasz książek i miejsce zabaw dla najmłodszych. Wielkim zainteresowaniem okazał się plenerowy spektakl teatralny „Cztery mile za piec” w wykonaniu Teatru Władcy Lalek ze Słupska.

Równolegle na scenie głównej trwały występy i koncerty. Był więc występ grupy Baster pt. „Kolory słońca”, hity polskiej biesiady i przeboje z recyklingu w wykonaniu „Półtora Gościa”. Wieczór to występ duetu gitarowego Ryszarda Wolbacha i Krzysztofa Misiaka. Gwiazdą sobotniego wieczoru była Ania Dąbrowska. Jej występ przyciągnął do centrum miasta setki widzów, w tym wielu nadmorskich turystów.  

Lęborskie Dni Jakubowe to także rywalizacja sportowa. W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”. W zawodach wzięło udział 56 zawodników, w tym 3 panie z powiatów lęborskiego, słupskiego, puckiego, bytowskiego i kartuskiego. Indywidualnie I. miejsce zajął Wojciech Motyl, II. Ryszard Górski, III Eugeniusz Kupczyk. Wśród Pań tryumfowała Teresa Stanuch. W rywalizacji drużynowej najlepsze było Tornado Lębork, II. miejsce Kłos Werblinia, a III. Klejna Cewice.

Po raz 10. odbył się Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej. W tegorocznej edycji wystartowało 21 zespołów dwuosobowych z Lęborka, Siemirowic, Cewic, Wejherowa, Bytowa czy Koszalina. Była to największa ilość zespołów w całej 10 letniej historii turnieju. I miejsce zajęła para Marek Stoltman i Krzysztof Leper, II miejsce Sebastian Kudźba, Marcin Subel, III miejsce Jakub Kowalik i Jordan Wiktorowicz.

XVII Uliczny Bieg św. Jakuba udowodnił, że bez względu na wiek, umiejętności i staż biegać każdy może. Bieg ukończyło aż 553 zawodników, czyli aż o 91 więcej niż rok temu. Jest to nowy rekord frekwencji lęborskiej imprezy, w której w tym roku biegali zagraniczni goście z Ukrainy, Białorusi czy Stanów Zjednoczonych. Warto zaznaczyć, że bieg ukończyło aż 159 biegaczy z Lęborka, o 10 więcej niż rok temu. Rywalizacja na dystansie 10 kilometrów była bardzo emocjonująca. Zwycięzcy, Marcinowi Chabowskiemu (29:42) - www.marcinchabowski.com zabrakło tylko 5 sekund do pobicia rekordu trasy kenijczyka Abela Kirui z 2006 roku. Jako drugi na metę przybiegł Emil Dobrowolski z Lłks Prefbet Śniadowo (31:46), trzeci był Andi Deszczenko z Ukrainy (31:57). Wśród kobiet najszybsza była reprezentantka Białorusi Iryna Somova (35:07), drugie miejsce zajęła Monika Kapera z AZS AWF Katowice (35:58), trzecie miejsce przypadło Ewelinie Paprockiej z Tęczy Nowa Wieś Lęborska (36:21). Najstarszym zawodnikiem zawodów był 74-letni Zygfryd Liban z Tczewa.  

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa, pod przewodnictwem ks. Mariana Miotka z Gniewina, z udziałem pocztów sztandarowych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Lini, Sierakowic, Słupska, Wejherowa i Lęborka. Po Mszy św. na placu przed Domem Pielgrzyma odbyło się spotkanie z poczęstunkiem i tańcami.

Ważnym wieczornym wydarzeniem był finał 11. Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W tym roku na Zlocie zameldowało się 225 Jakubów. Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali rowery, tablety i wiele innych cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Najmłodszy uczestnik Zlotu, 40-dniowy Jakub, otrzymał bon o wartości 500 zł.  

Niedziela 23 lipca 2017

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych. Sumie odpustowej przewodniczył Prowincjał gdańskiej Prowincji Franciszkanów o. Jan Maciejowski.

Po Mszy na Placu św. Jakuba odbył się Festyn Odpustowy  „Franciszkanie Dzieciom”. Główną atrakcją oprócz animacji dla dzieci był występ zespołu Tadeusza Formeli i Mirosława Pawlaka. Nie zabrakło wojskowej grochówki, chleba za smalcem i ogórkiem czy ciast przygotowanych przez wspólnoty działające przy Parafii św. Jakuba Ap.

„Wybierz Lębork” to nazwa pleneru malarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W 2017 była to już 17 edycja. Efektem trzydniowej artystycznej ekspresji 33 twórców   nieprofesjonalnych z całego kraju (m.in. z Krakowa, Poznania, Trójmiasta) było 35 prac. Poplenerową wystawę wzbogaciły prace młodzieży. W kolejnych miesiącach będzie ona prezentowana m.in. w Stacji Kultura, Młodzieżowym Domu Kultury, Klubie Garnizonowym w Siemirowicach czy Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej. Tradycją pleneru jest wręczenie zasłużonym członkom Stowarzyszenia „TAK” medali za artystyczną działalność. W tym roku medal otrzymał rzeźbiarz Lucjan Terlecki.  

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest też promocja miejskiego kalendarza na rok 2018. Tym razem Lębork w kalendarzu pokazany został z góry. Zdjęcia dronem wykonał lęborczanin Andrzej Rolski, a oprawę graficzną zapewnił Robert Grynkiewicz. Podpisane przez autorów i doradcę burmistrza Alicję Zajączkowską kalendarze trafiły do stu  mieszkańców i turystów, którzy osobiście stawili się w Centrum Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia”.

Po południu sceną zawładnęły ponownie zespoły ludowe w ramach Festiwalu Muzyka Regionów. Oprócz zespołów wymienionych wcześniej wystąpił także kaszubski zespół „Przodkowianie” z Przodkowa. Spotkania z Folklorem prowadziła Katarzyna Frankowska-Kręcisz oraz reżyser efektownego finału Marek Czarnowski. Muzycznym prezentem od organizatorów Festiwalu był występ Katarzyny Zawady z recitalem niezapomnianych przebojów Anny German. W niedzielę wieczorem wszystkie zespoły spotkały się razem by wspólnie podsumować Festiwal.  

Muzyczną gwiazdą niedzieli był wieczorny koncert zespołu CUGOWSCY.

Lęborskie Dni Jakubowe miały w tym roku szczególną promocję. Świętu Miasta poświęcony został Biuletyn Urzędu Miejskiego w Lęborku. Powstała też strona internetowa www.leborskiednijakubowe.pl oraz fanpage na Facebooku na których dostępne są zdjęcia, filmy i wiele ciekawych informacji o cyklicznej miejskiej imprezie. 

2018[edytuj]

Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2018
Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2018
Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2018
Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2018
Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2018
Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2018

Jubileuszowe Lęborskie Dni Jakubowe AD 2018[11]

To były wyjątkowe dni. W roku 2018 Lębork obchodził 20-lecie Patronatu św. Jakuba Ap. nad naszym Miastem. Dokładnie 22 czerwca 1998 roku Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga podpisał dekret w sprawie ogłoszenia św. Jakuba Ap. Patronem Lęborka. W programie Lęborskich Dni Jakubowych często przywoływano ten fakt, a całe Święto Miasta upłynęło w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów: Litwy, Węgier, Macedonii i Rumunii oraz wieczornych koncertów Wilków i Grzegorza Hyżego.

