Jarmark Św. Jakuba: Różnice pomiędzy wersjami

Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 15 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 25: Linia 25:


== 1997 ==
== 1997 ==

== 1998 ==
== 1998 ==
[[Plik:LDJ1998gp kopia.jpg|mały]]


=== <ref>Tekst oryginalny z artykułu pt. "Odpust, patron i gwiazdy" z dnia 29 lipca 1998r. w gazecie Głos Pomorza nr 175(14230) , autor: Andrzej Radajewski.</ref>'''III Jarmark Odpustowy Św. Jakuba w Lęborku''' ===
== 1999 ==
ODPUST, PATRON I GWIAZDY


Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy III Jarmarku Odpustowego św. Jakuba w Lę­borku podkreślają, że urastające do rangi święta całego miasta wydarzenie zmierza w dobrym kierunku. W tym roku szczególnie zaakcentowano uroczystości patronalne, podczas których [[Jakub Apostoł|św. Jakub Apostoł]] został ogłoszony patronem Lęborka.

Reaktywowany w 1996 roku z inicjatywy franciszkanina o. Leszka Klekociuka<ref>UWAGA ! - ta informacja jest sprzeczna z innymi znalezionymi w necie, ale tak podana w artykule pt. "Odpust, patron i gwiazdy" z dnia 29 lipca 1998r. w gazecie Głos Pomorza nr 175(14230) przez autora: Andrzej Radajewski.</ref> jarmark nawiązuje do tradycji spotkań kupców i rzemieślników organizowanych w Lęborku od XV do początków naszego wieku. Organizatorzy: obchodząca w tym roku swoje 660-lecie parafia św. Jakuba z o. Wiesławem Przybyszem i Ryszardem Wentą na czele, [[Lęborskie Bractwo Historyczne]], [[Urząd Miejski w Lęborku|Urząd Miejski]], [[Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku|Młodzieżowy Dom Kultury]] oraz muzeum konsekwentnie zmierzają do tego, aby połączyć w jarmarku aspekt religijny (odpustowy) ze świecką zabawą i walorami poznawczymi.

Ten jarmark był Inny niż poprzednie nie tylko dlatego, że podczas jego trwania Lębork zyskał patrona w osobie św. Jakuba. Przede wszystkim uczestniczyło w nim więcej osób. Powiększyło się grono organizatorów-społeczników, a wśród obserwatorów byli turyści nie tylko z pobliskiej Łeby, ale także z głębi Polski (między innymi z Sosnowca, z okolic Warszawy). Z roku na rok bogatsza jest oferta programowa. Każdy z jarmarkowych dni miał odrębny charakter. Wydarzenie zainaugurowano mocnym wejściem wędrującej ekipy „Lata z Radiem” z takimi gwiazdami jak: kabaret OT.TO, zespoły Viva, Goya, De Su i Żuki. Spragnieni dobrej zabawy i rozrywki lęborczanie po raz pierwszy od kilku lat, kiedy w mieście gościli realizatorzy telewizyjnego programu „Przystanek Dwójka”, mogli wziąć udział w profesjonalnie przygotowanej (nagłośnienie, oświetlenie) imprezie. Takiego tłumu (i takiej dawki decybeli) na placu Pokoju, gdzie umieszczono radiową scenę nie pamię­tali najstarsi mieszkańcy miasta.

Bardziej kameralnie było przez trzy kolejne dni na placu św. Jakuba, gdzie podobnie jak w roku ubiegłym koncentrowały się główne wydarzenia jarmarku. Swoje stragany rozłożyło tam ponad dwudziestu twórców ludowych z całego Pomorza oraz malarze z miejscowego [[Klub Plastyka Amatora|Klubu Plastyka Amatora]]. Przewa­żały pamiątki odpustowe (figury świę­tych, Madonny z dzieciątkiem, drewniane ptaszki) oraz patronalne (między innymi kubki, koszulki z podobizną św. Jakuba). Ryszard Arkuszyński, garncarz z Polnicy pod Człuchowem udowadniał na mini warsztacie, że „nie święci garnki lepią”. - ''Rzeźbienie na zamówienie! Wizytóweczkę kupujemy raz, a służy nam cały czas!'' - zapraszał do swojego stoiska Henryk Trzeciński z Lizaków pod Kościerzyną, który w dziesięć minut rzeźbił nazwiska w drewnie lipowym, dębowym i brzozowym. Natomiast poeta Zygmunt Bukowski z Mierzeszyna (woj. gdańskie) omawiał płaskorzeźby, na których pokazał między innymi jak wygląda zakończenie żniw na Kociewiu i jak Remus uczestniczył w odpuście. Na kiermaszu niezabrakło oczywiście, twórców miejscowych (Norberta Glińskiego, Kazimierza Odżygóżdża i Zdzisława Grajpera).

Na scenie wspaniale bawił publiczność Janusz Laskowski. Śpiewał i grał zespół kleryków „Pokój i Dobro” z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W zadumę nad życiem wprowadzało kilkakrotne pojawienie się na scenie młodzieży ze wspólnoty ewangelizującej z Torunia. Podobały się wyciszone melodyjne piosenki Antoniny Krzysztoń, której słuchacze długo nie pozwolili zejść ze sceny. Nagrodzone w konkursie na pracę o św. Jakubie dzieci miały swój wernisaż w kruchcie kościo­ła i mogły obejrzeć kostiumową bajkę w wykonaniu uczniów z miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych.

Niekwestionowanym hitem jarmarku były przedsięwzięcia LBH: pokaz walk Stowarzyszenia Rycerzy Ziemi Gdańskiej (z zespołem tańca Celtyckiego Trebra Runa) oraz wystawa archiwaliów z kościoła św. Jakuba zorganizowana w kościelnej wieży.

- ''W ciągu trzech dni zwiedziło ekspozycję prawie cztery tysiące osób'' - mówi Andrzej Barański, senior LBH. - ''Planujemy zaadaptowanie wieży na taras widokowy.''

Podobnym zainteresowaniem cieszy­ła się wystawa dokumentów i przedmiotów liturgicznych w miejscowym muzeum. Sporo zainteresowanych dziejami dawnego Lęborka przyszło na seminarium historyczne „Kościół św. Jakuba Apostoła w lęborskiej panoramie”, którego gospodarzem była Elżbieta Kai, dyrektor muzeum. Uzupełnieniem sesji były zorganizowane przez przewodników miejscowego koła PTTK wycieczki „Trasą średniowiecznego Lęborka” (podczas jarmarku promowali swój pierwszy przewodnik turystyczny „Błękitna kraina. Lębork, Łeba i Słowiński Park Narodowy”). Ważnym akcentem była sprzedaż cegiełek na renowację kościoła św. Jakuba (głównie dachu i wyposażenia). Zebrano prawie dwa i pół tysiąca zł.

Historycznym wydarzeniem w dziejach Lęborka była uroczysta msza św. koncelebrowana przez księdza biskupa diecezji pelplińskiej Jana Bernarda Szlagę, podczas której miasto oddane zostało w opiekę apostołowi pielgrzymowi.

-''Patronat św. Jakuba, osoby niezwykle wyrazistej, chociaż skromnie przedstawionej w Nowym Testamencie jest przekonującym dowodem na to, że patronaty są potrzebne i akceptowane'' - powiedział ksiądz biskup.

Jarmark Odpustowy św. Jakuba wpisał się już w wakacyjny kalendarz ważnych wydarzeń w Lęborku. Powoduje, że to (jak się zwykło o Lęborku mówić) tranzytowe w drodze do Łeby miasto, jest także atrakcyjnym punktem na mapie. Miastem silnym interesującą, w części jeszcze nie odkrytą, historią i zapałem ludzi, którym zależy, aby o Lęborku przestało się mówić jako kulturalnej pustyni.

Zdaniem o. W. Przybysza tegoroczny jarmark był znaczącym krokiem do przodu jeśli chodzi o integrację lokalnej społeczności. O. Janusz Jędryszek, były proboszcz parafii św. Jakuba twierdzi jednak, że w przyszłości powinno się zwrócić większą uwagę na obecność grup etnicznych podczas jarmarku. - Święty Jakub poprzez pielgrzymowanie jednoczył Europę - mówi. - Aby była jednością w różnorodności, trzeba bardziej zaznaczać obecność mieszkających na tym terenie Kaszubów, Ukraińców i przedstawicieli mniejszości niemieckiej.

''Dzięki licznej grupie społeczników i sponsorom udało się w tym roku ustalić właściwe proporcje między wymiarem religijnym, poznawczym, rekreacyjnym i zabawowym'' - powiedział R. Wenta dyrektor społecznego komitetu organizacyjnego. - ''Trzeba się tylko zastanowić jak w sposób pełny włączyć inne parafie, gnipy etniczne do tego wydalenia. Jak sprawić, by św. Jakub istotnie łączył nas wszystkich''.

ANDRZEJ RADAJEWSKI

----
[[Plik:LDJ1998.jpg|alt=Wycinek z Dziennika Bałtyckiego z 25-26 lipca 1998r.|mały|Wycinek z Dziennika Bałtyckiego z 25-26 lipca 1998r.]]

=== <ref>Oryginalny tekst artykułu z Dziennika Bałtyckiego nr.173(16 332) z dnia 25,26 lipca 1998r.</ref>'''Estrada jarmarku św. Jakuba''' ===


Dziś od rana do późnej nocy trwać będą w Lęborku imprezy III Jarmarku Odpustowego św. Jakuba Apostoła.

Na przykościelnym placu zostanie otwarty kiermasz wyrobów twórców ludowych i prac malarzy amatorów. Towarzyszyć mu będzie sprzedaż pamiątek odpustowych oraz książek o treści religijnej. Kiermasz urozmaici koncert zespołu kleryków franciszkańskich Pokój i Dobro.

Zaprezentuje się też Janusz Laskowski. Zespół Tico-Tico zaśpiewa piosenki biesiadne. Na estradzie przy kościele wystąpią Biedronki, zespół działający przy Związku Mniejszości Niemieckiej. Bajki dla dzieci przedstawi grupa teatralna uczniów tutejszego Zespołu Szkół Rolniczych.

Od godz. 21.30 do 1 zabawę taneczną poprowadzi zespół Tico-Tico (zet){{Clear}}

== 1999 ==
== 2000 ==
== 2000 ==


Linia 55: Linia 99:
Rycerze z Hufca Przedniego Wójtostwa Lębork od piątku do niedzieli będą obozować na polanie pod lęborskim zamkiem. Razem ze swoimi przyjaciółmi ze Szczecina, Chojnic, Koszalina, Malborka i Gdańska, wspólnie pokażą turystom i mieszkańcom Lęborka średniowieczne stroje, zwyczaje i oręż.
Rycerze z Hufca Przedniego Wójtostwa Lębork od piątku do niedzieli będą obozować na polanie pod lęborskim zamkiem. Razem ze swoimi przyjaciółmi ze Szczecina, Chojnic, Koszalina, Malborka i Gdańska, wspólnie pokażą turystom i mieszkańcom Lęborka średniowieczne stroje, zwyczaje i oręż.


'''Czwartek, 23.07.2009 r.'''
=== '''Czwartek, 23.07.2009 r.''' ===

17.15 – Marsz pokoju spod kaplicy kościoła ewangelicko – augsburskiego do kościoła św. Jakuba Ap.
17.15 – Marsz pokoju spod kaplicy kościoła ewangelicko – augsburskiego do kościoła św. Jakuba Ap.


