Przejdź do zawartości

Jarmark Św. Jakuba: Różnice pomiędzy wersjami

Dodane 8308 bajtów ,  16 dni temu
 
(Nie pokazano 6 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 25:
 
== 1997 ==
 
== 1998 ==
[[Plik:LDJ1998gp kopia.jpg|mały]]
{{Clear}}[[Plik:LDJ1998.jpg|alt=Wycinek z Dziennika Bałtyckiego 25-26 lipca 1998r|mały|Wycinek z Dziennika Bałtyckiego 25-26 lipca 1998r]]
<ref>Tekst oryginalny z artykułu pt. "Odpust, patron i gwiazdy" z dnia 29 lipca 1998r. w gazecie Głos Pomorza nr 175(14230) , autor: Andrzej Radajewski.</ref>'''III Jarmark Odpustowy Św. Jakuba w Lęborku'''
 
ODPUST, PATRON I GWIAZDY
 
Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy III Jarmarku Odpustowego św. Jakuba w Lę­borku podkreślają, że urastające do rangi święta całego miasta wydarzenie zmierza w dobrym kierunku. W tym roku szczególnie zaakcentowano uroczystości patronalne, podczas których [[Jakub Apostoł|św. Jakub Apostoł]] został ogłoszony patronem Lęborka.
 
Reaktywowany w 1996 roku z inicjatywy franciszkanina o. Leszka Klekociuka<ref>UWAGA ! - ta informacja jest sprzeczna z innymi znalezionymi w necie, ale tak podana w artykule pt. "Odpust, patron i gwiazdy" z dnia 29 lipca 1998r. w gazecie Głos Pomorza nr 175(14230) przez autora: Andrzej Radajewski.</ref> jarmark nawiązuje do tradycji spotkań kupców i rzemieślników organizowanych w Lęborku od XV do początków naszego wieku. Organizatorzy: obchodząca w tym roku swoje 660-lecie parafia św. Jakuba z o. Wiesławem Przybyszem i Ryszardem Wentą na czele, [[Lęborskie Bractwo Historyczne]], [[Urząd Miejski w Lęborku|Urząd Miejski]], [[Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku|Młodzieżowy Dom Kultury]] oraz muzeum konsekwentnie zmierzają do tego, aby połączyć w jarmarku aspekt religijny (odpustowy) ze świecką zabawą i walorami poznawczymi.
 
Ten jarmark był Inny niż poprzednie nie tylko dlatego, że podczas jego trwania Lębork zyskał patrona w osobie św. Jakuba. Przede wszystkim uczestniczyło w nim więcej osób. Powiększyło się grono organizatorów-społeczników, a wśród obserwatorów byli turyści nie tylko z pobliskiej Łeby, ale także z głębi Polski (między innymi z Sosnowca, z okolic Warszawy). Z roku na rok bogatsza jest oferta programowa. Każdy z jarmarkowych dni miał odrębny charakter. Wydarzenie zainaugurowano mocnym wejściem wędrującej ekipy „Lata z Radiem” z takimi gwiazdami jak: kabaret OT.TO, zespoły Viva, Goya, De Su i Żuki. Spragnieni dobrej zabawy i rozrywki lęborczanie po raz pierwszy od kilku lat, kiedy w mieście gościli realizatorzy telewizyjnego programu „Przystanek Dwójka”, mogli wziąć udział w profesjonalnie przygotowanej (nagłośnienie, oświetlenie) imprezie. Takiego tłumu (i takiej dawki decybeli) na placu Pokoju, gdzie umieszczono radiową scenę nie pamię­tali najstarsi mieszkańcy miasta.
 
Bardziej kameralnie było przez trzy kolejne dni na placu św. Jakuba, gdzie podobnie jak w roku ubiegłym koncentrowały się główne wydarzenia jarmarku. Swoje stragany rozłożyło tam ponad dwudziestu twórców ludowych z całego Pomorza oraz malarze z miejscowego [[Klub Plastyka Amatora|Klubu Plastyka Amatora]]. Przewa­żały pamiątki odpustowe (figury świę­tych, Madonny z dzieciątkiem, drewniane ptaszki) oraz patronalne (między innymi kubki, koszulki z podobizną św. Jakuba). Ryszard Arkuszyński, garncarz z Polnicy pod Człuchowem udowadniał na mini warsztacie, że „nie święci garnki lepią”. - ''Rzeźbienie na zamówienie! Wizytóweczkę kupujemy raz, a służy nam cały czas!'' - zapraszał do swojego stoiska Henryk Trzeciński z Lizaków pod Kościerzyną, który w dziesięć minut rzeźbił nazwiska w drewnie lipowym, dębowym i brzozowym. Natomiast poeta Zygmunt Bukowski z Mierzeszyna (woj. gdańskie) omawiał płaskorzeźby, na których pokazał między innymi jak wygląda zakończenie żniw na Kociewiu i jak Remus uczestniczył w odpuście. Na kiermaszu niezabrakło oczywiście, twórców miejscowych (Norberta Glińskiego, Kazimierza Odżygóżdża i Zdzisława Grajpera).
 
Na scenie wspaniale bawił publiczność Janusz Laskowski. Śpiewał i grał zespół kleryków „Pokój i Dobro” z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W zadumę nad życiem wprowadzało kilkakrotne pojawienie się na scenie młodzieży ze wspólnoty ewangelizującej z Torunia. Podobały się wyciszone melodyjne piosenki Antoniny Krzysztoń, której słuchacze długo nie pozwolili zejść ze sceny. Nagrodzone w konkursie na pracę o św. Jakubie dzieci miały swój wernisaż w kruchcie kościo­ła i mogły obejrzeć kostiumową bajkę w wykonaniu uczniów z miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych.
 