Lęborskie Dni Jakubowe to przede wszystkim rozbudowany Jarmark św. Jakuba na ulicy Staromiejskiej, miejsce prezentacji rzemiosła artystycznego i regionalnego, dziesiątki straganów, zapachów regionalnych wędlin, sera czy prezentacja wyrobów lokalnego browaru. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski, Zlot Jakubów czy wiele towarzyszących imprez sportowych w tym popularnym Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.

Środa, 18 lipca 2018

Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji pielgrzymów Jakubowych, zwłaszcza korzystających z Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Wzięła w niej udział m.in. grupa pielgrzymów z Lęborka, Gdańska i Tczewa, która odbyła dwudniową pielgrzymkę z Sianowa do Lęborka. Mszy przewodniczył ks. Tomasz Syldatk, diecezjalny opiekun pielgrzymów jakubowych, wicedyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Pelplińskiej. Wieczorem odbyło się  spotkanie integracyjne z poczęstunkiem na terenie przyklasztornym.

Czwartek, 19 lipca 2018

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, przedstawiciele zagranicznych zespołów biorących udział w Festiwalu „Muzyka Regionów”, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię Patrona Lęborka. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu o. Roman Zioła, kustosz lęborskiego Sanktuarium, natomiast homilię wygłosił ks. Oleh Hryciw z parafii greckokatolickiej pw. Zaśnięcia NMP w Lęborku.

Piątek, 20 lipca 2018

Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęło uroczyste spotkanie Rady Miejskiej Lęborka w Stacji Kultura z udziałem miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu zaproszonych gości.  

Najważniejszym punktem było wręczenie Honorowego Wyróżnienia Miasta Lęborka „Lęborski Lew”. Mosiężną statuetkę lwa decyzją Kapituły przyznano wieloletniemu proboszczowi Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Dziekanowi Dekanatu Lęborskiego Ks. Kanonikowi Henrykowi Krenczkowskiemu. Wśród nominowanych do nagrody znalaźli się także Zygmunt Petk, Maria Machola, Wiesław Budkowski i Przemysław Mikusiński.

20-lecie Patronatu św. Jakuba Ap. nad Lęborkiem było okazją do przypomnienia idei patronatu, który w październiku 1996 roku zaproponował o. Wiesław Przybysz podczas podsumowania I Jarmarku Odpustowego przy kościele św. Jakuba Ap. Po pozytywnym wyniku ankiety wśród mieszkańców Lęborka, Rada Miejska Lęborka, 16 kwietnia 1998r., podjęła uchwałę z prośbą do Biskupa Diecezjalnego, aby ogłosić św. Jakuba Ap. patronem Miasta Lęborka. Nastąpiło to 22 czerwca 1998 roku. Warto przypomnieć, że od początku przyjęto, by Jarmark, przekształcony w późniejszych latach w Lęborskie Dnia Jakubowe, miał trzech współgospodarzy: Miasto Lębork, Parafię św. Jakuba i wspierające je parafie lęborskie oraz Społeczny Komitet Organizacyjny.      

Tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się ciesząca dużym zainteresowaniem widzów pierwsza odsłona XII Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. W prowadzonym przez Marka Czarnowskiego i Katarzynę Frankowską-Kręcisz koncercie oprócz lęborskich zespołów: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”, Zespół Regionalny „Frantówka”, „Switanok”, Kaszubski Zespoł Regionalny „Levino”, wystąpili także goście z zagranicy: Lakštingelė (Litwa), Mezöszilas (Węgry), Toncius (Litwa), „Zernyealji Néptáncegyüttes (Rumunia), Folklore Studio „Etnos” (Macedonia), a także polskie Zespół „Roczitkòwé Jagòdë” z Rokit oraz Kapela „DoOporó” ZPiT Sokolanie. Goście z zagranicy i z Polski w Lęborku spędziły prawie tydzień, a oprócz występów w naszym mieście, warsztatów tańca i muzyki koncertowały w Gdańsku, Sopocie, Kartuzach i Łebie oraz zwiedzały Pomorze.

W wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. otwarto wystawę „Zabytki Kościoła św. Jakuba w Lęborku”. Na przygotowanej przez Muzeum w Lęborku ekspozycji można było zobaczyć, między innymi XVI-wieczne późnogotyckie lichtarze oświetlające ołtarz. Innym eksponatem godnym uwagi była okazałych rozmiarów biblia w przekładzie Lutra (pochodząca z XVIII wieku), niedostępna na co dzień dla ludzkiego oka. Wystawę wzbogacono o artefakty odnalezione w trakcie prac archeologicznych prowadzonych przy kościele w latach 2000-2001. Całość uatrakcyjniły plansze przybliżające historię sztuki sakralnej na przykładzie wybranych zabytków, w tym ołtarza głównego, ołtarzy bocznych, tabernakulum, ambony, chrzcielnicy czy prospektu organowego.

Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół rockowy, soliści i balet z Białorusi. Gdy nad miastem zapadał mrok kilkaset osób ruszyło na „Spacer z duchami” – historyczną wędrówkę z rycerzami. Tym razem trasa biegła poza obręb starego miasta, a tematem przewodnim prezentowanym w okolicach Al. Niepodległości i Targowej była budowa przez Krzyżaków systemu fos i kanałów wokół miasta oraz pozostałości po zmianach koryt rzek Łeby i Okalicy.   

Sobota 21 lipca 2018

Pierwszym punktem sobotniego świętowania był start rowerowej pielgrzymki do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Wyruszyło na nią ok. 50 rowerzystów.

Plac Pokoju i ulicę Staromiejską na całej długości wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, sztuką ludową, starociami, zabawkami i dymiącą wieloma zapachami gastronomią.

Po raz 12. do Lęborka z całej Polski i Europy zjechali chłopcy i mężczyźni o imieniu Jakub. Przyciągnął ich XII Międzynarodowy Zlot Jakubów, a wraz z nim imieninowe prezenty i upominki. W Kwaterze Zlotu każdy z Jakubów mógł zrobić sobie w fotobudce pamiątkowe zdjęcie.

Przez trzy dni w centrum miasta Jarmark żył „Ożywioną Staromiejską” organizowaną przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. Przechodniów zabawiały zespoły ludowe, trębacze, a deptakiem co godzinę maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO. Na Staromiejskiej rozstawiły się stoiska: malowanie twarzy, bezpłatne balony czy bańki mydlane. Do tego kącik małych zawodników w twisterze i zabawy z gąsienicą dla najmłodszych. Do zdjęć pozowały chodzące maskotki Tom i Jerry. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała kiermasz książek, miejsce zabaw i animacji dla najmłodszych. W sobotę i niedzielę na stoisku biblioteki nowo wydany album „Światło. Cień. Rysunki” podpisywał lęborski rysownik Czesław Lis. Chętni mogli wziąć udział w pierwszej w Lęborku mobilnej grze terenowej "(Nie)kryminalne zagadki Lęborka". Jej premiera i praktyczny test przez lęborskich harcerzy miał miejsce 19 lipca br. Gra odkrywa przed uczestnikami nieznane miejsca, fakty i historie związane z naszym miastem. Aplikację można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej biblioteki.

Jarmark św. Jakuba Ap. to także stoiska i kiermasze wystawiane przez lęborskie organizacje pozarządowe, m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Jesteśmy Razem”, Stowarzyszenia EDUQ i Niebieski Skarb, Środowiskowy Dom Samopomocy „Lwiątko”, Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne czy Rodziny Wielodzietne.

Wielkim zainteresowaniem okazał się plenerowy, uliczny spektakl teatralny „O pchle co manier nie miała” w wykonaniu Teatru TAK. Dzień później ta sama grupa teatralna wystawiła na ulicach Lęborka spektakl „Bajka do zjedzenia”.  