Linia 63: Linia 106:
18.45 – Koncert po nabożeństwie ekumenicznym (kościół św. Jakuba)
18.45 – Koncert po nabożeństwie ekumenicznym (kościół św. Jakuba)


'''Piątek, 24.07.2009 r.'''
=== '''Piątek, 24.07.2009 r.''' ===

13.00 – Uroczyste posiedzenie Radnych Miasta Lęborka, wręczenie statuetek Lęborskiego Lwa, wykład :„V wieków Franciszkanów w Lęborku” ( Sala Rajców)
13.00 – Uroczyste posiedzenie Radnych Miasta Lęborka, wręczenie statuetek Lęborskiego Lwa, wykład :„V wieków Franciszkanów w Lęborku” ( Sala Rajców)


Linia 83: Linia 125:
20.30 – Koncert muzyki irlandzkiej – „POLANDIA” (scena)
20.30 – Koncert muzyki irlandzkiej – „POLANDIA” (scena)


'''Sobota, 25.07.2009 r.'''
=== '''Sobota, 25.07.2009 r.''' ===

09.30 – Zlot Jakubów (rejestracja od godz. 09.30 – 17.00) (pl. św. Jakuba)
09.30 – Zlot Jakubów (rejestracja od godz. 09.30 – 17.00) (pl. św. Jakuba)


Linia 123: Linia 164:
21.30 – Gwiazda wieczoru – BONEY M (scena)
21.30 – Gwiazda wieczoru – BONEY M (scena)


'''Niedziela, 26.07.2009 r.'''
=== '''Niedziela, 26.07.2009 r.''' ===

09.30 – Uroczysty, barwny korowód od Ratusza do kościoła św. Jakuba
09.30 – Uroczysty, barwny korowód od Ratusza do kościoła św. Jakuba


Linia 150: Linia 190:


== 2010 ==
== 2010 ==
'''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010'''


=== '''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010''' ===
Mimo, że Lęborskie  Dni Jakubowe AD 2010 upłynęły pod znakiem chłodnej i deszczowej pogody, nie zabrakło gorącej atmosfery i przyjaznych opinii o największym  miejskim wydarzeniu kulturalno- rekreacyjno-religijnym.  W tym roku dowiedzieli się o nim także widzowie TV Polonii, która „na żywo” transmitowała z Lęborka uroczystą Mszę św. podczas której Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga ogłosił, że miejscowy kościół Św. Jakuba zyskał status Diecezjalnego Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła.
Mimo, że Lęborskie  Dni Jakubowe AD 2010 upłynęły pod znakiem chłodnej i deszczowej pogody, nie zabrakło gorącej atmosfery i przyjaznych opinii o największym  miejskim wydarzeniu kulturalno- rekreacyjno-religijnym.  W tym roku dowiedzieli się o nim także widzowie TV Polonii, która „na żywo” transmitowała z Lęborka uroczystą Mszę św. podczas której Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga ogłosił, że miejscowy kościół Św. Jakuba zyskał status Diecezjalnego Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła.


W lipcowym Święcie Miasta udział wzięło tysiące lęborczan i turystów.
W lipcowym Święcie Miasta udział wzięło tysiące lęborczan i turystów.


=== '''Czwartek, 22 lipca 2010''' ===

'''Czwartek, 22 lipca 2010'''

Po Marszu Pokoju z udziałem przedstawicieli duchowieństwa i wiernych różnych wyznań spod kaplicy ewangelicko-augsburskiego do kościoła NMP Panny Królowej Polski odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, a po nim koncert chóru Tadeusza Formeli.  
Po Marszu Pokoju z udziałem przedstawicieli duchowieństwa i wiernych różnych wyznań spod kaplicy ewangelicko-augsburskiego do kościoła NMP Panny Królowej Polski odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, a po nim koncert chóru Tadeusza Formeli.  


=== '''Piątek, 23 lipca 2010''' ===

'''Piątek, 23 lipca 2010'''

Oficjalnym prologiem Lęborskich Dni Jakubowych było uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej, na którym wręczono statuetkę „Lęborskiego Lwa 2010” – Wyróżnienie Honorowe Rady Miejskiej w Lęborku Staroście Lęborskiemu Ryszardowi Wencie.    
Oficjalnym prologiem Lęborskich Dni Jakubowych było uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej, na którym wręczono statuetkę „Lęborskiego Lwa 2010” – Wyróżnienie Honorowe Rady Miejskiej w Lęborku Staroście Lęborskiemu Ryszardowi Wencie.    


Jeszcze tego samego dnia na scenie na placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona II Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz naszych zespołów: Zespołu Regionalnego „Levino”, Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska”, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska” wystąpiły zespoły „October 14” z Serbii, „Cecinka” ze Słowacji oraz zespół „Żywczanie”. Od tego dnia na wieży kościoła św. Jakuba Ap. można było zwiedzać muzealną ekspozycję „W kadrze zatrzymane. Historia fotografii”, na której zgromadzono stare aparaty, akcesoria fotograficzne, zdjęcia zrobione metodą analogową.  Wieczorem zagrała ustecka grupa szantowa „Kubryk”.
Jeszcze tego samego dnia na scenie na placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona II Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz naszych zespołów: Zespołu Regionalnego „Levino”, Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska”, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska” wystąpiły zespoły „October 14” z Serbii, „Cecinka” ze Słowacji oraz zespół „Żywczanie”. Od tego dnia na wieży kościoła św. Jakuba Ap. można było zwiedzać muzealną ekspozycję „W kadrze zatrzymane. Historia fotografii”, na której zgromadzono stare aparaty, akcesoria fotograficzne, zdjęcia zrobione metodą analogową.  Wieczorem zagrała ustecka grupa szantowa „Kubryk”.


=== '''Sobota 24 lipca 2010''' ===

'''Sobota 24 lipca 2010'''

Sobota zapisała się jako dzień pochmurny, wietrzny i deszczowy. Sporo z 80 stoisk handlowych na placu Pokoju było przez znaczną część dnia zabezpieczonych folią lub brezentem przed ulewą. To jednak nie zniechęciło lęborczan i licznie odwiedzających miasto w jarmarkowe dni  turystów do spacerów i uczestnictwa w kolejnych punktach programu LDJ: w cz. II cyklu „Muzyka Regionów”, Gdy deszcz odpuszczał tłoczno i gwarno robiło się na ul. Staromiejskiej, gdzie w ramach akcji „Ożywiona Staromiejska” grały zespoły muzyczne, występowali kuglarze i szczudlarze, oblegane było przez dzieci stoisko malowania buziek. Furorę zrobił warszawski kataryniarz z papugą. 
Sobota zapisała się jako dzień pochmurny, wietrzny i deszczowy. Sporo z 80 stoisk handlowych na placu Pokoju było przez znaczną część dnia zabezpieczonych folią lub brezentem przed ulewą. To jednak nie zniechęciło lęborczan i licznie odwiedzających miasto w jarmarkowe dni  turystów do spacerów i uczestnictwa w kolejnych punktach programu LDJ: w cz. II cyklu „Muzyka Regionów”, Gdy deszcz odpuszczał tłoczno i gwarno robiło się na ul. Staromiejskiej, gdzie w ramach akcji „Ożywiona Staromiejska” grały zespoły muzyczne, występowali kuglarze i szczudlarze, oblegane było przez dzieci stoisko malowania buziek. Furorę zrobił warszawski kataryniarz z papugą. 


Linia 186: Linia 220:
W 10-kilometrowym Biegu Św. Jakuba startowali nie tylko biegacze z całej Polski, a także m.in. z Białorusi, Finlandii i Szkocji. Najlepszy był Radosław Kłeczek z Gogolina, który na metę przybiegł w czasie 30 min. 58 sek. Wśród lęborczan pierwsi na mecie byli Piotr Pobłocki - UKS Ekonomik Maratończyk Lębork (7. miejsce, czas 31 min. 54 sek.), Błażej Król - GKS Tęcza NWL (12 miejsce, 33 min. 47 sek.) oraz Sebastian Wąsicki - LKB „Braci Petk”  (14. miejsce, 33 min. 50 sek). Najlepszą wśród kobiet była Minina Volha z Białorusi (czas 33 min. 55 sek).
W 10-kilometrowym Biegu Św. Jakuba startowali nie tylko biegacze z całej Polski, a także m.in. z Białorusi, Finlandii i Szkocji. Najlepszy był Radosław Kłeczek z Gogolina, który na metę przybiegł w czasie 30 min. 58 sek. Wśród lęborczan pierwsi na mecie byli Piotr Pobłocki - UKS Ekonomik Maratończyk Lębork (7. miejsce, czas 31 min. 54 sek.), Błażej Król - GKS Tęcza NWL (12 miejsce, 33 min. 47 sek.) oraz Sebastian Wąsicki - LKB „Braci Petk”  (14. miejsce, 33 min. 50 sek). Najlepszą wśród kobiet była Minina Volha z Białorusi (czas 33 min. 55 sek).


=== '''Niedziela, 25 lipca 2010''' ===

'''Niedziela, 25 lipca 2010'''

Niedziela była bardziej łaskawa pod względem pogody. Chociaż od czasu do czasu padał przelotny deszcz, adresaci jarmarkowych atrakcji o wiele rzadziej chronili się pod parasolami niż w poprzednie dni.
Niedziela była bardziej łaskawa pod względem pogody. Chociaż od czasu do czasu padał przelotny deszcz, adresaci jarmarkowych atrakcji o wiele rzadziej chronili się pod parasolami niż w poprzednie dni.


Linia 205: Linia 237:


== 2011 ==
== 2011 ==
'''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2011'''<ref>Zobacz tekst oryginalny oraz zdjęcia z LDJ 2011 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-ad-2011-na-kaszubska-nute/ lebork.pl]</ref>


=== '''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2011'''<ref>Zobacz tekst oryginalny oraz zdjęcia z LDJ 2011 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-ad-2011-na-kaszubska-nute/ lebork.pl]</ref> ===
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2011 upłynęły pod znakiem kultury kaszubskiej. W sobotę Lębork gościł XIII Światowy Zjazd Kaszubów, który przyciągnął do miasta tysiące Kaszubów z kraju i ze świata. W zjeździe uczestniczył Premier RP Donald Tusk. Rekordowa była liczba stoisk handlowych, liczba uczestników Biegu Ulicznego św. Jakuba - 315 zawodników i Zlotu Jakubów na który przybyło aż 254 chłopców i mężczyzn o imieniu Jakub. Zapraszamy do przeczytania obszernej relacji z imprezy i obejrzenia fotogalerii.
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2011 upłynęły pod znakiem kultury kaszubskiej. W sobotę Lębork gościł XIII Światowy Zjazd Kaszubów, który przyciągnął do miasta tysiące Kaszubów z kraju i ze świata. W zjeździe uczestniczył Premier RP Donald Tusk. Rekordowa była liczba stoisk handlowych, liczba uczestników Biegu Ulicznego św. Jakuba - 315 zawodników i Zlotu Jakubów na który przybyło aż 254 chłopców i mężczyzn o imieniu Jakub. Zapraszamy do przeczytania obszernej relacji z imprezy i obejrzenia fotogalerii.


'''Czwartek, 21 lipca 2010'''
=== '''Czwartek, 21 lipca 2010''' ===
Lęborskie Dni Jakubowe tradycyjnie rozpoczął Marsz Pokoju spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap., a Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska" przygrywała maszerującym. W sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, a po nim koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Urszuli Szulc. Akompaniował Marcin Karczewski.
Lęborskie Dni Jakubowe tradycyjnie rozpoczął Marsz Pokoju spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap., a Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska" przygrywała maszerującym. W sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, a po nim koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Urszuli Szulc. Akompaniował Marcin Karczewski.


'''Piątek, 22 lipca 2011'''
=== '''Piątek, 22 lipca 2011''' ===

Na Placu Pokoju zawisła Flaga Honorowa Europy przyznana Lęborkowi w 2009 roku przez Radę Europy w Strasburgu, w uznaniu za szeroką współpracę i wymianę międzynarodową podejmowaną przez Urząd Miejski, lęborskie szkoły, instytucje, organizacji pozarządowe i grupy kulturalne. Flaga nad Lęborkiem miała podkreślać wagę obchodzonego święta, nadać uroczystej oprawy zarówno XIII Światowemu Zjazdowi Kaszubów, jak i Lęborskim Dniom Jakubowym. W uroczystości oprócz władz samorządowych Lęborka uczestniczył burmistrz partnerskiego miasta Lauenburg (Niemcy) Andreas Thiede, grupa rowerzystów Ekipa Europy z Lauenburga, grupa dzieci i młodzieży oraz mieszkańcy Lęborka.
Na Placu Pokoju zawisła Flaga Honorowa Europy przyznana Lęborkowi w 2009 roku przez Radę Europy w Strasburgu, w uznaniu za szeroką współpracę i wymianę międzynarodową podejmowaną przez Urząd Miejski, lęborskie szkoły, instytucje, organizacji pozarządowe i grupy kulturalne. Flaga nad Lęborkiem miała podkreślać wagę obchodzonego święta, nadać uroczystej oprawy zarówno XIII Światowemu Zjazdowi Kaszubów, jak i Lęborskim Dniom Jakubowym. W uroczystości oprócz władz samorządowych Lęborka uczestniczył burmistrz partnerskiego miasta Lauenburg (Niemcy) Andreas Thiede, grupa rowerzystów Ekipa Europy z Lauenburga, grupa dzieci i młodzieży oraz mieszkańcy Lęborka.


