Jarmark Św. Jakuba

Z lebork.info.pl
Wersja z dnia 21:58, 14 cze 2024 autorstwa Danielg28 (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę " {{Kolor|2=Artykuł dopiero powstaje. Proszę nie edytować.}} Historia Lęborskich Dni Jakubowych i powiązanym z nimi odpustem św. Jakuba Ap. nawiązuje do sięgających średniowiecza tradycji spotkań kupców i rzemieślników w Lęborku, łącząc wymiar religijny z czysto handlowym. Z każdym rokiem Lębork coraz bardziej kojarzy się turystom z tą najważniejszą imprezą kulturalno-rekreacyjno-handlową. Lęborskie Dni Jakubowe przyciągają co roku t…")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Artykuł dopiero powstaje. Proszę nie edytować.


Historia Lęborskich Dni Jakubowych i powiązanym z nimi odpustem św. Jakuba Ap. nawiązuje do sięgających średniowiecza tradycji spotkań kupców i rzemieślników w Lęborku, łącząc wymiar religijny z czysto handlowym.


Z każdym rokiem Lębork coraz bardziej kojarzy się turystom z tą najważniejszą imprezą kulturalno-rekreacyjno-handlową. Lęborskie Dni Jakubowe przyciągają co roku tysiące lęborczan i turystów.

Przez kilka dni miasto „kipi" od imprez zarówno kulturalnych, rekreacyjnych, sportowych, typowo jarmarkowym, jak i wydarzeń o wymiarze religijno-duchowym. Św. Jakub Ap. jest od 1998 r. Patronem Lęborka.

Na niepowtarzalną jarmarkową atmosferę składają się m.in. kiermasz twórców ludowych, plener malarski, prezentacja kultury regionalnej i mniejszości narodowych.

Lęborskie Dni Jakubowe, największa i najważniejsza impreza kulturalno-rekreacyjno-handlowa, przyciąga co roku tysiące mieszkańców Lęborka i turystów. W tym roku odbędzie się w dniach 21-23 lipca.

Jarmark ten nawiązuje do tradycji średniowiecznych spotkań kupców i rzemieślników, a także ma wymiar religijno-duchowy. Od 1998 Lęborskie Dni Jakubowe są również Świętem Patrona Miasta Lęborka. To czas zabawy, jedności i poczucia wspólnoty dla wszystkich.

Historia „Lęborskich Dni Jakubowych” i powiązanym z nimi odpustem św. Jakuba Apostoła. nawiązuje do sięgających XIV wieku tradycji spotkań kupców i rzemieślników w Lęborku, łącząc wymiar religijny z czysto handlowym. Z każdym rokiem Lębork coraz bardziej kojarzy się turystom z tą najważniejszą imprezą kulturalno-rekreacyjno-handlową. Lęborskie Dni Jakubowe przyciągają co roku tysiące lęborczan i turystów. Przez kilka dni miasto „kipi” od imprez kulturalnych, rekreacyjnych, sportowych, typowo jarmarkowym, jak i wydarzeń  o wymiarze religijno-duchowym. W 1998 roku Św. Jakub Apostoł stał się Patronem Lęborka.

Historia  Lęborskich Dni Jakubowych  sięga 1995 roku, kiedy z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii św. Jakuba  odżyła wizja reaktywowania  w Lęborku znanych ze średniowiecza jarmarków odpustowych św. Jakuba. Wtedy był to niewielki jarmark o charakterze religijnym i handlowym. – mówi Witold Namyślak burmistrz Lęborka. - Od połowy lat 90-tych jarmark przerodził się w najważniejszą lęborską imprezę, na którą ściągają tysiące mieszkańców miasta, powiatu i turystów. W ich organizację angażuje się wiele lęborskich środowisk, stowarzyszenia, instytucje, wolontariusze. Lęborskie Dni Jakubowe to czas integracji różnych środowisk – rzemieślników, artystów, sportowców, mniejszości etnicznych i narodowych – mieszkańców tej ziemi. Na niepowtarzalną atmosferę tego święta składa się różnorodność imprez, w tym wzorowany na dawnych jarmarkach kiermasz ludowych twórców i artystów, organizowane są plenery, wystawy, koncerty, różnorodne pokazy, występy. Tradycją już stał się bieg uliczny św. Jakuba i Zlot Jakubów, organizowany od 2007 roku.