Równolegle na scenie głównej trwały występy i koncerty m.in. polskie i zagraniczne covery w wykonaniu zespołu „Biznes Weekend”. Wieczór to także występ duetu gitarowego Dariusza Pietrzaka i Grzegorza Kopka.

Lęborskim Dniom Jakubowym od wielu lat towarzyszy rywalizacja sportowa.  W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”. W zawodach wzięło udział 60 zawodników i zawodniczek. Uczestnicy przybyli z powiatów lęborskiego, słupskiego, puckiego, bytowskiego, kościerskiego i kartuskiego. 1. Miejsce w turnieju  zajął Wojciech Motyl z Lęborka, 2. Franciszek Kwidziński z Krokowej, 3. Ryszard Górski z Mostów. Wśród Pań tryumfowała Irena Kozioł z Siodłonia (pow. słupski). Najlepszym zawodnikiem spoza powiatu lęborskiego wybrano Ignacego Błaszkowskiego z Sierakowic. W rywalizacji drużynowej tryumfowała drużyna Arkada Lębork. Fundatorem i sponsorem nagród był Burmistrz Miasta Lęborka.

Do rywalizacji w XVIII Ulicznym Biegu św. Jakuba zgłoszonych zostało 507 osób. Ostatecznie do mety dobiegło 483 uczestników. W tym roku trasa biegu została zmodyfikowana a dystans 10 kilometrów po lęborskich ulicach w centrum miasta najszybciej przebiegł Tomasz Grycko. Biegacz Blizy Władysławowo wygrał z czasem 30:25. Drugie miejsce zajął Patryk Błaszczyk (1. batalion zmechanizowany Lębork/Jantar Ustka) – 31:37, jako trzeci na metę wbiegł Tadeusz Zblewski (LKB im. Braci Petk) – 31:46. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Dominika Nowakowska  (LKB im. Braci Petk) – 35.35. Za nią metę przekroczyła Aleksandra Lisowska (Asics Front Runner Poland) – 36:04, trzecia była Białorusinka Volha Krautsowa – 36.45.

Warto zaznaczyć, że bieg ukończyło aż 170 biegaczy z powiatu lęborskiego. Podczas biegu były zbierane pieniądze na operację Bartosza Agatowskiego cierpiącego na rzadką chorobę genetyczną kości. Firma NFM Group z Lęborka czekami na 300 zł nagrodziła najstarszego uczestnika biegu 74-letniego Ignacego Stopnickiego z Ustki, oraz najmłodszego uczestnika, 16-letniego Jakuba Piotrowskiego z Wrocławia.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa, pod przewodnictwem duszpasterza lęborskich Kaszubów ks. dra Mariana Miotka z Gniewina – tym razem w intencji dziękczynnej za 20 lat patronatu św. Jakuba nad Lęborkiem. Obecne były poczty sztandarowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Lini, Sierakowic, Słupska, Wejherowa i Lęborka. Oprawę muzyczną zapewnił ZPiT Ziemia Lęborska. Po Mszy św. na placu przed Domem Pielgrzyma odbyło się spotkanie z poczęstunkiem i tańcami.

Ważnym i długo wyczekiwanym przez chłopców i mężczyzn o imieniu Jakub wieczornym wydarzeniem był finał 12. Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W tym roku na Zlocie zameldowało się 201 Jakubów. Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali rowery, hulajnogi, tablety, zegarki i wiele innych cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Najmłodszy uczestnik Zlotu, 30-dniowy Jakub z Lęborka, otrzymał z rąk przedstawicieli firmy NFM Group bon o wartości 500 zł. Z kolei najstarszemu Jakubowi wręczono w prezencie tablet.  

Gwiazdą sobotniego wieczoru był energetyczny występ zespołu WILKI. Suportem przed koncertem weteranów polskiej estrady był krótki koncert na ukulele niezwykle zdolnego lęborczanina Igora Koniecznego. Koncert Wilków z Robertem Gawlińskim na czele przyciągnął do centrum miasta tysiące widzów, w tym wielu nadmorskich turystów. Tego wieczoru plac Pokoju wypełnił się do ostatniego miejsca.

Niedziela 22 lipca 2018

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem relikwi Św. Jakuba Ap., orkiestry dętej, duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Delegat Biskupi, ks. Prałat Marian Szczepiński. Zebrani w Sanktuarium mogli usłyszeć po wielu latach przerwy dźwięk wyremontowanych zabytkowych organów.

Po Mszy na Placu św. Jakuba odbył się Festyn Odpustowy „Franciszkanie Dzieciom”. Główną atrakcją oprócz animacji dla dzieci był występ zespołu Maciej z Niemiec. Nie zabrakło ciepłej zupy, chleba ze smalcem i ogórkiem czy ciast przygotowanych przez wspólnoty działające przy Parafii św. Jakuba Ap.

Odpust św. Jakuba Ap. to także święto lęborskich rzemieślników. Podczas uroczystego spotkania ludzi rzemiosła Burmistrz Lęborka Witold Namyślak medalem św. Jakuba Ap. wyróżnił za zasługi dla Lęborka zaprzyjaźnione z lęborskimi rzemieślnikami i przedsiębiorcami: Cech Rzemiosł Różnych w Bytowie, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni i Powiatowy Cech Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Wejherowie.

„Wybierz Lębork” to nazwa pleneru malarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W 2018 była to już 18 edycja. Efektem trzydniowej artystycznej ekspresji 34 twórców   nieprofesjonalnych z całego kraju była poplenerowa wystawa. Podtytułem wernisażu było hasło „w kolorze pomarańczy” a autorzy w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości wzbogacili swoje prace o symbole narodowe lub patriotyczne. W kolejnych miesiącach wystawa będzie prezentowana m.in. w Stacji Kultura, Młodzieżowym Domu Kultury, Klubie Garnizonowym w Siemirowicach czy Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej. Tradycją pleneru jest wręczenie zasłużonym członkom Stowarzyszenia „TAK” specjalnych tytułów za artystyczną działalność. W tym roku wyróżnienie takie przyznano Paniom Róży Ellwart-Lis i Mirosławie Dawidowicz.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest też promocja miejskiego kalendarza na kolejny rok. Tym razem Lębork w obiektywie pokazali członkowie świętującego swoje 10-lecie Lęborskiego Klubu Fotograficznego. Kalendarze trafiły do stu  mieszkańców i turystów, którzy osobiście stawili się w Centrum Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia”.

Po południu sceną zawładnęły ponownie zespoły ludowe. Była to okazja do poznawania żywej kultury ludowej różnych regionów Europy. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów” to również możliwość promowania folkloru naszego regionu, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy i przyjaźni między zespołami. W finale reprezentanci wszystkich zespołów w tym zagranicznych wspólnie zatańczyli kaszubski taniec Koseder.

Po zespołach regionalnych na scenę wkroczył Jacek Szponarski. Jego pełen emocji koncert operowy „Od Moniuszki do Verdiego” bardzo spodobał się licznie przybyłej publiczności.

Muzyczną gwiazdą niedzieli był wieczorny koncert Grzegorza Hyżego. Poprzedził go krótki występ Aleksandry Jankowskiej.