Linia 223: Linia 254:
Jeszcze tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona V Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów". Oprócz naszych zespołów: Zespołu Regionalnego „Levino", Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska", Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska" wystąpiły zespoły „October 14" z Serbii, „Mezoszilas" z Węgier, „Żegocinianie" z Żegocina, „Koleczkowianie" i „Kurpianka". Od tego dnia w wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. można było zwiedzać muzealną ekspozycję „Co nam w duszy gra. Dawne instrumenty muzyczne". Wieczorem zagrał zespół rockowo-bluesowy „Dyliżans", a liczna grupa mieszkańców i turystów udała się na spacer wzdłuż obwarowań miejskich z duchami Krzyżaków, którzy z pochodniami w ręku opowiadali o średniowiecznym Lęborku.
Jeszcze tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona V Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów". Oprócz naszych zespołów: Zespołu Regionalnego „Levino", Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska", Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska" wystąpiły zespoły „October 14" z Serbii, „Mezoszilas" z Węgier, „Żegocinianie" z Żegocina, „Koleczkowianie" i „Kurpianka". Od tego dnia w wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. można było zwiedzać muzealną ekspozycję „Co nam w duszy gra. Dawne instrumenty muzyczne". Wieczorem zagrał zespół rockowo-bluesowy „Dyliżans", a liczna grupa mieszkańców i turystów udała się na spacer wzdłuż obwarowań miejskich z duchami Krzyżaków, którzy z pochodniami w ręku opowiadali o średniowiecznym Lęborku.


'''Sobota 23 lipca 2011'''
=== '''Sobota 23 lipca 2011''' ===

Sobota należała do Kaszubów, którzy wybrali Lębork jako miejsce XIII Światowego Zjazdu Kaszubów - corocznego święta z udziałem tysięcy Kaszubów z Polski i świata podczas którego umacniana jest kaszubska tożsamość, prezentowany jest dorobek kulturalny.
Sobota należała do Kaszubów, którzy wybrali Lębork jako miejsce XIII Światowego Zjazdu Kaszubów - corocznego święta z udziałem tysięcy Kaszubów z Polski i świata podczas którego umacniana jest kaszubska tożsamość, prezentowany jest dorobek kulturalny.


Linia 250: Linia 280:
Gwiazdą wieczoru był rzeszowski zespół PECTUS, finalista 44 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej "Debiuty" Opole 2007 i Słowika Publiczności na Sopot Festival 2008. Występ Pectusa poprzedził koncert zespołu „Bubliczki"
Gwiazdą wieczoru był rzeszowski zespół PECTUS, finalista 44 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej "Debiuty" Opole 2007 i Słowika Publiczności na Sopot Festival 2008. Występ Pectusa poprzedził koncert zespołu „Bubliczki"


'''Niedziela 24 lipca 2011'''
=== '''Niedziela 24 lipca 2011''' ===

Niedziela miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód z relikwią św. Jakuba od Ratusza do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, wojska, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył ksiądz prałat Marian Szczepiński. Po Mszy mini koncert zagrała orkiestra z Popowa. Dzieci mogły wziąć udział w zabawie „Franciszkańska Młodzież Dzieciom"
Niedziela miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód z relikwią św. Jakuba od Ratusza do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, wojska, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył ksiądz prałat Marian Szczepiński. Po Mszy mini koncert zagrała orkiestra z Popowa. Dzieci mogły wziąć udział w zabawie „Franciszkańska Młodzież Dzieciom"


Linia 276: Linia 305:
Dzień zakończyła promocja kalendarza miejskiego na rok 2012 przy ul. Staromiejskiej. Tematem 13 stronnicowego kalendarza ściennego na przyszły rok są średniowieczne obwarowania miasta odnowione w ramach projektu unijnego „Ożywienie historycznego centrum Lęborka przez rewaloryzację średniowiecznych obwarowań miejskich". Autorem kalendarza jest Robert Grynkiewicz - fotografik, programista komputerowy, członek lęborskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury „TAK". Podczas promocji ponad sto kalendarzy trafiło z autografem autora do rąk kolekcjonerów Miejskiego Kalendarza.
Dzień zakończyła promocja kalendarza miejskiego na rok 2012 przy ul. Staromiejskiej. Tematem 13 stronnicowego kalendarza ściennego na przyszły rok są średniowieczne obwarowania miasta odnowione w ramach projektu unijnego „Ożywienie historycznego centrum Lęborka przez rewaloryzację średniowiecznych obwarowań miejskich". Autorem kalendarza jest Robert Grynkiewicz - fotografik, programista komputerowy, członek lęborskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury „TAK". Podczas promocji ponad sto kalendarzy trafiło z autografem autora do rąk kolekcjonerów Miejskiego Kalendarza.
== 2012 ==
== 2012 ==
'''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2012'''<ref>Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2012 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-ad-2012/ lebork.pl]</ref>


=== '''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2012'''<ref>Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2012 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-ad-2012/ lebork.pl]</ref> ===
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2012 upłynęły w rytm jarmarkowej atmosfery, kupieckich stoisk, występów regionalnych zespołów i rekordowej liczbie uczestników biegu ulicznego Św. Jakuba, których aż 338 pobiegło 10-kilometrową trasą ulicami Lęborka.
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2012 upłynęły w rytm jarmarkowej atmosfery, kupieckich stoisk, występów regionalnych zespołów i rekordowej liczbie uczestników biegu ulicznego Św. Jakuba, których aż 338 pobiegło 10-kilometrową trasą ulicami Lęborka.


'''Czwartek, 19 lipca 2012'''
=== '''Czwartek, 19 lipca 2012''' ===
Lęborskie Dni Jakubowe tradycyjnie rozpoczął Marsz Pokoju spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Słowo Boże wygłosił ks. Wojciech Froehlich ze Słupska z kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz o. Roman Zioła, gwardian i administrator Parafii Św. Jakuba Apostoła. Po nabożeństwie odbył się koncert zespołu AMICI.
Lęborskie Dni Jakubowe tradycyjnie rozpoczął Marsz Pokoju spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Słowo Boże wygłosił ks. Wojciech Froehlich ze Słupska z kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz o. Roman Zioła, gwardian i administrator Parafii Św. Jakuba Apostoła. Po nabożeństwie odbył się koncert zespołu AMICI.


'''Piątek, 20 lipca 2012'''
=== '''Piątek, 20 lipca 2012''' ===

Tradycją Święta Miasta jest uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej połączone z wręczeniem statuetek Lęborskiego Lwa. W tym roku statuetkę najwyższego wyróżnienia miasta Lęborka w imieniu artysty Krzysztofa Grzesiaka odebrała żona Cecylia Grzesiak.
Tradycją Święta Miasta jest uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej połączone z wręczeniem statuetek Lęborskiego Lwa. W tym roku statuetkę najwyższego wyróżnienia miasta Lęborka w imieniu artysty Krzysztofa Grzesiaka odebrała żona Cecylia Grzesiak.


Linia 298: Linia 326:




'''Sobota 21 lipca 2012'''
=== '''Sobota 21 lipca 2012''' ===

Jak na Jarmark przystało Plac Pokoju i ul. Staromiejską wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, wytworami sztuki ludowej czy gastronomią.
Jak na Jarmark przystało Plac Pokoju i ul. Staromiejską wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, wytworami sztuki ludowej czy gastronomią.


Linia 333: Linia 360:




'''Niedziela 22 lipca 2012'''
=== '''Niedziela 22 lipca 2012''' ===

Niedziela miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył ksiądz prałat Marian Szczepiński. Po Mszy na Placu Pokoju dla dzieci przygotowano atrakcje w ramach akcji „Franciszkanie Dzieciom".
Niedziela miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył ksiądz prałat Marian Szczepiński. Po Mszy na Placu Pokoju dla dzieci przygotowano atrakcje w ramach akcji „Franciszkanie Dzieciom".


Linia 355: Linia 381:


== 2013 ==
== 2013 ==
'''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2013'''<ref>Zobacz oryginalny tekst i zdjęcia z LDJ 2013 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-2013-tak-bylo/ lebork.pl]</ref>


=== '''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2013'''<ref>Zobacz oryginalny tekst i zdjęcia z LDJ 2013 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-2013-tak-bylo/ lebork.pl]</ref> ===
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2013 upłynęły w rytm jarmarkowej atmosfery, kupieckich stoisk, występów regionalnych zespołów, świetnych koncertów zespołu IRA i Arki Noego oraz rekordowej liczbie uczestników biegu ulicznego św. Jakuba. Ulicami miasta 10-kilometrową trasą pobiegło aż 431 zawodników. Ważnymi wydarzeniami tegorocznego Święta Miasta było odnowienie porozumienia miast partnerskich oraz otwarcie Pomorskiej Drogi św. Jakuba.
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2013 upłynęły w rytm jarmarkowej atmosfery, kupieckich stoisk, występów regionalnych zespołów, świetnych koncertów zespołu IRA i Arki Noego oraz rekordowej liczbie uczestników biegu ulicznego św. Jakuba. Ulicami miasta 10-kilometrową trasą pobiegło aż 431 zawodników. Ważnymi wydarzeniami tegorocznego Święta Miasta było odnowienie porozumienia miast partnerskich oraz otwarcie Pomorskiej Drogi św. Jakuba.


'''Czwartek, 25 lipca 2013'''
=== '''Czwartek, 25 lipca 2013''' ===

Lęborskie Dni Jakubowe tradycyjnie rozpoczął Marsz Pokoju spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Apostoła. W [[Kościól pw. Św. Jakuba Apostoła|Sanktuarium św. Jakuba Ap.]] odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Po nabożeństwie odbyła się modlitwa śpiewami z Taize.
Lęborskie Dni Jakubowe tradycyjnie rozpoczął Marsz Pokoju spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Apostoła. W [[Kościól pw. Św. Jakuba Apostoła|Sanktuarium św. Jakuba Ap.]] odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Po nabożeństwie odbyła się modlitwa śpiewami z Taize.


'''Piątek, 26 lipca 2013'''
=== '''Piątek, 26 lipca 2013''' ===

Tradycją Święta Miasta jest uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej w Lęborku połączone z wręczeniem statuetek [[Lęborski Lew|Lęborskiego Lwa]]. W tym roku statuetki najwyższego wyróżnienia miasta Lęborka otrzymał animator sportu i kultury, organizator m.in. Maratonu Ekologicznego im. Tomasza Hopfera '''Krzysztof Pruszak''' oraz artysta, twórca pomnika Jana Pawła II w Lęborku '''Tomasz Sobisz'''. W imieniu Tomasza Sobisza nagrodę odebrała mama Maria Sobisz.
Tradycją Święta Miasta jest uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej w Lęborku połączone z wręczeniem statuetek [[Lęborski Lew|Lęborskiego Lwa]]. W tym roku statuetki najwyższego wyróżnienia miasta Lęborka otrzymał animator sportu i kultury, organizator m.in. Maratonu Ekologicznego im. Tomasza Hopfera '''Krzysztof Pruszak''' oraz artysta, twórca pomnika Jana Pawła II w Lęborku '''Tomasz Sobisz'''. W imieniu Tomasza Sobisza nagrodę odebrała mama Maria Sobisz.


Linia 377: Linia 401:
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała [[Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”]], a po niej zespół wokalno-muzyczny „DRIVE”. Dzień zakończyła nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań  „Spacer z duchami”.
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała [[Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”]], a po niej zespół wokalno-muzyczny „DRIVE”. Dzień zakończyła nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań  „Spacer z duchami”.


'''Sobota 27 lipca 2013'''
=== '''Sobota 27 lipca 2013''' ===

Rankiem już tradycyjnie na pielgrzymkę rowerową do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło kilkudziesięciu rowerzystów.
Rankiem już tradycyjnie na pielgrzymkę rowerową do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło kilkudziesięciu rowerzystów.


Linia 403: Linia 426:
Wieczorem widzów zabawiał zespół muzyczny „Pilichowski Band”, a gwiazdą wieczoru był koncert grupy IRA z wokalistą Arturem Gadowskim.
Wieczorem widzów zabawiał zespół muzyczny „Pilichowski Band”, a gwiazdą wieczoru był koncert grupy IRA z wokalistą Arturem Gadowskim.


