Przejdź do zawartości

Jarmark Św. Jakuba: Różnice pomiędzy wersjami

Dodane 120 bajtów ,  21 dni temu
Linia 32:
ODPUST, PATRON I GWIAZDY
 
Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy III Jarmarku Odpustowego św. Jakuba w Lę­borku podkreślają, że urastające do rangi święta całego miasta wydarzenie zmierza w dobrym kierunku. W tym roku szczególnie zaakcentowano uroczystości patronalne, podczas których [[Jakub Apostoł|św. Jakub Apostoł]] został ogłoszony patronem Lęborka.
 
Reaktywowany w 1996 roku z inicjatywy franciszkanina o. Leszka Klekociuka<ref>UWAGA ! - ta informacja jest sprzeczna z innymi znalezionymi w necie, ale tak podana w artykule pt. "Odpust, patron i gwiazdy" z dnia 29 lipca 1998r. w gazecie Głos Pomorza nr 175(14230) przez autora: Andrzej Radajewski.</ref> jarmark nawiązuje do tradycji spotkań kupców i rzemieślników organizowanych w Lęborku od XV do początków naszego wieku. Organizatorzy: obchodząca w tym roku swoje 660-lecie parafia św. Jakuba z o. Wiesławem Przybyszem i Ryszardem Wentą na czele, [[Lęborskie Bractwo Historyczne]], [[Urząd Miejski w Lęborku|Urząd Miejski]], [[Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku|Młodzieżowy Dom Kultury]] oraz muzeum konsekwentnie zmierzają do tego, aby połączyć w jarmarku aspekt religijny (odpustowy) ze świecką zabawą i walorami poznawczymi.
 
Ten jarmark był Inny niż poprzednie nie tylko dlatego, że podczas jego trwania Lębork zyskał patrona w osobie św. Jakuba. Przede wszystkim uczestniczyło w nim więcej osób. Powiększyło się grono organizatorów-społeczników, a wśród obserwatorów byli turyści nie tylko z pobliskiej Łeby, ale także z głębi Polski (między innymi z Sosnowca, z okolic Warszawy). Z roku na rok bogatsza jest oferta programowa. Każdy z jarmarkowych dni miał odrębny charakter. Wydarzenie zainaugurowano mocnym wejściem wędrującej ekipy „Lata z Radiem” z takimi gwiazdami jak: kabaret OT.TO, zespoły Viva, Goya, De Su i Żuki. Spragnieni dobrej zabawy i rozrywki lęborczanie po raz pierwszy od kilku lat, kiedy w mieście gościli realizatorzy telewizyjnego programu „Przystanek Dwójka”, mogli wziąć udział w profesjonalnie przygotowanej (nagłośnienie, oświetlenie) imprezie. Takiego tłumu (i takiej dawki decybeli) na placu Pokoju, gdzie umieszczono radiową scenę nie pamię­tali najstarsi mieszkańcy miasta.
 
Bardziej kameralnie było przez trzy kolejne dni na placu św. Jakuba, gdzie podobnie jak w roku ubiegłym koncentrowały się główne wydarzenia jarmarku. Swoje stragany rozłożyło tam ponad dwudziestu twórców ludowych z całego Pomorza oraz malarze z miejscowego [[Klub Plastyka Amatora|Klubu Plastyka Amatora]]. Przewa­żały pamiątki odpustowe (figury świę­tych, Madonny z dzieciątkiem, drewniane ptaszki) oraz patronalne (między innymi kubki, koszulki z podobizną św. Jakuba). Ryszard Arkuszyński, garncarz z Polnicy pod Człuchowem udowadniał na mini warsztacie, że „nie święci garnki lepią”. - ''Rzeźbienie na zamówienie! Wizytóweczkę kupujemy raz, a służy nam cały czas!'' - zapraszał do swojego stoiska Henryk Trzeciński z Lizaków pod Kościerzyną, który w dziesięć minut rzeźbił nazwiska w drewnie lipowym, dębowym i brzozowym. Natomiast poeta Zygmunt Bukowski z Mierzeszyna (woj. gdańskie) omawiał płaskorzeźby, na których pokazał między innymi jak wygląda zakończenie żniw na Kociewiu i jak Remus uczestniczył w odpuście. Na kiermaszu niezabrakło oczywiście, twórców miejscowych (Norberta Glińskiego, Kazimierza Odżygóżdża i Zdzisława Grajpera).
 
Na scenie wspaniale bawił publiczność Janusz Laskowski. Śpiewał i grał zespół kleryków „Pokój i Dobro” z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W zadumę nad życiem wprowadzało kilkakrotne pojawienie się na scenie młodzieży ze wspólnoty ewangelizującej z Torunia. Podobały się wyciszone melodyjne piosenki Antoniny Krzysztoń, której słuchacze długo nie pozwolili zejść ze sceny. Nagrodzone w konkursie na pracę o św. Jakubie dzieci miały swój wernisaż w kruchcie kościo­ła i mogły obejrzeć kostiumową bajkę w wykonaniu uczniów z miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych.
Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.