Lęborskie Dni Jakubowe miały w roku 2018 wyjątkową promocję. Świętu Miasta poświęcony został Biuletyn Urzędu Miejskiego w Lęborku oraz okolicznościowa publikacja – seria kartek pocztowych w formie książeczki z okazji 20-lecia Patrona Lęborka św. Jakuba Apostoła. Specjalne wydawnictwo przygotowało także Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła. Wydano także okolicznościowy znaczek. Przebieg Święta Miasta z setkami zdjęć prezentowany jest na stronie internetowej www.leborskiednijakubowe.pl oraz na Facebooku.



2019[edytuj]

Ulotka Lęborskie Dni Jakubowe 2019
Ulotka Lęborskie Dni Jakubowe 2019
Ulotka Lęborskie Dni Jakubowe 2019
Ulotka Lęborskie Dni Jakubowe 2019

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019 [12][13]

Święto Miasta to zawsze wyjątkowy czas. Tak było i tym razem. Lęborskie Dni Jakubowe przebiegły w rytmie muzyki z różnych regionów Europy, jarmarkowego gwaru, ulicznych występów, Zlotu Jakubów, sportowej rywalizacji oraz świetnych wieczornych koncertów.

Lęborskie Dni Jakubowe to przede wszystkim rozbudowany Jarmark św. Jakuba na ulicy Staromiejskiej, miejsce prezentacji rzemiosła artystycznego i regionalnego, dziesiątki straganów, zapachów regionalnych wędlin, sera czy pieczywa. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski, Zlot Jakubów czy wiele towarzyszących imprez sportowych na czele Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.

Środa, 17 lipca 2019

Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji pielgrzymów jakubowych – caminowiczów, zwłaszcza korzystających z Pomorskiej Drogi św. Jakuba oraz parafii św. Jakuba Ap. z terenu Diecezji Pelplińskiej. Przy klasztorze na pikniku franciszkańskim śpiewy poprowadził Andrzej Formela oraz proboszcz o. Roman Zioła. Można było też porozmawiać z zielarzem fitoterapeutą o. Tomaszem Tęgowskim, prezentującym swoje zielarskie produkty.    

Czwartek, 18 lipca 2019

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, Zespół Regionalny Mystkowianie, samorządowcy i mieszkańcy. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię Patrona Lęborka. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu o. Roman Zioła, kustosz lęborskiego Sanktuarium, który modlił się wspólnie z ks. Wojciechem Froelichem, proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej ze Słupska oraz ks. dr Jarosławem Romanem ze Szczecinka – dziekanem dekanatu słupskiego parafii grekokatolickiej. Po nabożeństwie odbył się koncert organowy w wykonaniu dr Macieja Babnisa, wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Piątek, 20 lipca 2018

Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęło uroczyste Spotkanie Radnych Rady Miejskiej Lęborka z udziałem Senatora RP, miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu zaproszonych gości.  

Najważniejszym punktem było wręczenie Honorowego Wyróżnienia Miasta Lęborka „Lęborski Lew”. Mosiężną statuetkę lwa decyzją Kapituły otrzymał lwowiak, nauczyciel, wychowawca, przewodnik turystyczny, autor wielu publikacji turystyczno-historycznych, harcerz Wiesław Budkowski. Burmistrz Lęborka Witold Namyślak medalem św. Jakuba Ap. nagrodził także wieloletniego dyrektora ZWAR-u Zdzisława Dzitko. Uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej uświetnił występ Anny Krawczykowskiej i Aleksandry Jankowskiej ze szkoły wokalu przy LCK „Fregata”, Akompaniował im na instrumencie klawiszowym Tadeusz Formela.

Tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się ciesząca się zawsze dużym zainteresowaniem widzów pierwsza odsłona XIII Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. W prowadzonym przez Jacka Szponarskiego i Marka Czarnowskiego koncercie oprócz lęborskich zespołów: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”, Zespół Regionalny „Frantówka”, Kaszubski Zespół Regionalny „Levino”, wystąpili także goście z zagranicy: KUD ABRAŠEVIĆ z Serbii, DFS ČEČINKA ze Słowacji, a także Kaszubski Zespół REDZANIE, Zespół Regionalny MYSTKOWIANIE z Sądecczyzny i Kapela Góralska GROJCOWIANIE z Wieprza k. Żywca. Goście z zagranicy i z Polski w Lęborku spędzili prawie tydzień, a oprócz występów w naszym mieście, warsztatów tańca i muzyki koncertowały w Gdańsku, Sopocie, Kartuzach, Helu i Łebie oraz zwiedzały Pomorze.

Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej gwiazda wieczoru „Rock and Fire”.

Sobota 20 lipca 2019

Pierwszym punktem sobotniego świętowania był start rowerowej pielgrzymki do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” szlakiem Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

Plac Pokoju i ulicę Staromiejską na całej długości wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, sztuką ludową, starociami, zabawkami i dymiącą wieloma zapachami gastronomią.

Po raz 13. do Lęborka z całej Polski i Europy zjechali chłopcy i mężczyźni o imieniu Jakub. Przyciągnął ich Międzynarodowy Zlot Jakubów, a wraz z nim imieninowe prezenty i upominki. W Kwaterze Zlotu każdy z Jakubów mógł zrobić sobie w foto-budce pamiątkowe zdjęcie.

Przez trzy dni w centrum miasta Jarmark żył „Ożywioną Staromiejską” organizowaną przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. Przechodniów zabawiały zespoły ludowe, trębacze, a deptakiem co godzinę maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO. Na Staromiejskiej rozstawiły się stoiska: malowanie twarzy, balony czy bańki mydlane. Do zdjęć pozowały chodzące maskotki Myszki Miki i Mini. Biblioteka Publiczna zorganizowała kiermasz książek, miejsce zabaw i animacji dla najmłodszych.

Jarmark św. Jakuba Ap. to także stoiska i kiermasze wystawiane przez lęborskie organizacje pozarządowe, m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Jesteśmy Razem”, Stowarzyszenia EDUQ i „Niebieski Skarb”, Środowiskowy Dom Samopomocy „Lwiątko” czy Fundację Lęborskie Hospicjum Stacjonarne czy Rodziny Wielodzietne.

Wielkim zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się uliczne spektakle teatralne w wykonaniu Teatru TAK z Radomia. W sobotę na rogu ulicy Staromiejskiej i Targowej wystawiono spektakl „W 7 dni dookoła bajek”, w niedzielę „Benio w opałach”.    

Równolegle na scenie głównej trwały występy i koncerty. Bluesa zagrał lokalny zespół HAWK, solowo wystąpiła Monika Kitel, nie zabrakło też największych przebojów BONEY M i ABBY.

Lęborskim Dniom Jakubowym od wielu lat towarzyszy rywalizacja sportowa.  W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”. W zawodach wzięło udział 48 zawodników i zawodniczek w 12 drużynach. Uczestnicy przybyli z powiatów lęborskiego, słupskiego, puckiego, bytowskiego, wejherowskiego i kartuskiego. 1. miejsce w turnieju  zajął Adam Bugajski (AB Łeba), 2. Norbert Gaffke z Lęborka, 3. Zenon Klein także z Lęborka. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była, podobnie jak rok temu, Irena Kozioł z Siodłonia (pow. słupski). Najlepszym zawodnikiem spoza powiatu lęborskiego został Ignacy Błaszkowski z Sierakowic. W rywalizacji drużynowej tryumfowała drużyna „Sami Swoi” Lębork. Fundatorem i sponsorem nagród był Burmistrz Miasta Lęborka oraz Nadleśnictwo Lębork.