'''Niedziela 28 lipca 2013'''
=== '''Niedziela 28 lipca 2013''' ===

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Prowincjał Prowincji św. o. Maksymiliana Kolbego Jan Maciejowski. Po Mszy przed Sanktuarium z udziałem władz samorządowych, a także m.in. podsekretarza w Ministerstwie Rolnictwa Kazimierza Plocke i Dyrektora Departamentu Turystyki Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Marty Chełkowskiej, oficjalnie otwarto Pomorską Drogę św. Jakuba, pielgrzymkowy szlak prowadzący z Litwy, przez Pomorze i Lębork do granicy z Niemcami. Liderem projektu unijnego w ramach którego wytyczono i wyznaczono drogę jest Urząd Miejski w Lęborku.
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Prowincjał Prowincji św. o. Maksymiliana Kolbego Jan Maciejowski. Po Mszy przed Sanktuarium z udziałem władz samorządowych, a także m.in. podsekretarza w Ministerstwie Rolnictwa Kazimierza Plocke i Dyrektora Departamentu Turystyki Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Marty Chełkowskiej, oficjalnie otwarto Pomorską Drogę św. Jakuba, pielgrzymkowy szlak prowadzący z Litwy, przez Pomorze i Lębork do granicy z Niemcami. Liderem projektu unijnego w ramach którego wytyczono i wyznaczono drogę jest Urząd Miejski w Lęborku.


Linia 418: Linia 440:


== 2014 ==
== 2014 ==
'''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2014'''<ref>Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDL 2014 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-ad-2014/ lebork.pl]</ref>


=== '''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2014'''<ref>Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDL 2014 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-ad-2014/ lebork.pl]</ref> ===
Lęborskie Dni Jakubowe 2014 upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów i starego dobrego bluesa. W upalnym lipcowym słońcu mieszkańcy miasta i turyści zachwycali się licznymi jarmarkowymi atrakcjami. Był więc średniowieczny Jarmark, odpust, liczne stoiska handlowe ze starociami, rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, wędliną i napitkiem. Święto Miasto to także koncerty, występy teatrów ulicznych oraz wiele towarzyszących imprez sportowych. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.
Lęborskie Dni Jakubowe 2014 upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów i starego dobrego bluesa. W upalnym lipcowym słońcu mieszkańcy miasta i turyści zachwycali się licznymi jarmarkowymi atrakcjami. Był więc średniowieczny Jarmark, odpust, liczne stoiska handlowe ze starociami, rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, wędliną i napitkiem. Święto Miasto to także koncerty, występy teatrów ulicznych oraz wiele towarzyszących imprez sportowych. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.


'''Środa, 23 lipca 2014'''
=== '''Środa, 23 lipca 2014''' ===

Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od spotkania Proboszczów (kustoszy) oraz Parafian z Parafii Św. Jakuba Ap. z Polski z okazji 800. rocznicy pielgrzymki Św. Franciszka z Asyżu do Santiago de Compostela. Po uroczystej Mszy Św. przy Sanktuarium Św. Jakuba Ap. odbył się Piknik „Franciszkański”.
Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od spotkania Proboszczów (kustoszy) oraz Parafian z Parafii Św. Jakuba Ap. z Polski z okazji 800. rocznicy pielgrzymki Św. Franciszka z Asyżu do Santiago de Compostela. Po uroczystej Mszy Św. przy Sanktuarium Św. Jakuba Ap. odbył się Piknik „Franciszkański”.


'''Czwartek, 24 lipca 2014'''
=== '''Czwartek, 24 lipca 2014''' ===

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Apostoła. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne i Modlitwa Śpiewami z Taizé.
O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Apostoła. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne i Modlitwa Śpiewami z Taizé.


'''Piątek, 25 lipca 2014'''
=== '''Piątek, 25 lipca 2014''' ===

Tradycją Święta Miasta jest uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej w Lęborku. W jego trakcie Burmistrz Lęborka podpisał list intencyjny o współpracy pomiędzy Miastem Lębork a Fundacją Marka Kamińskiego w sprawie wspólnego popularyzowania pielgrzymowania Pomorską Drogą św. Jakuba w ramach realizowanego przez Fundację projektu „ODYSEJA. Człowiek w poszukiwaniu wartości”.
Tradycją Święta Miasta jest uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej w Lęborku. W jego trakcie Burmistrz Lęborka podpisał list intencyjny o współpracy pomiędzy Miastem Lębork a Fundacją Marka Kamińskiego w sprawie wspólnego popularyzowania pielgrzymowania Pomorską Drogą św. Jakuba w ramach realizowanego przez Fundację projektu „ODYSEJA. Człowiek w poszukiwaniu wartości”.


Linia 446: Linia 465:
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół Amarena Rockers. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań.
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół Amarena Rockers. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań.


'''Sobota 26 lipca 2014'''
=== '''Sobota 26 lipca 2014''' ===

Rankiem już tradycyjnie na pielgrzymkę rowerową do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło kilkudziesięciu rowerzystów.
Rankiem już tradycyjnie na pielgrzymkę rowerową do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło kilkudziesięciu rowerzystów.


Linia 474: Linia 492:
Wieczorem widzów zabawiał zespół muzyczny „VINTAGE”, a gwiazdą wieczoru był trwający ponad 2 godziny koncert legendarnej grupy „DŻEM”.
Wieczorem widzów zabawiał zespół muzyczny „VINTAGE”, a gwiazdą wieczoru był trwający ponad 2 godziny koncert legendarnej grupy „DŻEM”.


'''Niedziela 27 lipca 2014'''
=== '''Niedziela 27 lipca 2014''' ===

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Po Mszy pieszo, konno i wozami taborowymi do Świecina na inscenizację bitwy z 1462 roku wyruszyli żegnani przez mieszkańców Lęborka rycerze.
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Po Mszy pieszo, konno i wozami taborowymi do Świecina na inscenizację bitwy z 1462 roku wyruszyli żegnani przez mieszkańców Lęborka rycerze.


Linia 493: Linia 510:
[[Plik:Ulotka LDJ 2015.jpg|alt=Ulotka informacyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2015|mały|Ulotka informacyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2015]]
[[Plik:Ulotka LDJ 2015.jpg|alt=Ulotka informacyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2015|mały|Ulotka informacyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2015]]
[[Plik:Ulotkd LDJ 2015(2).jpg|alt=Ulotka informacyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2015|mały|Ulotka informacyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2015]]
[[Plik:Ulotkd LDJ 2015(2).jpg|alt=Ulotka informacyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2015|mały|Ulotka informacyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2015]]
'''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2015''' <ref name=":0">Zobacz oryginalny tekst i zdjęcia z LDJ 2015 na [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-2015-tak-bylo/ lebork.pl]</ref>


=== '''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2015''' <ref name=":0">Zobacz oryginalny tekst i zdjęcia z LDJ 2015 na [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-2015-tak-bylo/ lebork.pl]</ref> ===
Lęborskie Dni Jakubowe 2015 upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów: Słowacji, Ukrainy, Turcji, Polski oraz koncertów Kamila Bednarka i Patrycji Markowskiej. Wśród atrakcji Święta Miasta był Jarmark św. Jakuba z rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, wędliną i napitkiem oraz wiele atrakcji dla dzieci. Lęborskie Dni Jakubowe to także występy teatrów ulicznych, plener malarski czy wiele towarzyszących imprez sportowych z rekordowym pod względem ilości uczestników Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.
Lęborskie Dni Jakubowe 2015 upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów: Słowacji, Ukrainy, Turcji, Polski oraz koncertów Kamila Bednarka i Patrycji Markowskiej. Wśród atrakcji Święta Miasta był Jarmark św. Jakuba z rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, wędliną i napitkiem oraz wiele atrakcji dla dzieci. Lęborskie Dni Jakubowe to także występy teatrów ulicznych, plener malarski czy wiele towarzyszących imprez sportowych z rekordowym pod względem ilości uczestników Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.


'''Środa, 22 lipca 2015'''
=== '''Środa, 22 lipca 2015''' ===

Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od spotkania Parafii św. Jakuba z Diecezji Pelplińskiej. Po Mszy św. w ogrodach franciszkańskich przy Sanktuarium odbył się integracyjny piknik z muzyką.
Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od spotkania Parafii św. Jakuba z Diecezji Pelplińskiej. Po Mszy św. w ogrodach franciszkańskich przy Sanktuarium odbył się integracyjny piknik z muzyką.


'''Czwartek, 23 lipca 2015'''
=== '''Czwartek, 23 lipca 2015''' ===

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne i Modlitwa Śpiewami z Taizé.
O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne i Modlitwa Śpiewami z Taizé.


'''Piątek, 24 lipca 2015'''
=== '''Piątek, 24 lipca 2015''' ===

Tradycją Święta Miasta jest uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej. W tym roku odbyło się ono w Stacji Kultura na dworcu PKP. Jej ważnym elementem była obchodzona rocznica 25-lecia samorządności Lęborka. Na tę okazję okolicznościowe wystąpienie wygłosił prof. Jerzy Stępień – Wiceprezes Fundacji Demokracji Lokalnej, senator I i II kadencji, Prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-2008, przewodniczący rządowych zespołów ds. reform administracyjnych.
Tradycją Święta Miasta jest uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej. W tym roku odbyło się ono w Stacji Kultura na dworcu PKP. Jej ważnym elementem była obchodzona rocznica 25-lecia samorządności Lęborka. Na tę okazję okolicznościowe wystąpienie wygłosił prof. Jerzy Stępień – Wiceprezes Fundacji Demokracji Lokalnej, senator I i II kadencji, Prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-2008, przewodniczący rządowych zespołów ds. reform administracyjnych.


Linia 517: Linia 531:
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół REBELIANCI. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań.
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół REBELIANCI. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań.


'''Sobota 25 lipca 2015'''
=== '''Sobota 25 lipca 2015''' ===

Rankiem już tradycyjnie pod Sanktuarium poświęcono pojazdy.
Rankiem już tradycyjnie pod Sanktuarium poświęcono pojazdy.


Linia 547: Linia 560:
Ze sceny widzów zabawiał zespół muzyczny „Parkway”, a hitem i gwiazdą wieczoru był energetyczny koncert Kamila Bednarka. Przyciągnął on na plac Pokoju tysiące widzów.
Ze sceny widzów zabawiał zespół muzyczny „Parkway”, a hitem i gwiazdą wieczoru był energetyczny koncert Kamila Bednarka. Przyciągnął on na plac Pokoju tysiące widzów.


'''Niedziela 26 lipca 2015'''
=== '''Niedziela 26 lipca 2015''' ===

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Uczestniczył w niej także Prowincjał Franciszkanów o. Jan Maciejowski oraz ojcowie pracujący przed lata w Parafii św. Jakuba. Msza była dziękczynieniem za 70 lat pracy Franciszkanów w Lęborku oraz w intencji Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lęborku, które w tym roku obchodziło 70-lecie działalności.
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Uczestniczył w niej także Prowincjał Franciszkanów o. Jan Maciejowski oraz ojcowie pracujący przed lata w Parafii św. Jakuba. Msza była dziękczynieniem za 70 lat pracy Franciszkanów w Lęborku oraz w intencji Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lęborku, które w tym roku obchodziło 70-lecie działalności.


Linia 564: Linia 576:
[[Plik:Ulotka LDJ 2016.jpg|alt=Ulotka promocyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2016|mały|Ulotka promocyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2016]]
[[Plik:Ulotka LDJ 2016.jpg|alt=Ulotka promocyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2016|mały|Ulotka promocyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2016]]
[[Plik:Ulotka promocyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2016.jpg|alt=Ulotka promocyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2016|mały|Ulotka promocyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2016]]
[[Plik:Ulotka promocyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2016.jpg|alt=Ulotka promocyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2016|mały|Ulotka promocyjna z Lęborskich Dni Jakubowych 2016]]
'''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2016'''<ref>Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2016 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-ad-2016/ lebork.pl]</ref>


=== '''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2016'''<ref>Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2016 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-ad-2016/ lebork.pl]</ref> ===
Lęborskie Dni Jakubowe 2016 upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów: Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Polski oraz koncertów Sylwii Grzeszczak i zespołu ENEJ. Wśród atrakcji Święta Miasta był Jarmark św. Jakuba z rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, serem, wędliną i napitkiem oraz wiele atrakcji dla dzieci. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski czy wiele towarzyszących imprez sportowych z rekordowym pod względem ilości uczestników Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.
Lęborskie Dni Jakubowe 2016 upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów: Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Polski oraz koncertów Sylwii Grzeszczak i zespołu ENEJ. Wśród atrakcji Święta Miasta był Jarmark św. Jakuba z rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, serem, wędliną i napitkiem oraz wiele atrakcji dla dzieci. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski czy wiele towarzyszących imprez sportowych z rekordowym pod względem ilości uczestników Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.


