Cegielnia Dawia
Ten obiekt już nie istnieje. |
.[edytuj]

- Większość prac wykonywano siłą rąk, trzeba było pchać wózki, ręcznie ładować i rozładowywać piec - wspomina Mirosław Dawidziuk. - Suszenie było naturalne, na słońcu, więc cegielnia funkcjonowała od wiosny do jesieni. Prawdziwa manufaktura. Ojciec, po 35 latach pracy w ceramice, odszedł na emeryturę na początku lat 90. Zostałem na schedzie. No i sprawdziło się powiedzenie ceramików: kto wdepnął w glinę, trudno mu się z niej wydostać.

[2]Wiosną 2010 roku w cegielni powstała największa ręcznie wyrabiana cegła na świecie.
Pierwsze przymiarki do stworzenia największej ręcznie wyrabianej cegły na świecie miały miejsce już w styczniu i lutym bieżącego roku. Pomysłodawcą był Leszek Wrzesień, sołtys Wilkowa i organizator majówki.- Pomysł potraktowałem jako ciekawe wyzwanie i przygodę - wspomina Mirosław Dawidziuk, właściciel lęborskiej cegielni Dawia. - Wiedziałem, że nie będzie to łatwe wyzwanie, nie chciałem jednak szukać inspiracji czy też podpowiedzi na przykład u rekordzistów z Kraśnika. Bo raczej by mi nie pomogli i dlatego, że chciałem wykorzystać swoje ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu cegielni i ponad 35 lat w tej branży mojego ojca. Potraktowałem to wiec jako wyzwanie ambicjonalne.Aby powstała ta jedna, rekordowa cegła stworzono aż 60 cegieł próbnych. Niektóre jednak popękały jeszcze przed wsadzeniem do pieca i zostały odrzucone. Do pieca trafiło 36 cegieł - tę rekordową udało się wyciągnąć pod koniec ubiegłego tygodnia. Suszono ją powoli i w sposób naturalny - w suchym pomieszczeniu bez dostępu światła i bez mechanicznego wspomagania.Cegła nie może powstać bez gliny. A dobra glina to taka, która będzie miała odpowiednie domieszki.
- Mieszaliśmy tłustą glinę z chudą, dodawaliśmy różne domieszki, trochę trocin, trochę słomy, żeby to wszystko odchudzić - opowiada właściciel cegielni.
Być może właśnie to spowodowało, że cegła nie pokruszyła się po osuszeniu. Pozostałe, które suszono mechanicznie albo w tempie ekspresowym, czyli na przykład dwa dni - wyjmowano z pieca w kawałkach.
Nieoficjalna nazwa największej cegły ręcznie wyrabianej na świecie to Bartek. Tak właśnie nazywa się półtoraroczny syn właściciela cegielni.
Rozbiórka[edytuj]
W kwietniu (4-8) 2020 roku cegielnia została wyburzona i zrównana z ziemią. Jedne z ostatnich zdjęć można zobaczyć tutaj. Film z wyburzania komina dostępny jest na serwisie YouTube.
Zdjęcia i filmy[edytuj]
Poniżej znajdują się linki do stron na których można zobaczyć cegielnię kiedy jeszcze istniała.
- Film na YouTube - stara cegielnia Lębork [1]
- Fotografie na flickr.com [2]
- Fotografie na Wolne Forum Gdańsk [3]
- Film na YouTube [4]
- Reklama cegielni w gazecie Kurier Lęborski -29 KWIETNIA 2011 R. • NR 9 (24)/2011 (strona 6) [5]