Emocje sportowe najwyższej próby zapewnił organizowany w Lęborku już po raz dziewiętnasty Bieg Uliczny św. Jakuba. Lekkoatletyczna rywalizacja prowadzona w centrum miasta cieszy się od wielu lat dużym zainteresowaniem zawodników i kibiców. W tym roku najszybciej dystans 10 kilometrów z metą na Placu Pokoju pokonał Jakub Nowak (Prefbet Śniadowo Łomża) z czasem 30:56. Jako drugi finiszował jego kolega klubowy Emil Dobrowolski (31:18). Na trzecim miejscu przybiegł Adam Głogowski (Ekonomik Maratończyk Lębork, 31:46). Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Ewa Jagielska (Prefbet Śniadowo Łomża, 37:07). Druga była olimpijska z Aten, Pekinu i Rio de Janeiro Monika Stefanowicz (Grunwald Poznań, 37:19). Trzecia linię mety przekroczyła Antonina Wirkus (MKL Szczecinek, 38:04).

Warto zaznaczyć, że bieg ukończyło aż 230 biegaczy z powiatu lęborskiego. Na najlepszych zawodników czekały medale, puchary i nagrody pieniężne. Firma NFM Group z Lęborka nagrodziła markowymi tabletami najstarszych i najmłodszych uczestników biegu, osobno w kategorii kobiet i mężczyzn. Zawody odbyły się w bardzo przyjaznej i sympatycznej atmosferze przy dopingu licznego grona lęborczan i gości Lęborskich Dni Jakubowych. Napięcie podgrzewał niezawodny spiker, Roman Toboła.

Po raz dwunasty rozegrano także Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej. W rozgrywkach brał udział m.in. były mistrz Polski w siatkówce plażowej seniorów Krzysztof Hajbowicz oraz zawodnik Plus Ligi Fabian Majcherski. W sumie na dwóch boiskach kompleksu sportowego przy ul. 8 Maja rozegrano 38 gier. Sportową rywalizację na boisku z piasku wygrała para Wojciech Dawid i Fabian Majcherski (Lębork). Drugie miejsce zajęła drużyna z Bytowa Marek Stoltman i Krzysztof Leper, trzecie Szymon Bajek i Mateusz Komorowski z Lęborka.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa, pod przewodnictwem duszpasterza lęborskich Kaszubów ks. dra Mariana Miotka z Gniewina. Zebrani w Sanktuarium św. Jakuba Ap. modlili się, jak mówiła intencja o „rychłe wyniesienie na ołtarze biskupa Konstantyna Dominika”. Na mszy obecne były poczty sztandarowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Lini, Sierakowic, Słupska, Wejherowa i Lęborka. Oprawę muzyczną zapewniły kaszubskie zespoły „Levino” i „Ziemia Lęborska”. Po Mszy Św. na placu przed Domem Pielgrzyma odbyło się spotkanie z poczęstunkiem, tańcem i zabawą animowaną przez Mirosława Pawlaka.

Wieczorem na scenie głównej odbył się finał Złotu Jakubów. Tym razem na Zlocie zameldowało się 202 chłopców i mężczyzn o tym imieniu. To o jeden uczestnik więcej niż rok temu. Najdłuższą drogę do Lęborka przebyli Jakubowie z Lublina i Częstochowy.  Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali rowery, hulajnogi, tablety, zegarki i wiele innych cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Najmłodszy uczestnik Zlotu, półroczny Jakub z Lęborka otrzymał specjalny prezent od Burmistrza Lęborka. Uhonorowany został także najstarszy uczestnik jakubowego zlotu.

Finałem dnia były koncerty gwiazd. Jako pierwszy na scenę wyszedł raper ZEUS. To ukłon w kierunku młodego pokolenia, które licznie stawiło się na Placu Pokoju świetnie bawiąc się przy tekstach swojego idola. Tłumy mieszkańców i turystów przyciągnął na Plac Pokoju Michał Szpak. Laureat Festiwalu w Opolu i reprezentant Polski na Eurowizji dał ciekawy show. Emocjonalnie i żywiołowo reagująca kilkutysięczna publiczność pokazała, że stolica piosenki na Pomorzu w tym dniu była właśnie w Lęborku.

Niedziela 21 lipca 2019

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem relikwii Św. Jakuba Ap., orkiestry dętej, duchowieństwa, rzemieślników z wielu cechów z Pomorza, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej w intencji mieszkańców miasta i rzemiosła przewodniczył Wikariusz Generalny Franciszkanów z Rzymu o. Jan Maciejowski.

Po Mszy na Placu św. Jakuba odbył się Festyn Odpustowy „Franciszkanie Dzieciom”. Główną atrakcją oprócz animacji dla dzieci był występ zespołu A&D, który w Lęborku świętował 15-lecie działalności oraz Mirosława Pawlaka z zespołem. Poczęstunek dla uczestników zabawy przygotowały wspólnoty działające przy parafii św. Jakuba Ap.

Odpust św. Jakuba Ap. to także święto rzemieślników. Podczas uroczystego spotkania ludzi rzemiosła Burmistrz Lęborka Witold Namyślak medalem św. Jakuba Ap. wyróżnił za zasługi dla Lęborka zaprzyjaźniony z lęborskimi rzemieślnikami i przedsiębiorcami Cech Rzemiosł Różnych Słupsku.

„Wybierz Lębork” to nazwa pleneru malarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W 2019 roku  była to już 19. edycja pleneru. Efektem artystycznej ekspresji 30 twórców nieprofesjonalnych z całego kraju, w tym m.in. z Warszawy, Poznania czy Gdańska, była poplenerowa wystawa. Podtytułem wernisażu w tym roku było „Lębork w czerni i bieli”. W kolejnych miesiącach wystawa będzie prezentowana m.in. w Stacji Kultura, Młodzieżowym Domu Kultury, Klubie Garnizonowym w Siemirowicach czy Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej. Tradycją pleneru jest wręczenie zasłużonym członkom Stowarzyszenia „TAK” specjalnych tytułów „Za Twój dar dziękujemy” za artystyczną działalność. W tym roku wyróżnienie otrzymały trzy osoby: Aleksander Stolicki, Stanisława Dawidowicz i Leokadia Michalec.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest prezentacja i promocja miejskiego kalendarza miejskiego na przyszły rok. W roku 2020 Lębork promować będą w kalendarzu wyjątkowe, ołówkowe grafiki autorstwa Bronisława Lisa. Spotkanie z autorem odbyło się w Bramie Kaszubskiego Pierścienia.

Po południu sceną zawładnęły ponownie zespoły ludowe. Była to okazja do poznawania żywej kultury ludowej różnych regionów Europy. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów” to również możliwość promowania folkloru naszego regionu, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy i przyjaźni między zespołami. Oprócz wcześniej wymienionych zespołów na scenie wystąpił zespół Kaszubski Zespół pieśni i Tańca SIERAKOWICE.

W finale reprezentanci wszystkich zespołów, w tym zagranicznych, przygotowani przez Martę Szczupaczyńską wspólnie zatańczyli kaszubski taniec Kowal. Członkowie połączonych kapel w 27-osobowym składzie zagrali z kolei „Polkę gwizdaną” z popisem gwizdu Andrzeja Wenty. Występ przygotował J. Szponarski, a niedzielny muzyczny spektakl poprowadziła oprócz wcześniej wymienionych konferansjerów, Katarzyna Frankowska-Kręcisz. Podsumowaniem spotkań z folklorem był solowy koncert z dedykacją „Dwie Stegne” w wykonaniu Weroniki Pryczkowskiej.