'''Środa, 20 lipca 2016'''
=== '''Środa, 20 lipca 2016''' ===

Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od spotkania Parafii św. Jakuba z Diecezji Pelplińskiej. Po Mszy św. w ogrodach franciszkańskich przy Sanktuarium odbył się integracyjny piknik.  
Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od spotkania Parafii św. Jakuba z Diecezji Pelplińskiej. Po Mszy św. w ogrodach franciszkańskich przy Sanktuarium odbył się integracyjny piknik.  


'''Czwartek, 21 lipca 2016'''
=== '''Czwartek, 21 lipca 2016''' ===

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, Modlitwy Śpiewami z Taizé oraz koncert zespołu „Majowy Kwiat” z Mińska.  
O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, Modlitwy Śpiewami z Taizé oraz koncert zespołu „Majowy Kwiat” z Mińska.  


'''Piątek, 22 lipca 2016'''
=== '''Piątek, 22 lipca 2016''' ===

Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej Lęborka w Stacji Kultura im. Stefana Fikusa z udziałem miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu  zaproszonych gości, w tym delegacji zagranicznych z miasta Doboj (Bośnia i Hercegowina) oraz białoruskiego Wołkowyska.
Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej Lęborka w Stacji Kultura im. Stefana Fikusa z udziałem miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu  zaproszonych gości, w tym delegacji zagranicznych z miasta Doboj (Bośnia i Hercegowina) oraz białoruskiego Wołkowyska.


Linia 590: Linia 599:
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół „CUBA de Zoo”. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań.
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół „CUBA de Zoo”. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań.


'''Sobota 23 lipca 2016'''
=== '''Sobota 23 lipca 2016''' ===

W tym roku na rowerową pielgrzymkę do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło 40 rowerzystów.
W tym roku na rowerową pielgrzymkę do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło 40 rowerzystów.


Linia 612: Linia 620:
Ważnym wieczornym wydarzeniem był finał 10. Jubileuszowego Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W tym roku na Zlocie zameldowało się 229 Jakubów. Jedną z atrakcji Zlotu była Jakubowa Gra Miejska przygotowana przez Młodzieżową Radę Miasta. Polegała ona na udzieleniu odpowiedzi na dziesięć pytań dotyczących Lęborka. Odpowiedzi należało szukać wędrując po centrum miasta. Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali rowery, tablety i wiele innych cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Najmłodszy uczestnik Zlotu, kilkumiesięczny Jakub, otrzymał bon o wartości 500 zł.  
Ważnym wieczornym wydarzeniem był finał 10. Jubileuszowego Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W tym roku na Zlocie zameldowało się 229 Jakubów. Jedną z atrakcji Zlotu była Jakubowa Gra Miejska przygotowana przez Młodzieżową Radę Miasta. Polegała ona na udzieleniu odpowiedzi na dziesięć pytań dotyczących Lęborka. Odpowiedzi należało szukać wędrując po centrum miasta. Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali rowery, tablety i wiele innych cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Najmłodszy uczestnik Zlotu, kilkumiesięczny Jakub, otrzymał bon o wartości 500 zł.  


'''Niedziela 24 lipca 2016'''
=== '''Niedziela 24 lipca 2016''' ===

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej Wiesław Śmigiel.
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej Wiesław Śmigiel.


Linia 628: Linia 635:
== 2017 ==
== 2017 ==
[[Plik:L Lęborskie-Dni-Jakubowe-2017.jpg|alt=Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2017|mały|Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2017]]
[[Plik:L Lęborskie-Dni-Jakubowe-2017.jpg|alt=Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2017|mały|Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2017]]
'''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2017'''<ref>Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2017 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-ad-2017/ lebork.pl]</ref>


=== '''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2017'''<ref>Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2017 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-ad-2017/ lebork.pl]</ref> ===
Lęborskie Dni Jakubowe w Lęborku upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów: Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Polski oraz wieczornych koncertów Ani Dąbrowskiej i zespołu Cugowscy. W tym roku Lębork wyjątkowo licznie odwiedziły delegacje miast partnerskich. Podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej podpisano umowę o współpracy z miastem Bałta na Ukrainie.
Lęborskie Dni Jakubowe w Lęborku upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów: Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Polski oraz wieczornych koncertów Ani Dąbrowskiej i zespołu Cugowscy. W tym roku Lębork wyjątkowo licznie odwiedziły delegacje miast partnerskich. Podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej podpisano umowę o współpracy z miastem Bałta na Ukrainie.


Wśród atrakcji Święta Miasta był Jarmark św. Jakuba z rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, serem, wędliną i napitkiem oraz wiele atrakcji dla dzieci. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski, Zlot Jakubów czy wiele towarzyszących imprez sportowych z rekordowym pod względem ilości uczestników Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.
Wśród atrakcji Święta Miasta był Jarmark św. Jakuba z rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, serem, wędliną i napitkiem oraz wiele atrakcji dla dzieci. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski, Zlot Jakubów czy wiele towarzyszących imprez sportowych z rekordowym pod względem ilości uczestników Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.


'''Środa, 19 lipca 2017'''
=== '''Środa, 19 lipca 2017''' ===

Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji Parafii św. Jakuba z Diecezji Pelplińskiej oraz dziękczynnej za
Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji Parafii św. Jakuba z Diecezji Pelplińskiej oraz dziękczynnej za


lęborskie Sanktuarium.  Na wzór spotkań pielgrzymów na szlaku Camino z udziałem delegacji zaprzyjaźnionych miast odbyło się także spotkanie przy poczęstunku i wspólnych śpiewach.  
lęborskie Sanktuarium.  Na wzór spotkań pielgrzymów na szlaku Camino z udziałem delegacji zaprzyjaźnionych miast odbyło się także spotkanie przy poczęstunku i wspólnych śpiewach.  


'''Czwartek, 20 lipca 2017'''
=== '''Czwartek, 20 lipca 2017''' ===

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele
O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele


duchowieństwa i wiernych różnych wyznań, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczyli mu ewangelicki biskup Marcin Hinz z Sopotu oraz rzymskokatolicki biskup Wiesław Śmigiel z Pelplina. W nabożeństwie uczestniczył także grekokatolicki ksiądz Bogdan Pipka ze Słupska.    
duchowieństwa i wiernych różnych wyznań, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczyli mu ewangelicki biskup Marcin Hinz z Sopotu oraz rzymskokatolicki biskup Wiesław Śmigiel z Pelplina. W nabożeństwie uczestniczył także grekokatolicki ksiądz Bogdan Pipka ze Słupska.    


'''Piątek, 21 lipca 2017'''
=== '''Piątek, 21 lipca 2017''' ===

Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej Lęborka z udziałem miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu zaproszonych gości, w tym delegacji zagranicznych z miasta Bałta (Ukraina), Doboj (Bośnia i Hercegowina), Wołkowysk (Białoruś) oraz powiatu brzeskiego.
Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej Lęborka z udziałem miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu zaproszonych gości, w tym delegacji zagranicznych z miasta Bałta (Ukraina), Doboj (Bośnia i Hercegowina), Wołkowysk (Białoruś) oraz powiatu brzeskiego.


Linia 666: Linia 670:
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół „LIFESONG”. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań. Tematem przewodnim spaceru w którym udział wzięło ponad 200 osób były pozostałości średniowiecznej zabudowy widoczne w dzisiejszym Lęborku.
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół „LIFESONG”. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań. Tematem przewodnim spaceru w którym udział wzięło ponad 200 osób były pozostałości średniowiecznej zabudowy widoczne w dzisiejszym Lęborku.


'''Sobota 22 lipca 2017'''
=== '''Sobota 22 lipca 2017''' ===

W tym roku na rowerową pielgrzymkę do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło kilkudziesięciu rowerzystów.
W tym roku na rowerową pielgrzymkę do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło kilkudziesięciu rowerzystów.


Linia 688: Linia 691:
Ważnym wieczornym wydarzeniem był finał 11. Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W tym roku na Zlocie zameldowało się 225 Jakubów. Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali rowery, tablety i wiele innych cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Najmłodszy uczestnik Zlotu, 40-dniowy Jakub, otrzymał bon o wartości 500 zł.  
Ważnym wieczornym wydarzeniem był finał 11. Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W tym roku na Zlocie zameldowało się 225 Jakubów. Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali rowery, tablety i wiele innych cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Najmłodszy uczestnik Zlotu, 40-dniowy Jakub, otrzymał bon o wartości 500 zł.  


'''Niedziela 23 lipca 2017'''
=== '''Niedziela 23 lipca 2017''' ===

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych. Sumie odpustowej przewodniczył Prowincjał gdańskiej Prowincji Franciszkanów o. Jan Maciejowski.
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych. Sumie odpustowej przewodniczył Prowincjał gdańskiej Prowincji Franciszkanów o. Jan Maciejowski.


Linia 708: Linia 710:
[[Plik:Ulotka-z-programem.jpg|alt=Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2018|mały|Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2018]]
[[Plik:Ulotka-z-programem.jpg|alt=Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2018|mały|Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2018]]
[[Plik:Ulotka-Promo-1-str.jpg|alt=Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2018|mały|Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2018]]
[[Plik:Ulotka-Promo-1-str.jpg|alt=Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2018|mały|Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2018]]
'''Jubileuszowe Lęborskie Dni Jakubowe AD 2018'''<ref>Zobacz oryginalny tekst i zdjęcia z LDJ 2018 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/jubileuszowe-leborskie-dni-jakubowe-ad-2018/ lebork.pl]</ref>


=== '''Jubileuszowe Lęborskie Dni Jakubowe AD 2018'''<ref>Zobacz oryginalny tekst i zdjęcia z LDJ 2018 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/jubileuszowe-leborskie-dni-jakubowe-ad-2018/ lebork.pl]</ref> ===
To były wyjątkowe dni. W roku 2018 Lębork obchodził 20-lecie Patronatu św. Jakuba Ap. nad naszym Miastem. Dokładnie 22 czerwca 1998 roku Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga podpisał dekret w sprawie ogłoszenia św. Jakuba Ap. Patronem Lęborka. W programie Lęborskich Dni Jakubowych często przywoływano ten fakt, a całe Święto Miasta upłynęło w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów: Litwy, Węgier, Macedonii i Rumunii oraz wieczornych koncertów Wilków i Grzegorza Hyżego.
To były wyjątkowe dni. W roku 2018 Lębork obchodził 20-lecie Patronatu św. Jakuba Ap. nad naszym Miastem. Dokładnie 22 czerwca 1998 roku Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga podpisał dekret w sprawie ogłoszenia św. Jakuba Ap. Patronem Lęborka. W programie Lęborskich Dni Jakubowych często przywoływano ten fakt, a całe Święto Miasta upłynęło w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów: Litwy, Węgier, Macedonii i Rumunii oraz wieczornych koncertów Wilków i Grzegorza Hyżego.


Lęborskie Dni Jakubowe to przede wszystkim rozbudowany Jarmark św. Jakuba na ulicy Staromiejskiej, miejsce prezentacji rzemiosła artystycznego i regionalnego, dziesiątki straganów, zapachów regionalnych wędlin, sera czy prezentacja wyrobów lokalnego browaru. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski, Zlot Jakubów czy wiele towarzyszących imprez sportowych w tym popularnym Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.
Lęborskie Dni Jakubowe to przede wszystkim rozbudowany Jarmark św. Jakuba na ulicy Staromiejskiej, miejsce prezentacji rzemiosła artystycznego i regionalnego, dziesiątki straganów, zapachów regionalnych wędlin, sera czy prezentacja wyrobów lokalnego browaru. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski, Zlot Jakubów czy wiele towarzyszących imprez sportowych w tym popularnym Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.