Niektóre z imprez na stałe wpis

Święty Jakub Apostoł towarzyszy miastu od samego początku istnienia. Z chwilą lokowania Lęborka w 1341 roku rozpoczęto również budowę kościoła pod wezwaniem tego patrona. Pomysł ustanowienia św. Jakuba Ap. patronem miasta Lęborka zgłosił franciszkanin o. Wiesław Przybysz, proboszcz parafii. Pomysł narodził się w 1996 roku w związku z przychylnym przyjęciem I Jarmarku Odpustowego św. Jakuba. Nawiązując do tradycji średniowiecznych franciszkanie wyszli z odpustem poza mury kościoła, na ulice i place miasta. Pojawili się artyści ludowi, kramiki handlowe, konkursy, zabawy dla dzieci i dorosłych, piosenkarze.

kalendarz Lęborskich Dni Jakubowych, które wciąż są wzbogacane o nowe pomysły. Do najbardziej widowiskowych i atrakcyjnych należą: Uliczny Bieg św. Jakuba, koncert Muzyka Regionów oraz organizowane przez bractwa rycerskie pokazy w strojach z epoki.  - Ważnym, tradycyjnie już kojarzonym z LDJ wydarzeniem,  jest przyznawane przez Radę Miejską za szczególne zasługi dla miasta, wręczane podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej  wyróżnienie honorowe „Lęborski Lew”

W programie LDJ nie zabraknie stałych elementów związanych z postacią Patrona Lęborka św. Jakuba Apostoła. Uroczysta suma odpustowa, msza ekumeniczna, święcenie pojazdów, koncert muzyki sakralnej wnoszą elementy religijne i duchowe w te wydarzenia. Kolejny już  rok oo. franciszkanie zapraszają najmłodszych na gry i zabawy pod nazwą „Franciszkanie dzieciom”, wzbogacając w ten sposób ofertę przygotowaną dla najmłodszych.

Na wniosek Lęborskiego Bractwa Historycznego burmistrz Witold Namyślak zmienił dotychczasową nazwę dla święta Lęborka z Lęborskich Dni Jakubowych na Jarmark Świętego Jakuba w Lęborku. To nawiązanie do średniowiecznych jarmarków.

Wracając do historii, 16 kwietnia 1998 roku władze Lęborka podjęły uchwałę o ustanowieniu świętego Jakuba Apostoła patronem Lęborka. Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga, przychylając się do wniosku Rady Miejskiej, popartego pozytywnymi opiniami mieszkańców miasta, organizacji społecznych i partii politycznych, 22 czerwca 1998 roku podpisał Dekret stwierdzający, że od dnia jego publicznego ogłoszenia św. Jakub Apostoł będzie patronem Lęborka. Plac Pokoju 26 lipca 1998 roku był miejscem najważniejszego wydarzenia we współczesnej historii miasta. To tutaj została odprawiona suma odpustowa w obecności czterech biskupów, wicepremiera rządu oraz wielu tysięcy mieszkańców Lęborka i licznych gości, podczas której dekret w sprawie patronatu specjalną formułą potwierdził biskup Jan Bernard Szlaga.

Lęborska świątynia otrzymała z Watykanu relikwie świętego apostoła, które zostały uroczyście wprowadzone do świątyni 25 lipca 2010 r. Uroczystej Sumie Odpustowej przewodniczył biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga.

Lębork jak Gdańsk

Wyróżnienie Honorowe „Lęborski Lew” jest wyrazem uznania za wkład wniesiony w rozwój i promocję Miasta Lęborka. W 2023 roku wyróżnienie zostało przyznane Lęborskiemu Bractwu Historycznemu. Wyróżnienie wręczane jest na uroczystym spotkaniu radnych Rady Miejskiej, rozpoczynającym święto miasta. I właśnie z tej okazji skorzystał Marcin Ramczyk apelując do burmistrza. Powołał się przy tym na Jarmark Świętego Dominika jako święto Gdańska i gdańszczan, które nie jest Gdańskimi Dniami Dominikańskimi.