Niedzielny wieczór to kolejny duży koncert muzyczny. Jego suportem był występ finalisty programu „Mam talent”, niezwykle zdolnego lęborczanina Igora Koniecznego. Muzyczną gwiazdą niedzieli była popularna wokalistka  Anna Wyszkoni, świętująca w naszym mieście swoje urodziny.

Lęborskie Dni Jakubowe miały w roku 2019 atrakcyjną promocję. Świętu Miasta poświęcony został Biuletyn Urzędu Miejskiego w Lęborku. Przebieg Święta Miasta z setkami zdjęć prezentowany jest na stronie internetowej www.leborskiednijakubowe.pl i lebork.pl  oraz na Facebooku. Wydarzenie promowali także członkowie Młodzieżowej Rady Miasta, którzy przez dwa dni rozdawali ulotki i materiały promocyjne, balony oraz obsługiwali stoisko z malowaniem twarzy.  

2020[edytuj]

Z powodu COVID-19 obchody święta miasta zostały odwołane ;(

2021[edytuj]

LDJ 2021
LDJ 2021

W tym roku świętowano w nieco okrojonej formie nadal z powodu COVID-19[14]

CZWARTEK, 22 LIPCA 2021

- 10:00 - 16:00 Letnia Czytelnia: animacje dla dzieci, teatrzyk kamishibai (przy ul. Staromiejskiej w pobliżu pomnikowej lipy - wstęp wolny) - w godz. 10:00 -16:00 Kiermasz taniej książki (Letnia Czytelnia - wstęp wolny) - w godz. 11:00 -16:00 Seanse w planetarium (Letnia Czytelnia - obowiązują wejściówki) oraz prezentacja instrumentów do obserwowania nieba (Letnia Czytelnia - wstęp wolny)

- 18:00 Nabożeństwo ekumeniczne w Sanktuarium św. Jakuba Ap.

PIĄTEK, 23 LIPCA 2021

- Wirtualny Bieg „Żyj sportowo - beznałogowo” - szczegóły na www.csir.lebork.pl

- 9:00 Turniej Tenisa Ziemnego „Bezpieczne Wakacje 2021” (korty tenisowe przy ul. 8 Maja 1)

- 10:00 Turniej Piłki Nożnej „Bezpieczne Wakacje 2021” („Orlik” przy SP 7 przy ul. Skargi 52)

- 15:30 - 18:00 Festiwal - XV MSF „Muzyka Regionów” - występy zespołów folklorystycznych: PRZODKOWIANIE z Kaszub, SZCZYRZYCANIE z Małopolski oraz SALANTA i STRAZDELIS z Litwy (plac przed Bankiem Kultury, ul. Staromiejska, pl. Pokoju)

- 17:00 Otwarcie wystawy malarstwa Krzysztofa Grzesiaka „I Anieli Go powiedli” (wieża Sanktuarium św. Jakuba Ap.)

- 18:00 Występ Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska” (pl. Pokoju)

- 21:30 Spacer z duchami Krzyżaków (Wieża Ciśnień w Parku Chrobrego)

SOBOTA, 24 LIPCA 2021

- 10:00 Konferencja popularno-naukowa „Życie codzienne pielgrzymów na szlaku Camino” (Sala Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku)

10:00 Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej (boiska do siatkówki plażowej przy ul. 8 Maja 1)

10:00 - 18:00 Wystawa malarstwa Krzysztofa Grzesiaka „I Anieli Go powiedli” (wieża Sanktuarium św. Jakuba Ap.)

11:00 - 14:00 Wystawa drobiu ozdobnego i pokaz wraz z degustacją potrawy średniowiecznej z drobiu na Festiwalu Rzemiosł Dawnych ** (Sanktuarium św. Jakuba Ap.)

12:00 Turniej „Koszykarskie Trójki” („Orlik” przy SP 7 przy ul. Skargi 52)

13:00 Festiwal Rzemiosł Dawnych (Sanktuarium św. Jakuba Ap.)

18:00 Msza św. z kaszubską liturgią słowa w Sanktuarium św. Jakuba Ap.

18:00 Spektakl teatralny dla dzieci „Bajka do zjedzenia” (Zakątek Kultury za kinem Fregata przy ul. Gdańskiej 12)

NIEDZIELA, 25 LIPCA 2021

10:00 Uroczysta suma odpustowa w Sanktuarium św. Jakuba Ap.

Poświęcenie pojazdów po każdej Mszy św. przed Sanktuarium św. Jakuba Ap.

10:00 - 18:00 Wystawa malarstwa Krzysztofa Grzesiaka „I Anieli Go powiedli” (wieża Sanktuarium św. Jakuba Ap.)

11:00 - 14:00 Degustacja potraw z drobiu, porady dietetyczne i zabawy dla dzieci, występy artystyczne oraz konkursy dla publiczności z nagrodami ** (pl. Pokoju)

14:00 Spektakl ekologiczny dla dzieci „Śmieciaki ratują świat” (Zakątek Kultury za kinem Fregata przy ul. Gdańskiej 12)

15:00 - 18:30 Festiwal - XV MSF „Muzyka Regionów” - występy zespołów folklorystycznych LIARMAN wykonujący muzykę hiszpańską, SALANTA i STRAZDELIS z Litwy, Ukraiński Zespół SWITANOK, LEVINO, ZIEMIA LĘBORSKA oraz FRANTÓWKA z Kaszub, SZCZYRZYCANIE z Małopolski – finałowy polonez, wręczenie statuetek ( pl. Pokoju)

16:00 Przemarsz pielgrzymów konnych i pieszych z Lęborka do Runowa (Sanktuarium św. Jakuba Ap.)

2022[edytuj]

Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2022
Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2022
Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2022
Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2022

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2022[15]

Lęborskie Dni Jakubowe powróciły! Po dwóch latach przerwy Lębork znów tętnił muzyką i jarmarkowym klimatem, zachwycał strojami i tańcami zespołów regionalnych, sycił regionalną kuchnią, a przede wszystkim dobrą zabawą! Święto Miasta przebiegło w rytmie muzyki, Zlotu Jakubów, sportowej rywalizacji, świetnych wieczornych koncertów oraz uroczystości religijnych związanych z mającym swoje korzenie w średniowieczu odpustem św. Jakuba Apostoła.

Czwartek, 21 lipca 2022

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył tradycyjny Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, zespoły regionalne, samorządowcy i mieszkańcy. W prowadzonym przez Grupę Perkusyjną TREMOLO przemarszu członkowie Bractwa św. Jakuba nieśli relikwię Patrona Lęborka. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu o. Robert Wołyniec kustosz lęborskiego Sanktuarium, który modlił się wspólnie z ks. Wojciechem Froelichem, proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej ze Słupska oraz ks. Olechem Hrytsivem, proboszczem grekokatolickiej parafii pw. św. Dymitra w Lęborku.

Późnym wieczorem spod dworca kolejowego i „Stacji Kultura” w wędrówkę z historią w tle po mieście wyruszyło ok. 150 osób w ramach cyklicznego wydarzenia „Spacer z duchami Krzyżaków”. Członkowie Lęborskiego Bractwa Historycznego opowiedzieli m.in. historię kolei, dworca, gazowni, dawnej fabryki zapałek czy mijanych po drodze szkół. Ponad dwugodzinny nocny spacer prowadził też trasą obok zamku i średniowiecznych murów.  

Piątek, 22 lipca 2022

Widocznym symbolem Lęborskich Dni Jakubowych jest Jarmark św. Jakuba Ap. Od samego rana na Staromiejskiej i Placu Pokoju swoje stoiska i kramy rozstawili rękodzielnicy, artyści, lokalni producenci miodów, wędlin i serów. Nie zabrakło wielu stoisk ze starociami oraz organizacji pozarządowych prezentujących swoje aktywności.  