'''Środa, 18 lipca 2018'''
=== '''Środa, 18 lipca 2018''' ===

Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji pielgrzymów Jakubowych, zwłaszcza korzystających z Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Wzięła w niej udział m.in. grupa pielgrzymów z Lęborka, Gdańska i Tczewa, która odbyła dwudniową pielgrzymkę z Sianowa do Lęborka. Mszy przewodniczył ks. Tomasz Syldatk, diecezjalny opiekun pielgrzymów jakubowych, wicedyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Pelplińskiej. Wieczorem odbyło się  spotkanie integracyjne z poczęstunkiem na terenie przyklasztornym.
Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji pielgrzymów Jakubowych, zwłaszcza korzystających z Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Wzięła w niej udział m.in. grupa pielgrzymów z Lęborka, Gdańska i Tczewa, która odbyła dwudniową pielgrzymkę z Sianowa do Lęborka. Mszy przewodniczył ks. Tomasz Syldatk, diecezjalny opiekun pielgrzymów jakubowych, wicedyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Pelplińskiej. Wieczorem odbyło się  spotkanie integracyjne z poczęstunkiem na terenie przyklasztornym.


'''Czwartek, 19 lipca 2018'''
=== '''Czwartek, 19 lipca 2018''' ===

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, przedstawiciele zagranicznych zespołów biorących udział w Festiwalu „Muzyka Regionów”, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię Patrona Lęborka. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu o. Roman Zioła, kustosz lęborskiego Sanktuarium, natomiast homilię wygłosił ks. Oleh Hryciw z parafii greckokatolickiej pw. Zaśnięcia NMP w Lęborku.
O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, przedstawiciele zagranicznych zespołów biorących udział w Festiwalu „Muzyka Regionów”, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię Patrona Lęborka. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu o. Roman Zioła, kustosz lęborskiego Sanktuarium, natomiast homilię wygłosił ks. Oleh Hryciw z parafii greckokatolickiej pw. Zaśnięcia NMP w Lęborku.


'''Piątek, 20 lipca 2018'''
=== '''Piątek, 20 lipca 2018''' ===

Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęło uroczyste spotkanie Rady Miejskiej Lęborka w Stacji Kultura z udziałem miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu zaproszonych gości.  
Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęło uroczyste spotkanie Rady Miejskiej Lęborka w Stacji Kultura z udziałem miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu zaproszonych gości.  


Linia 736: Linia 735:
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół rockowy, soliści i balet z Białorusi. Gdy nad miastem zapadał mrok kilkaset osób ruszyło na „Spacer z duchami” – historyczną wędrówkę z rycerzami. Tym razem trasa biegła poza obręb starego miasta, a tematem przewodnim prezentowanym w okolicach Al. Niepodległości i Targowej była budowa przez Krzyżaków systemu fos i kanałów wokół miasta oraz pozostałości po zmianach koryt rzek Łeby i Okalicy.   
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół rockowy, soliści i balet z Białorusi. Gdy nad miastem zapadał mrok kilkaset osób ruszyło na „Spacer z duchami” – historyczną wędrówkę z rycerzami. Tym razem trasa biegła poza obręb starego miasta, a tematem przewodnim prezentowanym w okolicach Al. Niepodległości i Targowej była budowa przez Krzyżaków systemu fos i kanałów wokół miasta oraz pozostałości po zmianach koryt rzek Łeby i Okalicy.   


'''Sobota 21 lipca 2018'''
=== '''Sobota 21 lipca 2018''' ===

Pierwszym punktem sobotniego świętowania był start rowerowej pielgrzymki do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Wyruszyło na nią ok. 50 rowerzystów.
Pierwszym punktem sobotniego świętowania był start rowerowej pielgrzymki do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Wyruszyło na nią ok. 50 rowerzystów.


Linia 764: Linia 762:
Gwiazdą sobotniego wieczoru był energetyczny występ zespołu WILKI. Suportem przed koncertem weteranów polskiej estrady był krótki koncert na ukulele niezwykle zdolnego lęborczanina Igora Koniecznego. Koncert Wilków z Robertem Gawlińskim na czele przyciągnął do centrum miasta tysiące widzów, w tym wielu nadmorskich turystów. Tego wieczoru plac Pokoju wypełnił się do ostatniego miejsca.
Gwiazdą sobotniego wieczoru był energetyczny występ zespołu WILKI. Suportem przed koncertem weteranów polskiej estrady był krótki koncert na ukulele niezwykle zdolnego lęborczanina Igora Koniecznego. Koncert Wilków z Robertem Gawlińskim na czele przyciągnął do centrum miasta tysiące widzów, w tym wielu nadmorskich turystów. Tego wieczoru plac Pokoju wypełnił się do ostatniego miejsca.


'''Niedziela 22 lipca 2018'''
=== '''Niedziela 22 lipca 2018''' ===

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem relikwi Św. Jakuba Ap., orkiestry dętej, duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Delegat Biskupi, ks. Prałat Marian Szczepiński. Zebrani w Sanktuarium mogli usłyszeć po wielu latach przerwy dźwięk wyremontowanych zabytkowych organów.
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem relikwi Św. Jakuba Ap., orkiestry dętej, duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Delegat Biskupi, ks. Prałat Marian Szczepiński. Zebrani w Sanktuarium mogli usłyszeć po wielu latach przerwy dźwięk wyremontowanych zabytkowych organów.


Linia 790: Linia 787:
[[Plik:Plakat-Dni-Jakubowe-2019.jpg|alt=Ulotka Lęborskie Dni Jakubowe 2019|mały|Ulotka Lęborskie Dni Jakubowe 2019]]
[[Plik:Plakat-Dni-Jakubowe-2019.jpg|alt=Ulotka Lęborskie Dni Jakubowe 2019|mały|Ulotka Lęborskie Dni Jakubowe 2019]]
[[Plik:Program-LDJ-2019.jpg|alt=Ulotka Lęborskie Dni Jakubowe 2019|mały|Ulotka Lęborskie Dni Jakubowe 2019]]
[[Plik:Program-LDJ-2019.jpg|alt=Ulotka Lęborskie Dni Jakubowe 2019|mały|Ulotka Lęborskie Dni Jakubowe 2019]]
'''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019''' <ref>Zobacz zdjęcia z imprezy w 2019 - [https://www.csir.lebork.pl/imprezy-rekreacyjne/leborskie-dni-jakubowe/leborskie-dni-jakubowe-2019/ csir.lebork.pl] </ref><ref>Oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2019 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-ad-2019/ lebork.pl]
</ref>


=== '''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2019''' <ref>Zobacz zdjęcia z imprezy w 2019 - [https://www.csir.lebork.pl/imprezy-rekreacyjne/leborskie-dni-jakubowe/leborskie-dni-jakubowe-2019/ csir.lebork.pl] </ref><ref>Oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2019 - [https://www.lebork.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-ad-2019/ lebork.pl]
</ref> ===
Święto Miasta to zawsze wyjątkowy czas. Tak było i tym razem. Lęborskie Dni Jakubowe przebiegły w rytmie muzyki z różnych regionów Europy, jarmarkowego gwaru, ulicznych występów, Zlotu Jakubów, sportowej rywalizacji oraz świetnych wieczornych koncertów.
Święto Miasta to zawsze wyjątkowy czas. Tak było i tym razem. Lęborskie Dni Jakubowe przebiegły w rytmie muzyki z różnych regionów Europy, jarmarkowego gwaru, ulicznych występów, Zlotu Jakubów, sportowej rywalizacji oraz świetnych wieczornych koncertów.


Lęborskie Dni Jakubowe to przede wszystkim rozbudowany Jarmark św. Jakuba na ulicy Staromiejskiej, miejsce prezentacji rzemiosła artystycznego i regionalnego, dziesiątki straganów, zapachów regionalnych wędlin, sera czy pieczywa. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski, Zlot Jakubów czy wiele towarzyszących imprez sportowych na czele Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.
Lęborskie Dni Jakubowe to przede wszystkim rozbudowany Jarmark św. Jakuba na ulicy Staromiejskiej, miejsce prezentacji rzemiosła artystycznego i regionalnego, dziesiątki straganów, zapachów regionalnych wędlin, sera czy pieczywa. LDJ to zabawa dla najmłodszych w ramach festynu odpustowego „Franciszkanie Dzieciom”, występy teatrów ulicznych, grajków, plener malarski, Zlot Jakubów czy wiele towarzyszących imprez sportowych na czele Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.


'''Środa, 17 lipca 2019'''
=== '''Środa, 17 lipca 2019''' ===

Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji pielgrzymów jakubowych – caminowiczów, zwłaszcza korzystających z Pomorskiej Drogi św. Jakuba oraz parafii św. Jakuba Ap. z terenu Diecezji Pelplińskiej. Przy klasztorze na pikniku franciszkańskim śpiewy poprowadził Andrzej Formela oraz proboszcz o. Roman Zioła. Można było też porozmawiać z zielarzem fitoterapeutą o. Tomaszem Tęgowskim, prezentującym swoje zielarskie produkty.    
Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji pielgrzymów jakubowych – caminowiczów, zwłaszcza korzystających z Pomorskiej Drogi św. Jakuba oraz parafii św. Jakuba Ap. z terenu Diecezji Pelplińskiej. Przy klasztorze na pikniku franciszkańskim śpiewy poprowadził Andrzej Formela oraz proboszcz o. Roman Zioła. Można było też porozmawiać z zielarzem fitoterapeutą o. Tomaszem Tęgowskim, prezentującym swoje zielarskie produkty.    


'''Czwartek, 18 lipca 2019'''
=== '''Czwartek, 18 lipca 2019''' ===

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, Zespół Regionalny Mystkowianie, samorządowcy i mieszkańcy. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię Patrona Lęborka. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu o. Roman Zioła, kustosz lęborskiego Sanktuarium, który modlił się wspólnie z ks. Wojciechem Froelichem, proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej ze Słupska oraz ks. dr Jarosławem Romanem ze Szczecinka – dziekanem dekanatu słupskiego parafii grekokatolickiej. Po nabożeństwie odbył się koncert organowy w wykonaniu dr Macieja Babnisa, wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku.
O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, Zespół Regionalny Mystkowianie, samorządowcy i mieszkańcy. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię Patrona Lęborka. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu o. Roman Zioła, kustosz lęborskiego Sanktuarium, który modlił się wspólnie z ks. Wojciechem Froelichem, proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej ze Słupska oraz ks. dr Jarosławem Romanem ze Szczecinka – dziekanem dekanatu słupskiego parafii grekokatolickiej. Po nabożeństwie odbył się koncert organowy w wykonaniu dr Macieja Babnisa, wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku.


'''Piątek, 20 lipca 2018'''
=== '''Piątek, 20 lipca 2018''' ===

Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęło uroczyste Spotkanie Radnych Rady Miejskiej Lęborka z udziałem Senatora RP, miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu zaproszonych gości.  
Lęborskie Dni Jakubowe oficjalnie rozpoczęło uroczyste Spotkanie Radnych Rady Miejskiej Lęborka z udziałem Senatora RP, miejskich i powiatowych radnych, władz samorządowych miasta i powiatu oraz wielu zaproszonych gości.  


Linia 815: Linia 809:
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej gwiazda wieczoru „Rock and Fire”.
Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej gwiazda wieczoru „Rock and Fire”.


'''Sobota 20 lipca 2019'''
=== '''Sobota 20 lipca 2019''' ===

Pierwszym punktem sobotniego świętowania był start rowerowej pielgrzymki do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” szlakiem Pomorskiej Drogi św. Jakuba.
Pierwszym punktem sobotniego świętowania był start rowerowej pielgrzymki do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” szlakiem Pomorskiej Drogi św. Jakuba.


Linia 845: Linia 838:
Finałem dnia były koncerty gwiazd. Jako pierwszy na scenę wyszedł raper ZEUS. To ukłon w kierunku młodego pokolenia, które licznie stawiło się na Placu Pokoju świetnie bawiąc się przy tekstach swojego idola. Tłumy mieszkańców i turystów przyciągnął na Plac Pokoju Michał Szpak. Laureat Festiwalu w Opolu i reprezentant Polski na Eurowizji dał ciekawy show. Emocjonalnie i żywiołowo reagująca kilkutysięczna publiczność pokazała, że stolica piosenki na Pomorzu w tym dniu była właśnie w Lęborku.
Finałem dnia były koncerty gwiazd. Jako pierwszy na scenę wyszedł raper ZEUS. To ukłon w kierunku młodego pokolenia, które licznie stawiło się na Placu Pokoju świetnie bawiąc się przy tekstach swojego idola. Tłumy mieszkańców i turystów przyciągnął na Plac Pokoju Michał Szpak. Laureat Festiwalu w Opolu i reprezentant Polski na Eurowizji dał ciekawy show. Emocjonalnie i żywiołowo reagująca kilkutysięczna publiczność pokazała, że stolica piosenki na Pomorzu w tym dniu była właśnie w Lęborku.