Niekwestionowanym hitem jarmarku były przedsięwzięcia LBH: pokaz walk Stowarzyszenia Rycerzy Ziemi Gdańskiej (z zespołem tańca Celtyckiego Trebra Runa) oraz wystawa archiwaliów z kościoła św. Jakuba zorganizowana w kościelnej wieży.
 
- ''W ciągu trzech dni zwiedziło ekspozycję prawie cztery tysiące osób'' - mówi Andrzej Barański, senior LBH. - ''Planujemy zaadaptowanie wieży na taras widokowy.''
 
Podobnym zainteresowaniem cieszy­ła się wystawa dokumentów i przedmiotów liturgicznych w miejscowym muzeum. Sporo zainteresowanych dziejami dawnego Lęborka przyszło na seminarium historyczne „Kościół św. Jakuba Apostoła w lęborskiej panoramie”, którego gospodarzem była Elżbieta Kai, dyrektor muzeum. Uzupełnieniem sesji były zorganizowane przez przewodników miejscowego koła PTTK wycieczki „Trasą średniowiecznego Lęborka” (podczas jarmarku promowali swój pierwszy przewodnik turystyczny „Błękitna kraina. Lębork, Łeba i Słowiński Park Narodowy”). Ważnym akcentem była sprzedaż cegiełek na renowację kościoła św. Jakuba (głównie dachu i wyposażenia). Zebrano prawie dwa i pół tysiąca zł.
 
Historycznym wydarzeniem w dziejach Lęborka była uroczysta msza św. koncelebrowana przez księdza biskupa diecezji pelplińskiej Jana Bernarda Szlagę, podczas której miasto oddane zostało w opiekę apostołowi pielgrzymowi.
 
-''Patronat św. Jakuba, osoby niezwykle wyrazistej, chociaż skromnie przedstawionej w Nowym Testamencie jest przekonującym dowodem na to, że patronaty są potrzebne i akceptowane'' - powiedział ksiądz biskup.
 
Jarmark Odpustowy św. Jakuba wpisał się już w wakacyjny kalendarz ważnych wydarzeń w Lęborku. Powoduje, że to (jak się zwykło o Lęborku mówić) tranzytowe w drodze do Łeby miasto, jest także atrakcyjnym punktem na mapie. Miastem silnym interesującą, w części jeszcze nie odkrytą, historią i zapałem ludzi, którym zależy, aby o Lęborku przestało się mówić jako kulturalnej pustyni.
 
Zdaniem o. W. Przybysza tegoroczny jarmark był znaczącym krokiem do przodu jeśli chodzi o integrację lokalnej społeczności. O. Janusz Jędryszek, były proboszcz parafii św. Jakuba twierdzi jednak, że w przyszłości powinno się zwrócić większą uwagę na obecność grup etnicznych podczas jarmarku. - Święty Jakub poprzez pielgrzymowanie jednoczył Europę - mówi. - Aby była jednością w różnorodności, trzeba bardziej zaznaczać obecność mieszkających na tym terenie Kaszubów, Ukraińców i przedstawicieli mniejszości niemieckiej.
 
''Dzięki licznej grupie społeczników i sponsorom udało się w tym roku ustalić właściwe proporcje między wymiarem religijnym, poznawczym, rekreacyjnym i zabawowym'' - powiedział R. Wenta dyrektor społecznego komitetu organizacyjnego. - ''Trzeba się tylko zastanowić jak w sposób pełny włączyć inne parafie, gnipy etniczne do tego wydalenia. Jak sprawić, by św. Jakub istotnie łączył nas wszystkich''.
 
ANDRZEJ RADAJEWSKI
 
----
{{Clear}}[[Plik:LDJ1998.jpg|alt=Wycinek z Dziennika Bałtyckiego z 25-26 lipca 1998r.|mały|Wycinek z Dziennika Bałtyckiego z 25-26 lipca 1998r.]]
<ref>Oryginalny tekst artykułu z Dziennika Bałtyckiego nr.173(16 332) z dnia 25,26 lipca 1998r.</ref>'''Estrada jarmarku św. Jakuba'''
 
 
Dziś od rana do późnej nocy trwać będą w Lęborku imprezy III Jarmarku Odpustowego św. Jakuba Apostoła.
 
Na przykościelnym placu zostanie otwarty kiermasz wyrobów twórców ludowych i prac malarzy amatorów. Towarzyszyć mu będzie sprzedaż pamiątek odpustowych oraz książek o treści religijnej. Kiermasz urozmaici koncert zespołu kleryków franciszkańskich Pokój i Dobro.
 
Zaprezentuje się też Janusz Laskowski. Zespół Tico-Tico zaśpiewa piosenki biesiadne. Na estradzie przy kościele wystąpią Biedronki, zespół działający przy Związku Mniejszości Niemieckiej. Bajki dla dzieci przedstawi grupa teatralna uczniów tutejszego Zespołu Szkół Rolniczych.
 
Od godz. 21.30 do 1 zabawę taneczną poprowadzi zespół Tico-Tico (zet){{Clear}}
 
== 1999 ==
== 2000 ==
Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.