Dużym zainteresowaniem widzów cieszyła się pierwsza odsłona 16. Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. W prowadzonym przez Katarzynę Frankowską-Kręcisz i Marka Czarnowskiego koncercie, oprócz lęborskich zespołów, tj. Zespołu Pieśni i Tańca ZIEMIA LĘBORSKA, Kaszubskiego Zespołu Regionalnego LEVINO i Zespołu Ukraińskiego SWITANOK, wystąpiły: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pilsko” z Żywca, Tatarski Zespół Wokalno-Taneczny BUŃCZUK, Zespół Tańca Ludowego PERŁA WARMII z Lidzbarka, Kaszubski Zespół  Pieśni i Tańca PRZODKOWIANIE i szczególnie wyczekiwany w Lęborku Zespół AVART FOLK GROUP DANGO MA HAI z Meksyku.

Konsekwentnie budowana marka i wysoki poziom lęborskich Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów” zaowocował przyznaniem certyfikatu potwierdzającego przyjęcie cyklicznego wydarzenia do Porozumienia Polskich Festiwali Folkloru działających w strukturach Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej (IOV) Sekcja Polska.

W jarmarkowe dni dłużej niż zwykle otwarta była Wieża Ciśnień, Muzeum i wystawy w średniowiecznych basztach. W Wieży Ciśnień zorganizowano kolejne oprowadzanie po wystawie „Fara Miasta Lęborka”, prezentującej najcenniejsze ruchome zabytki Sanktuarium Św. Jakuba Ap.

Wiele działo się na scenie. Wystąpiła tam Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska” oraz nasza utalentowana wokalistka Marta Głodowska. Hitem tego dnia był koncert muzycznej gwiazdy - BLUE CAFE.

Sobota, 23 lipca 2022

Pierwszym punktem sobotniego świętowania był start pieszej pielgrzymki szlakiem Pomorskiej Drogi św. Jakuba z Lini do Lęborka. Pielgrzymi zaopatrzeni m.in. z Laski Jakubowe, słodki symbol Święta Miasta Lęborka, wyruszyli autokarem do Lini, skąd pieszo dotarli po 5 godzinach do Lęborka.

W ratuszu odbyła się konferencja „Pielgrzymowanie Pomorską Drogą św. Jakuba” podsumowujące prowadzone od lata działania propagujące jakubowe pielgrzymowanie w którym Lębork i Sanktuarium św. Jakuba Ap. jest ważnym punktem na Pomorzu. Wziął w niej udział gość Lęborskich Dni Jakubowych burmistrz litewskiego miasta Kretinga Antanas Kalnius wraz z żoną Rūta Kalnienė. Współpraca z Kretingą trwa od 2003 roku i zaowocowała wieloma wspólnymi przedsięwzięciami, służącymi społecznościom lokalnym. Podczas wizyty burmistrzowie obu miast podpisali deklarację o pogłębieniu współpracy pomiędzy obydwoma miastami. Przez Kretingę, podobnie jak przez Lębork przebiega Droga św. Jakuba Ap. W konferencji udział wzięli samorządowcy, proboszcz parafii św. Jakuba Ap., przewodnicy PTTK i  uczestnicy sobotniej pielgrzymki Linia - Lębork.  

Plac Pokoju i ulicę Staromiejską na całej długości wypełniały stragany z rękodziełem artystycznym, sztuką ludową, starociami, zabawkami i dymiącą wieloma zapachami gastronomią. Miejska Biblioteka Publiczna przez cały dzień prowadziła Letnią Czytelnię pod lipą z kiermaszem książek. Miejsce zabaw i animacji dla najmłodszych cieszyło się wielkim zainteresowaniem.

Po raz 14. do Lęborka z całej Polski zjechali chłopcy i mężczyźni o imieniu Jakub. Przyciągnął ich Międzynarodowy Zlot Jakubów, a wraz z nim imieninowe upominki oraz zlotowe gadżety. Otrzymywał je każdy Jakub zarejestrowany w specjalnej Kwaterze Głównej Zlotu.  

Wielkim zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się spektakle teatralne w wykonaniu Teatru TAK z Radomia. W sobotę w kinie „Fregata” wystawiono sztukę „Koziołek Matołek wyrusza w świat”. Dzień później w „Zakątku Kultura” za kinem Teatr TAK wystawił spektakl „Nadchodzi Pipi”.

Równolegle na scenie głównej trwały występy i koncerty: „Letnie rytmy”, „Piosenki z pierwszej ręki”, „Z akordeonem na 4 strony świata”. Swoje umiejętności zaprezentowały też przebywające od kilku miesięcy w Lęborku zawodniczki z Dziecięcego Klubu Sportowego Gimnastyki Artystycznej "Priz" z Zaporoża w Ukrainie.

Lęborskim Dniom Jakubowym od wielu lat towarzyszy rywalizacja sportowa.  W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”. W zawodach wzięło udział 60 zawodników w tym 5 kobiet. Wystartowało 15 czteroosobowych drużyn. Uczestnicy przybyli z powiatów lęborskiego, puckiego, bytowskiego, wejherowskiego oraz z Gdyni, Gdańska i Rumi. W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła Irena Kozioł (Wicko I). II miejsce zajął Jerzy Klamrowski (Lotos Lębork), III miejsce przypadło Wacławowi Bałachowskiemu (Remusz Żelistrzewo). Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Teresa Stanuch (AB Łeba), II miejsce zajęła Bernadeta Banowska (Orły Rumia), III Lidia Żywicka (Zamek Bytów). Najlepszym zawodnikiem spoza powiatu lęborskiego został Jan Szulc z Gdańska. W rywalizacji drużynowej tryumfowała drużyna Tornado Lębork w składzie Jerzy Urich, Wacław Iwaniuk, Tadeusz Dominiecki i Jan Formela. Fundatorem i sponsorem medali, pucharów i nagród rzeczowych w karcianym turnieju był Burmistrz Miasta Lęborka oraz Nadleśnictwo Lębork. Głównym organizatorem turnieju był Mieczysław Kwidziński.

Emocje sportowe najwyższej próby zapewnił organizowany w Lęborku już po raz dwudziesty Bieg Uliczny św. Jakuba Ap.. Lekkoatletyczna rywalizacja prowadzona w centrum miasta cieszy się od wielu lat dużym zainteresowaniem zawodników i kibiców. W tym roku najszybciej dystans 10 kilometrów z metą na Placu Pokoju pokonał Ukrainiec z Kijowa Bogdan Semenowycz (30.33 min.). Na kolejnych miejscach finiszowali 2. Kamil Makos (Śląski Pułk Artylerii Bolesławiec) - 31.11 min, 3. Mateusz Niemczyk (Prefbet Łomża) - 31.15 min, 4. Patryk Błaszczyk (7. Brygada Obrony Wybrzeża/Jantar Ustka) - 31.28 min, 5. Krzysztof Żygenda (GKS Żukowo) - 31.50 min.

Wśród kobiet zwyciężyła Renata Pliś (Maraton Świnoujście) - 34.30 min. Tuż za nią na metę wpadła uczestniczka Igrzysk Olimpijskich Rio De Janerio 2016 Iwona Bernadelli (Prefbet Łomża) - 34.42 min. 3. miejsce zajęła Natalia Semenowycz (Ukraina) - 34.50 min, 4. Alina Boszczuk (Boston) - 36.51 min, 5. Ewelina Paprocka (Kaszubi Luzino). Bieg ukończyło 329 zawodników. Zawody odbyły się w bardzo przyjaznej i sympatycznej atmosferze, przy dopingu licznego grona lęborczan i gości Lęborskich Dni Jakubowych. Napięcie podgrzewał niezawodny spiker, Roman Toboła.