'''Niedziela 21 lipca 2019'''
=== '''Niedziela 21 lipca 2019''' ===

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem relikwii Św. Jakuba Ap., orkiestry dętej, duchowieństwa, rzemieślników z wielu cechów z Pomorza, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej w intencji mieszkańców miasta i rzemiosła przewodniczył Wikariusz Generalny Franciszkanów z Rzymu o. Jan Maciejowski.
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem relikwii Św. Jakuba Ap., orkiestry dętej, duchowieństwa, rzemieślników z wielu cechów z Pomorza, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej w intencji mieszkańców miasta i rzemiosła przewodniczył Wikariusz Generalny Franciszkanów z Rzymu o. Jan Maciejowski.


Linia 872: Linia 864:
W tym roku świętowano w nieco okrojonej formie nadal z powodu COVID-19<ref>Zobacz zdjęcia z LDJ 2021 - [https://fotki.lebork.pl/2021/07/24/leborskie-dni-jakubowe-2021-07-23/ fotki.lebork.pl]</ref>
W tym roku świętowano w nieco okrojonej formie nadal z powodu COVID-19<ref>Zobacz zdjęcia z LDJ 2021 - [https://fotki.lebork.pl/2021/07/24/leborskie-dni-jakubowe-2021-07-23/ fotki.lebork.pl]</ref>


'''CZWARTEK, 22 LIPCA 2021'''
=== '''CZWARTEK, 22 LIPCA 2021''' ===

- 10:00 - 16:00 Letnia Czytelnia: animacje dla dzieci, teatrzyk kamishibai (przy ul. Staromiejskiej w pobliżu pomnikowej lipy - wstęp wolny) - w godz. 10:00 -16:00 Kiermasz taniej książki (Letnia Czytelnia - wstęp wolny) - w godz. 11:00 -16:00 Seanse w planetarium (Letnia Czytelnia - obowiązują wejściówki) oraz prezentacja instrumentów do obserwowania nieba (Letnia Czytelnia - wstęp wolny)
- 10:00 - 16:00 Letnia Czytelnia: animacje dla dzieci, teatrzyk kamishibai (przy ul. Staromiejskiej w pobliżu pomnikowej lipy - wstęp wolny) - w godz. 10:00 -16:00 Kiermasz taniej książki (Letnia Czytelnia - wstęp wolny) - w godz. 11:00 -16:00 Seanse w planetarium (Letnia Czytelnia - obowiązują wejściówki) oraz prezentacja instrumentów do obserwowania nieba (Letnia Czytelnia - wstęp wolny)


- 18:00 Nabożeństwo ekumeniczne w Sanktuarium św. Jakuba Ap.
- 18:00 Nabożeństwo ekumeniczne w Sanktuarium św. Jakuba Ap.


'''PIĄTEK, 23 LIPCA 2021'''
=== '''PIĄTEK, 23 LIPCA 2021''' ===

- Wirtualny Bieg „Żyj sportowo - beznałogowo” - szczegóły na www.csir.lebork.pl
- Wirtualny Bieg „Żyj sportowo - beznałogowo” - szczegóły na www.csir.lebork.pl


Linia 894: Linia 884:
- 21:30 Spacer z duchami Krzyżaków (Wieża Ciśnień w Parku Chrobrego)
- 21:30 Spacer z duchami Krzyżaków (Wieża Ciśnień w Parku Chrobrego)


'''SOBOTA, 24 LIPCA 2021'''
=== '''SOBOTA, 24 LIPCA 2021''' ===

- 10:00 Konferencja popularno-naukowa „Życie codzienne pielgrzymów na szlaku Camino” (Sala Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku)
- 10:00 Konferencja popularno-naukowa „Życie codzienne pielgrzymów na szlaku Camino” (Sala Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku)


Linia 912: Linia 901:
18:00 Spektakl teatralny dla dzieci „Bajka do zjedzenia” (Zakątek Kultury za kinem Fregata przy ul. Gdańskiej 12)
18:00 Spektakl teatralny dla dzieci „Bajka do zjedzenia” (Zakątek Kultury za kinem Fregata przy ul. Gdańskiej 12)


'''NIEDZIELA, 25 LIPCA 2021'''
=== '''NIEDZIELA, 25 LIPCA 2021''' ===

10:00 Uroczysta suma odpustowa w Sanktuarium św. Jakuba Ap.
10:00 Uroczysta suma odpustowa w Sanktuarium św. Jakuba Ap.


Linia 931: Linia 919:
[[Plik:LDJ2022.jpg|alt=Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2022|mały|Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2022]]
[[Plik:LDJ2022.jpg|alt=Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2022|mały|Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2022]]
[[Plik:Program LDJ 2022.jpg|alt=Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2022|mały|Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2022]]
[[Plik:Program LDJ 2022.jpg|alt=Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2022|mały|Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2022]]
'''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2022'''<ref>Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2022 - [https://www.leborskiednijakubowe.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-ad-2022/ leborskiednijakubowe.pl]</ref>


=== '''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2022'''<ref>Zobacz oryginalny tekst oraz zdjęcia z LDJ 2022 - [https://www.leborskiednijakubowe.pl/aktualnosci/leborskie-dni-jakubowe-ad-2022/ leborskiednijakubowe.pl]</ref> ===
Lęborskie Dni Jakubowe powróciły! Po dwóch latach przerwy Lębork znów tętnił muzyką i jarmarkowym klimatem, zachwycał strojami i tańcami zespołów regionalnych, sycił regionalną kuchnią, a przede wszystkim dobrą zabawą! Święto Miasta przebiegło w rytmie muzyki, Zlotu Jakubów, sportowej rywalizacji, świetnych wieczornych koncertów oraz uroczystości religijnych związanych z mającym swoje korzenie w średniowieczu odpustem św. Jakuba Apostoła.
Lęborskie Dni Jakubowe powróciły! Po dwóch latach przerwy Lębork znów tętnił muzyką i jarmarkowym klimatem, zachwycał strojami i tańcami zespołów regionalnych, sycił regionalną kuchnią, a przede wszystkim dobrą zabawą! Święto Miasta przebiegło w rytmie muzyki, Zlotu Jakubów, sportowej rywalizacji, świetnych wieczornych koncertów oraz uroczystości religijnych związanych z mającym swoje korzenie w średniowieczu odpustem św. Jakuba Apostoła.


'''Czwartek, 21 lipca 2022'''
=== '''Czwartek, 21 lipca 2022''' ===

O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył tradycyjny Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, zespoły regionalne, samorządowcy i mieszkańcy. W prowadzonym przez Grupę Perkusyjną TREMOLO przemarszu członkowie Bractwa św. Jakuba nieśli relikwię Patrona Lęborka. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu o. Robert Wołyniec kustosz lęborskiego Sanktuarium, który modlił się wspólnie z ks. Wojciechem Froelichem, proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej ze Słupska oraz ks. Olechem Hrytsivem, proboszczem grekokatolickiej parafii pw. św. Dymitra w Lęborku.
O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył tradycyjny Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, zespoły regionalne, samorządowcy i mieszkańcy. W prowadzonym przez Grupę Perkusyjną TREMOLO przemarszu członkowie Bractwa św. Jakuba nieśli relikwię Patrona Lęborka. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu o. Robert Wołyniec kustosz lęborskiego Sanktuarium, który modlił się wspólnie z ks. Wojciechem Froelichem, proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej ze Słupska oraz ks. Olechem Hrytsivem, proboszczem grekokatolickiej parafii pw. św. Dymitra w Lęborku.


Późnym wieczorem spod dworca kolejowego i „Stacji Kultura” w wędrówkę z historią w tle po mieście wyruszyło ok. 150 osób w ramach cyklicznego wydarzenia „Spacer z duchami Krzyżaków”. Członkowie Lęborskiego Bractwa Historycznego opowiedzieli m.in. historię kolei, dworca, gazowni, dawnej fabryki zapałek czy mijanych po drodze szkół. Ponad dwugodzinny nocny spacer prowadził też trasą obok zamku i średniowiecznych murów.  
Późnym wieczorem spod dworca kolejowego i „Stacji Kultura” w wędrówkę z historią w tle po mieście wyruszyło ok. 150 osób w ramach cyklicznego wydarzenia „Spacer z duchami Krzyżaków”. Członkowie Lęborskiego Bractwa Historycznego opowiedzieli m.in. historię kolei, dworca, gazowni, dawnej fabryki zapałek czy mijanych po drodze szkół. Ponad dwugodzinny nocny spacer prowadził też trasą obok zamku i średniowiecznych murów.  


'''Piątek, 22 lipca 2022'''
=== '''Piątek, 22 lipca 2022''' ===

Widocznym symbolem Lęborskich Dni Jakubowych jest Jarmark św. Jakuba Ap. Od samego rana na Staromiejskiej i Placu Pokoju swoje stoiska i kramy rozstawili rękodzielnicy, artyści, lokalni producenci miodów, wędlin i serów. Nie zabrakło wielu stoisk ze starociami oraz organizacji pozarządowych prezentujących swoje aktywności.  
Widocznym symbolem Lęborskich Dni Jakubowych jest Jarmark św. Jakuba Ap. Od samego rana na Staromiejskiej i Placu Pokoju swoje stoiska i kramy rozstawili rękodzielnicy, artyści, lokalni producenci miodów, wędlin i serów. Nie zabrakło wielu stoisk ze starociami oraz organizacji pozarządowych prezentujących swoje aktywności.  


Linia 953: Linia 939:
Wiele działo się na scenie. Wystąpiła tam Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska” oraz nasza utalentowana wokalistka Marta Głodowska. Hitem tego dnia był koncert muzycznej gwiazdy - BLUE CAFE.
Wiele działo się na scenie. Wystąpiła tam Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska” oraz nasza utalentowana wokalistka Marta Głodowska. Hitem tego dnia był koncert muzycznej gwiazdy - BLUE CAFE.


'''Sobota, 23 lipca 2022'''
=== '''Sobota, 23 lipca 2022''' ===

Pierwszym punktem sobotniego świętowania był start pieszej pielgrzymki szlakiem Pomorskiej Drogi św. Jakuba z Lini do Lęborka. Pielgrzymi zaopatrzeni m.in. z Laski Jakubowe, słodki symbol Święta Miasta Lęborka, wyruszyli autokarem do Lini, skąd pieszo dotarli po 5 godzinach do Lęborka.
Pierwszym punktem sobotniego świętowania był start pieszej pielgrzymki szlakiem Pomorskiej Drogi św. Jakuba z Lini do Lęborka. Pielgrzymi zaopatrzeni m.in. z Laski Jakubowe, słodki symbol Święta Miasta Lęborka, wyruszyli autokarem do Lini, skąd pieszo dotarli po 5 godzinach do Lęborka.


Linia 983: Linia 968:
Gwiazdą wieczoru był zespół POPARZENI KAWĄ TRZY. Energetyczny i  wciągający do wspólnej zabawy koncert przyciągnął do centrum miasta tłumy mieszkańców i turystów.  
Gwiazdą wieczoru był zespół POPARZENI KAWĄ TRZY. Energetyczny i  wciągający do wspólnej zabawy koncert przyciągnął do centrum miasta tłumy mieszkańców i turystów.  


'''Niedziela, 24 lipca 2022'''
=== '''Niedziela, 24 lipca 2022''' ===

Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem relikwii Św. Jakuba Ap., orkiestry dętej, rzemieślników z wielu cechów z Pomorza, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej w intencji mieszkańców miasta i rzemiosła przewodniczył Biskup Pelpliński ks. dr Ryszard Kasyna.  
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem relikwii Św. Jakuba Ap., orkiestry dętej, rzemieślników z wielu cechów z Pomorza, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej w intencji mieszkańców miasta i rzemiosła przewodniczył Biskup Pelpliński ks. dr Ryszard Kasyna.  


