Przejdź do zawartości

Jarmark Św. Jakuba: Różnice pomiędzy wersjami

Dodane 213 bajtów ,  22 dni temu
brak opisu edycji
Nie podano opisu zmian
Linia 29:
'''Czwartek, 25 lipca 2013'''
 
Lęborskie Dni Jakubowe tradycyjnie rozpoczął Marsz Pokoju spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Apostoła. W [[Kościól pw. Św. Jakuba Apostoła|Sanktuarium św. Jakuba Ap.]] odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Po nabożeństwie odbyła się modlitwa śpiewami z Taize.
 
'''Piątek, 26 lipca 2013'''
 
Tradycją Święta Miasta jest uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej w Lęborku połączone z wręczeniem statuetek [[Lęborski Lew|Lęborskiego Lwa]]. W tym roku statuetki najwyższego wyróżnienia miasta Lęborka otrzymał animator sportu i kultury, organizator m.in. Maratonu Ekologicznego im. Tomasza Hopfera '''Krzysztof Pruszak''' oraz artysta, twórca pomnika Jana Pawła II w Lęborku '''Tomasz Sobisz'''. W imieniu Tomasza Sobisza nagrodę odebrała mama Maria Sobisz.
 
Podczas posiedzenia Rady Miasta odnowiono także porozumienia miast partnerskich. W tym roku przypadało 55-lecie partnerstwa. W imieniu  Lauenburga (Niemcy), partnerstwo odnowił burmistrz Andreas Thiede, a francuskiego Manom, burmistrz Jean Klop. Ważnym wydarzeniem związanym z partnerstwem było przypadająca na 2013 rok 15-lecie „Ekipy Europy”. Lębork odwiedziła więc 27-osobowa grupa rowerzystów amatorów z miast partnerskich, pod wodzą Kurta Schilichta z Lauenburga .
 
Jeszcze tego samego dnia na scenie na [[Plac Pokoju|Placu Pokoju]] odbyła się pierwsza odsłona VII Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz naszych zespołów: Zespołu Regionalnego „Levino”, Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska”, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”, a także zaprzyjaźnionych „Remusowych Skrzatów” z Popowa, „Sierakowic” i górali Żywieckich „Pilsko” z Żywca wystąpiły trzy zespoły zagraniczne. Ze stolicy Słowacji Dziecięcy Zespół „Cecinka”, z stolicy Macedonii „Etnos” i ze środkowej Frankonii (Niemcy), orkiestra Musikverein Zeitvertreib Ulsenheim.
 
W wieży [[Kościól pw. Św. Jakuba Apostoła|sanktuarium św. Jakuba Ap.]] otwarto wystawę „Artefakty z prac archeologicznych prowadzonych w Lęborku”, prezentującą obiekty odnalezione podczas prac na terenie centrum miasta. Od 5 sierpnia wystawę będzie można oglądać w Muzeum.
 
To nie jedyna wystawa prezentowana w jarmarkowe dni na ulicach miasta. „Historia kościoła św. Jakuba” to kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć zebranych przez Bronisława Lisa, prezentowanych na ogrodzeniu kościoła. Pod ratuszem pojawiły się plansze „Wspomnień czar”, prezentujące zdjęcia Lęborka i lęborczan z lat 60-tych ub. wieku. Turystyczna promocja gmin i miast skupionych w NORDZIE (Metropolitarne Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów) odbyła się na wylocie ul. Staromiejskiej. Na 24 planszach prezentowane były atrakcje turystyczne Północnych Kaszub. Nie zabrakło oczywiście Lęborka, a wystawa przez całe wakacje prezentowana jest podczas lokalnych imprez z regionie.
 
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała [[Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”]], a po niej zespół wokalno-muzyczny „DRIVE”. Dzień zakończyła nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań  „Spacer z duchami”.
 
'''Sobota 27 lipca 2013'''
Linia 49:
Rankiem już tradycyjnie na pielgrzymkę rowerową do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło kilkudziesięciu rowerzystów.
 
[[Plac Pokoju]] i ul. [[Ul. Staromiejska|Staromiejską]] wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, wytworami sztuki ludowej czy gastronomią.
 
Od rana w namiocie przy scenie trwała rejestracja uczestników 7. Międzynarodowego Zlotu Jakubów.
 
Przez trzy dni w centrum miasta Jarmark żył „Ożywioną Staromiejską” organizowaną przez [[Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”]]. W jej ramach na głównym deptaku miasta trwały wydarzenia dla dzieci, w namiocie muzycznym występy lokalnych grup muzycznych i solistów. Staromiejską co rusz maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO, prowadzący w międzyczasie pokazowe lekcje gry na perkusji, przechodniów zabawiali trębacze i zespoły ludowe. Dla najmłodszych było malowanie twarzy i konkursy plastyczne oraz spektakle  Teatru Ulicznego „Maszoperia „No to hopsa, czyli sztuczki dla wnuczki”, a w niedzielę „Gra w króla”. Wszystko, w ramach „5. Lęborskiego Photo Day – Lęborskie Dni Jakubowe w obiektywnie”, dokumentowali fotograficy amatorzy, skupieni w [[Lęborski Klub Fotograficzny|Lęborskim Klubie Fotograficznym]].
 
W cieniu kościoła św. Jakuba swoje warsztaty w ramach „Festiwalu Rzemiosł Dawnych” rozłożyli rzemieślnicy, kultywujący dawne zawody (m.in. pasomonik, szewc, kaletnik, piekarz, krawiec, wytwórca bukłaków i tykw, mydlarz, itp.). Oprócz głównych organizatorów – rycerzy z Hufca Przedniego Wójtostwa Lębork do grodu nad Łebą przybyły zaprzyjaźnione rycerskie bractwa: Konfraternia Puszkarzy Królewskich z Malborka, Alba Crux z Polic, Kram Jorunda z Wałcza, Bractwo Rycerskie Zamku Joannitów ze Świebodzina, Kopia Oliwska z Gdańska, Bractwo Rycerskie z Elbląga, Bractwo Rycerskie Spod Nordowej Gwiazdy ze Świecina, More Maiorum z Chojnic, zespół muzyki dawnej Liarman.
 
W tym samym czasie w [[Szkoła Podstawowa nr 3|Szkole Podstawowej nr 3]] w Lęborku trwał karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”.
 
Na scenie trwały występy i koncerty. Z programem dla dzieci wystąpił Cyrk „Holiday”, dla dorosłych kabaret Rajmunda Pałkowskiego i Henryka Sadowskiego, a na koniec zespół muzyczny „For Sale”.
Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.