Po raz czternasty rozegrano Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej. Wzięło w nim udział 13 drużyn. Przez 6 godzin rozegrano 24 mecze. Najlepsi okazali się debiutanci Jakub Klimik i Szymon Wilemski, którzy pokonali w finale doświadczony zespół Jordana Wiktorowicza i Rafał Stoltmana. W meczu o brązowe medale lepsi okazała się para Sebastian Bolda i Adam Miotk, która pokonała duet Szymon Bajek i Przemysław Kramp. Najlepsze cztery zespoły otrzymały nagrody, medale i upominki przygotowane przez organizatorów: Lęborskie Towarzystwo Sportowe UNIA i Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa. Przewodził jej ks. Alfons Formela. Zebrani w Sanktuarium św. Jakuba Ap. modlili się o „rychłe wyniesienie na ołtarze biskupa Konstantyna Dominika”. Na mszy obecne były poczty sztandarowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Lini, Sierakowic, Wejherowa i Lęborka. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”.

Wieczorem na scenie głównej odbył się finał Zlotu Jakubów. W roku 2022 na Zlocie zameldowało się 180 chłopców i mężczyzn o tym imieniu. Najdłuższą drogę do Lęborka przebyli Jakubowie z Częstochowy, Zasola w Małopolsce, Gaci z Dolnośląskiego i Mysłowic. Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali laptop, rowery, hulajnogi, sprzęt elektroniczny ufundowany przez Burmistrza Lęborka i sponsorów. Najmłodszy uczestnik Zlotu, 30-dniowy Jakub z Malczyc otrzymał specjalny prezent – voucher na artykuły dziecięce od Burmistrza Lęborka. Uhonorowany został także najstarszy uczestnik jakubowego zlotu, 76-letni Jakub z Poznania.  

Wieczór na placu Pokoju należał do muzyki. Koncert „Piosenka jest dobra na wszystko” wykonał Teatr Muzyczny Hals. Po nim na scenę weszli utalentowani lokalni wokaliści Igor Konieczny i Zosia Sławińska.

Gwiazdą wieczoru był zespół POPARZENI KAWĄ TRZY. Energetyczny i  wciągający do wspólnej zabawy koncert przyciągnął do centrum miasta tłumy mieszkańców i turystów.  

Niedziela, 24 lipca 2022

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem relikwii Św. Jakuba Ap., orkiestry dętej, rzemieślników z wielu cechów z Pomorza, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej w intencji mieszkańców miasta i rzemiosła przewodniczył Biskup Pelpliński ks. dr Ryszard Kasyna.  

Tradycją Święta Miasta jest plener malarski „Wybierz Lębork” organizowany przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W tym roku efektem artystycznej ekspresji 18 twórców nieprofesjonalnych z Pomorza była poplenerowa wystawa 20 prac. Hasłem wernisażu w tym roku była „Radość”. Twórcy do tematu podeszli szeroko i osobiście, często nawiązując do dzieciństwa. Dla jednych radością była nadmorska plaża, dla innych kwietna łąka, lody czy balony. Finał pleneru malarskiego na scenie poprowadziła prezes Stowarzyszenia „TAK” Halina Krzewniak. Dyplomy uczestnikom wręczali sekretarz miasta Marian Kurzydło i wiceprezes Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury „TAK” Alina Walkusz. W kolejnych miesiącach wystawa będzie prezentowana m.in. w Stacji Kultura, Młodzieżowym Domu Kultury, Starostwie Powiatowym, Klubie Garnizonowym w Siemirowicach czy Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej.

Po południu sceną zawładnęły ponownie zespoły ludowe. Była to okazja do poznawania żywej kultury  z różnych regionów Polski, z Ukrainy i Meksyku. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów” to również możliwość promowania folkloru naszego regionu, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy i przyjaźni między zespołami. Oprócz wcześniej wymienionych zespołów na scenie wystąpił Zespół Regionalny FRANTÓWKA.

W finale reprezentanci wszystkich zespołów, w tym zagranicznych wspólnie zagrali i zaśpiewali utwory kaszubskie „Welewetka” i „Kaszubskie jeziora” oraz zatańczyli taniec „Dzek”. Taniec zaprezentował też Zespół Ukraiński SWINATOK.  

Wiele wzruszeń przyniósł Koncert z dedykacją „RIDNA MATY MOJA” w wykonaniu Iriny Hruzewycz z Korostenia na Ukrainie. Piosenkarka pierwszą piosenkę zadedykowała Polakom którzy podali rękę Ukraińcom przyjmując ich do swoich domów i roztaczając nad nimi opiekę. Ostatnia piosenka dedykowana była przybyłym do Polski Ukraińcom oraz, którzy zostali by walczyć o wspólną wolność i tym, co zginęli w tej okrutnej wojnie.

Niedzielny wieczór to kolejny duży koncert muzyczny. Pierwsza na scenę weszła wokalistka z Lęborka Iwona Witke. Muzyczną gwiazdą niedzieli był Kamil Bednarek. Skoczne piosenki z elementami reagge wciągnęły publiczność do zabawy.

Lęborskie Dni Jakubowe miały w roku 2022 atrakcyjną promocję. Świętu Miasta poświęcony został Biuletyn Urzędu Miejskiego w Lęborku. Przebieg Święta Miasta z setkami zdjęć prezentowany jest na stronie internetowej www.leborskiednijakubowe.pl i lebork.pl oraz na Facebooku. Plakaty wydarzenia dzięki współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną prezentowane były w sieci infomatów turystycznych zlokalizowanych na terenie całego województwa.

2023[edytuj]

Linki[edytuj]

Oficjalna strona internetowa Lęborskich Dni Jakubowych - Jarmark św. Jakuba

  1. Tekst oryginalny z artykułu pt. "Odpust, patron i gwiazdy" z dnia 29 lipca 1998r. w gazecie Głos Pomorza nr 175(14230) , autor: Andrzej Radajewski.
  2. UWAGA ! - ta informacja jest sprzeczna z innymi znalezionymi w necie, ale tak podana w artykule pt. "Odpust, patron i gwiazdy" z dnia 29 lipca 1998r. w gazecie Głos Pomorza nr 175(14230) przez autora: Andrzej Radajewski.
  3. Oryginalny tekst artykułu z Dziennika Bałtyckiego nr.173(16 332) z dnia 25,26 lipca 1998r.
  4. Zobacz tekst oryginalny oraz zdjęcia z LDJ 2011 - lebork.pl
  5. Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2012 - lebork.pl
  6. Zobacz oryginalny tekst i zdjęcia z LDJ 2013 - lebork.pl
  7. Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDL 2014 - lebork.pl
  8. Zobacz oryginalny tekst i zdjęcia z LDJ 2015 na lebork.pl
  9. Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2016 - lebork.pl
  10. Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2017 - lebork.pl
  11. Zobacz oryginalny tekst i zdjęcia z LDJ 2018 - lebork.pl
  12. Zobacz zdjęcia z imprezy w 2019 - csir.lebork.pl
  13. Oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2019 - lebork.pl
  14. Zobacz zdjęcia z LDJ 2021 - fotki.lebork.pl
  15. Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2022 - leborskiednijakubowe.pl