Linia 1000: Linia 984:


== 2023 ==
== 2023 ==
[[Plik:LDJ2023.jpg|alt=Ulotka promująca LDJ 2023|mały|Ulotka promująca LDJ 2023]]
[[Plik:LDJ2023a.jpg|alt=Ulotka promująca LDJ 2023|mały|Ulotka promująca LDJ 2023]]
[[Plik:64b7db7c27022 o large.jpg|alt=Ulotka promująca LDJ 2023|mały|Ulotka promująca LDJ 2023]]
Szczegółowy program obchodów święta miasta:

=== Czwartek, 20 lipca ===

* 09.00 – Msza św. pod przewodnictwem o. Piotra Matuszaka, kustosza Sanktuarium w Gdyni (triduum przed odpustem - Sanktuarium św. Jakuba Ap.)
* 16:00 – Spacer po Lęborku z przewodnikiem PTTK (zbiórka przy Muzeum)
* 17.30 – „Marsz Pokoju” spod kaplicy Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego do Sanktuarium św. Jakuba Ap.
* 18.00 – Nabożeństwo ekumeniczne w Sanktuarium św. Jakuba Ap.
* 21.30 – Spacer z duchami Krzyżaków (start przy Liceum Ogólnokształcącym nr 1)

=== Piątek, 21 lipca ===

* 09:00 – Msza św. pod przewodnictwem o. Piotra Matuszaka, kustosza Sanktuarium w Gdyni (triduum przed odpustem - Sanktuarium św. Jakuba Ap.)
* 12:00 – Uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej w Lęborku rozpoczynające Lęborskie Dni Jakubowe 2023 i wręczenie Wyróżnienia Honorowego Miasta Lęborka „Lęborski Lew" (Sala Rajców Urzędu Miejskiego)
* 15:00 – 17:00 – Folk Integration - zabawa dla wszystkich z zespołami z Litwy, Serbii, Węgier, Ukrainy, Małopolski i Kaszub (Plac Pokoju)
* 16.00 – Wystawa zbiorowa „ARCHE EMOTIONS" - artyści: Katarzyna Jóźwiak-Moskal, Alicja Buławka-Fankidejska, Bożena Sacharczuk, Mariusz Białecki, Tomasz Sobisz (Wieża Ciśnień)
* 17.00 – 17.45 – Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska” (scena)
* 18.00 – 22.00 – Festiwal XVII Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów 2023” (Czarne Kapelusze, Switanok, Levino, Mezőszilas z Węgier, Frantówka, Lakštingelė oraz Toncius z Litwy, Iwkowianie z Małopolski, Ziemia Lęborska, Kud Abrasevič z Serbii)

=== Sobota, 22 lipca ===

* 08.00 – Start Pieszej Pielgrzymki Jakubowej spod Sanktuarium św. Jakuba Ap.
* 09.00 – Msza św. pod przewodnictwem o. Piotra Matuszaka, kustosza Sanktuarium w Gdyni (triduum przed odpustem - Sanktuarium św. Jakuba Ap.)
* 09.00 – 17.00 XV Międzynarodowy Zlot Jakubów (namiot obok sceny)
* 10.00 – Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej (boiska do siatkówki plażowej na kompleksie CSiR przy ul. 8 Maja 1)
* 12.00 – 18.00 - Letnia Czytelnia pod lipą przy ul. Staromiejskiej oraz kiermasz książki
* 12.00 – Wakacyjne hity (scena)
* 13.00 – Konferencja „Pielgrzymowanie Pomorską Drogą św. Jakuba” (Sala Rajców Urzędu Miejskiego)
* 13.30 – Letnia przygoda z piosenką (scena)
* 14:00 – 18:00 – Zwiedzanie wieży w Sanktuarium św. Jakuba Ap.
* 14.00 – Spektakl teatralny dla dzieci „W 7 dni dookoła bajek" (Zakątek Kultury za kinem „Fregata”, ul. Gdańska 12)
* 14.00 – Turniej Karciany „Lãbòrśczi Baszczi” (Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy)
* 15.45 – 21. Bieg Uliczny św. Jakuba (start honorowy - Plac Pokoju przed sceną)
* 16.00 – 21. Bieg Uliczny św. Jakuba (start ostry ul. Armii Krajowej przy skrzyżowaniu z ul. Czołgistów)
* 16.00 – Spacer po Lęborku z przewodnikiem (zbiórka przy Muzeum w Lęborku)
* 18.00 – Podsumowanie 21. Biegu Ulicznego św. Jakuba (scena)
* 18.00 – Msza św. z kaszubską liturgią słowa (Sanktuarium św. Jakuba Ap.)
* 19.00 – Finał XV Międzynarodowego Zlotu Jakubów (scena)
* 20:00 – Mayor - rap / hip-hop (scena)
* 20:30 – Kubito / Aksi TESLA (scena)
* 21:00 – DJ Trollu - live mix (scena)
* 21:30 – Gwiazda wieczoru – SMOLASTY

=== Niedziela, 23 lipca ===

* 10:00 – 14:00 – Zbiórka krwi „MOTOSERCE" (Plac Pokoju)
* 10.30 – Uroczysty barwny korowód z Placu Pokoju do Sanktuarium św. Jakuba Ap.
* 11.30 – Uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem ks. bp. Ryszarda Kasyny (Sanktuarium św. Jakuba Ap.)
* 12.00 – 18.00 – Letnia Czytelnia pod lipą przy ul. Staromiejskiej oraz kiermasz książki
* 14.15 – Podsumowanie pleneru malarskiego (scena)
* 15.00 – 18.00 – Scena dla lęborskich talentów (Duet Halina & Edmund, Marta Głodowska, Zespół Coolturalnie Zakręceni Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z K&K Trumpet Brass, Szkoła Wokalu LCK Fregata)
* 18.00 – Spektakl teatralny dla dzieci „Benio w opałach” (Zakątek Kultury za kinem „Fregata”, ul. Gdańska 12)
* 20.00 – Igor Konieczny & Zosia Sławińska (scena)
* 20.30 – Gwiazda wieczoru – DAWID KWIATKOWSKI

=== Wtorek, 25 lipca ===
08:30 i 18:30 – Poświęcenie pojazdów przed Sanktuarium św. Jakuba Ap.

17:00 – Koncert „Sensus Musicus” w Sanktuarium św. Jakuba Ap.

18:00 – Msza św. w dniu św. Jakuba Ap. pod przewodnictwem ks. inf. Edmunda Skalskiego (Sanktuarium św. Jakuba Ap.)

== 2024 ==
[[Plik:Jarmark2024.jpg|alt=Ulotka promująca Jarmark św. Jakuba Apostoła w Lęborku|mały|Ulotka promująca Jarmark św. Jakuba Apostoła w Lęborku]]
[[Plik:Program LDJ2024.jpg|alt=Ulotka z programem Jarmarku św. Jakuba Apostoła w Lęborku|mały|Ulotka z programem Jarmarku św. Jakuba Apostoła w Lęborku]]
[[Plik:Program2 LDJ2024.jpg|alt=Ulotka z programem Jarmarku św. Jakuba Apostoła w Lęborku|mały|Ulotka z programem Jarmarku św. Jakuba Apostoła w Lęborku]]
Program Jarmarku św. Jakuba

=== '''CZWARTEK, 18 LIPCA 2024''' ===
10:00 - 17:00 - Planetarium, Letnia Czytelnia oraz kiermasz książki pod lipą przy ul. Staromiejskiej

17:30 - „Marsz Pokoju” spod kaplicy kościoła ewangelicko-augsburskiego do Sanktuarium św. Jakuba Ap.

18:00 - Nabożeństwo ekumeniczne w Sanktuarium św. Jakuba Ap. Koncert zespołu ukraińskiego

21:30 - Spacer z duchami Krzyżaków (start przy Urzędzie Miejskim)

=== '''PIĄTEK, 19 LIPCA 2024''' ===
12:00 - Uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej w Lęborku rozpoczynające Jarmark św. Jakuba 2024 (Sala Rajców Urzędu Miejskiego)

14:00 - 16:00 - Folk Integracja - zabawa dla wszystkich z zespołami ze Słowacji, Turcji, Ukrainy i Polski (pl. Pokoju)

16:00 - 16:45 - Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska” (scena)

17:00 - Przedstawienie kukiełkowe „Stoliczku nakryj się” przygotowane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Jesteśmy Razem” (Zakątek Kultury za kinem Fregata przy ul. Gdańskiej 12)

17:00 - 21:00 - Festiwal XVIII Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów 2024” - Estrada Równica z Ustronia, ZPiT Kościerzyna, Switanok, Levino, Frantówka, ZPiT Ziemia Lęborska,  Zespół DFS Čečinka ze Słowacji, Anafolu Folklor Vakfi z Turcji (scena)  

21:00 - DJ Trollu „Folklor disco pod gwiazdami” (scena)

=== '''SOBOTA, 20 LIPCA 2024''' ===
  8:00 - Start Pieszej Pielgrzymki Jakubowej spod Sanktuarium św. Jakuba Ap.

  9:00 - 17:00 - XVI Międzynarodowy Zlot Jakubów (namiot obok sceny)

10:00 - 14:00 - „Lębork oddaje krew - podziel się życiem!” - Polski Czerwony Krzyż w Lęborku (pl. św. Jakuba Ap.)

10:00 - Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej (boiska do siatkówki plażowej na Kompleksie CSiR przy ul. 8 Maja 1)

12:00 - 16:00 - Letnia Czytelnia pod lipą przy ul. Staromiejskiej oraz kiermasz książki  

12:00 - Lęborska grupa bluesowa Tylko Tak (scena)

13:00 - Konferencja „Pielgrzymowanie Pomorską Drogą św. Jakuba” (Sala Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku)

13:15 - Wakacyjne hity w wykonaniu Andrzeja Dąbrowskiego (scena)

14:00 - 18:00 - Zwiedzanie wieży w Sanktuarium św. Jakupa Ap.

14:00 - Spektakl teatralny dla dzieci „Bajki pana Brzechwy” (Zakątek Kultury za kinem Fregata przy ul. Gdańskiej 12)

14:00 - Turniej Karciany „Lãbòrśczi Baszczi” (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku)

15:00 - Spacer po Lęborku z przewodnikiem PTTK (zbiórka przy Zamku Krzyżackim)

15:45 - 22. Bieg Uliczny św. Jakuba Ap. (start honorowy - pl. Pokoju przed sceną)

16:00 - 22. Bieg Uliczny św. Jakuba Ap. (start ostry - ul. Armii Krajowej przy skrzyżow. z ul. Czołgistów)

18:00 - Podsumowanie 22. Biegu Ulicznego św. Jakuba Ap. (scena)

18:00 - Msza św. z kaszubską liturgią słowa w Sanktuarium św. Jakuba Ap.

19:00 - Finał XVI Międzynarodowego Zlotu Jakubów (scena)

20:00 - Występ artystyczny (scena)  

21:00 - PAnna - Anna Krawczykowska, Mateusz Jaremko, Paweł Pionk (scena)

21:30 - Gwiazda wieczoru - LANBERRY (scena)

=== '''NIEDZIELA, 21 LIPCA 2024''' ===
10:30 - Uroczysty, barwny korowód z pl. Pokoju do Sanktuarium św. Jakuba Ap.

11:00 - Wakacyjny Turniej Koszykówki 3x3 („orlik” przy Szkole Podstawowej nr 7 w Lęborku przy ul. Piotra Skargi 52)

11:00 - 16:00 - Rozgrywki szachowe z trenerami Klubu Szachowego „Magnat” (pl. Pokoju)

11:00 - 16:00 - Święto polskich owoców i warzyw z Pomorską Izbą Rolniczą  (pl. Pokoju)

11:00 - 16:00 - „Pij lęborską kranówkę” - Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku (pl. Pokoju)  

11:00 - 13:00 -  Pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej „Bezpiecznie z jednośladem na drodze” - Klub Motocyklowy Cruiseriders MC Poland, Grupa Turystyczno-Rowerowa Lew Lębork oraz Motopozytywni Trójmiasto (pl. Pokoju)

11:30 - Uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Zadarko w Sanktuarium św. Jakuba Ap.

12:00 - 17:00 - Letnia Czytelnia pod lipą przy ul. Staromiejskiej oraz kiermasz książki  

14:00 - 18:00 - Zwiedzanie wieży w Sanktuarium św. Jakuba Ap.

14:15 - Podsumowanie pleneru malarskiego (scena)

15:00 - 18:00 - Scena dla lęborskich talentów (Magda & Magda, Zespół Coolturalnie Zakręceni Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z K&K Trumpet Brass, Marta Głodowska, Szkoła Wokalu LCK Fregata)

18:00 - Spektakl teatralny dla dzieci „Morskie gadki Małej Piratki” (Zakątek Kultury za kinem Fregata przy ul. Gdańskiej 12)

20:00 - Występ wokalny Doroty Suszko (scena)

20:30 - Gwiazda wieczoru - OSKAR CYMS (scena)


== Linki ==
== Linki ==