Przejdź do zawartości

Jarmark Św. Jakuba: Różnice pomiędzy wersjami

Dodane 23 973 bajty ,  16 dni temu
 
(Nie pokazano 18 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1:
 
{{Kolor|2=Artykuł dopiero powstaje. Proszę nie edytować.}}Wszelkie uwagi, prośby, zmiany oraz chęć edycji i rozwijania tego artykułu proszę zgłaszać w jego [[Dyskusja:Jarmark Św. Jakuba|Dyskusji]].
 
{{Aktualny}}
Linia 25:
 
== 1997 ==
 
== 1998 ==
[[Plik:LDJ1998gp kopia.jpg|mały]]
<ref>Tekst oryginalny z artykułu pt. "Odpust, patron i gwiazdy" z dnia 29 lipca 1998r. w gazecie Głos Pomorza nr 175(14230) , autor: Andrzej Radajewski.</ref>'''III Jarmark Odpustowy Św. Jakuba w Lęborku'''
 
ODPUST, PATRON I GWIAZDY
== 1999 ==
 
Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy III Jarmarku Odpustowego św. Jakuba w Lę­borku podkreślają, że urastające do rangi święta całego miasta wydarzenie zmierza w dobrym kierunku. W tym roku szczególnie zaakcentowano uroczystości patronalne, podczas których [[Jakub Apostoł|św. Jakub Apostoł]] został ogłoszony patronem Lęborka.
 
Reaktywowany w 1996 roku z inicjatywy franciszkanina o. Leszka Klekociuka<ref>UWAGA ! - ta informacja jest sprzeczna z innymi znalezionymi w necie, ale tak podana w artykule pt. "Odpust, patron i gwiazdy" z dnia 29 lipca 1998r. w gazecie Głos Pomorza nr 175(14230) przez autora: Andrzej Radajewski.</ref> jarmark nawiązuje do tradycji spotkań kupców i rzemieślników organizowanych w Lęborku od XV do początków naszego wieku. Organizatorzy: obchodząca w tym roku swoje 660-lecie parafia św. Jakuba z o. Wiesławem Przybyszem i Ryszardem Wentą na czele, [[Lęborskie Bractwo Historyczne]], [[Urząd Miejski w Lęborku|Urząd Miejski]], [[Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku|Młodzieżowy Dom Kultury]] oraz muzeum konsekwentnie zmierzają do tego, aby połączyć w jarmarku aspekt religijny (odpustowy) ze świecką zabawą i walorami poznawczymi.
 
Ten jarmark był Inny niż poprzednie nie tylko dlatego, że podczas jego trwania Lębork zyskał patrona w osobie św. Jakuba. Przede wszystkim uczestniczyło w nim więcej osób. Powiększyło się grono organizatorów-społeczników, a wśród obserwatorów byli turyści nie tylko z pobliskiej Łeby, ale także z głębi Polski (między innymi z Sosnowca, z okolic Warszawy). Z roku na rok bogatsza jest oferta programowa. Każdy z jarmarkowych dni miał odrębny charakter. Wydarzenie zainaugurowano mocnym wejściem wędrującej ekipy „Lata z Radiem” z takimi gwiazdami jak: kabaret OT.TO, zespoły Viva, Goya, De Su i Żuki. Spragnieni dobrej zabawy i rozrywki lęborczanie po raz pierwszy od kilku lat, kiedy w mieście gościli realizatorzy telewizyjnego programu „Przystanek Dwójka”, mogli wziąć udział w profesjonalnie przygotowanej (nagłośnienie, oświetlenie) imprezie. Takiego tłumu (i takiej dawki decybeli) na placu Pokoju, gdzie umieszczono radiową scenę nie pamię­tali najstarsi mieszkańcy miasta.
 
Bardziej kameralnie było przez trzy kolejne dni na placu św. Jakuba, gdzie podobnie jak w roku ubiegłym koncentrowały się główne wydarzenia jarmarku. Swoje stragany rozłożyło tam ponad dwudziestu twórców ludowych z całego Pomorza oraz malarze z miejscowego [[Klub Plastyka Amatora|Klubu Plastyka Amatora]]. Przewa­żały pamiątki odpustowe (figury świę­tych, Madonny z dzieciątkiem, drewniane ptaszki) oraz patronalne (między innymi kubki, koszulki z podobizną św. Jakuba). Ryszard Arkuszyński, garncarz z Polnicy pod Człuchowem udowadniał na mini warsztacie, że „nie święci garnki lepią”. - ''Rzeźbienie na zamówienie! Wizytóweczkę kupujemy raz, a służy nam cały czas!'' - zapraszał do swojego stoiska Henryk Trzeciński z Lizaków pod Kościerzyną, który w dziesięć minut rzeźbił nazwiska w drewnie lipowym, dębowym i brzozowym. Natomiast poeta Zygmunt Bukowski z Mierzeszyna (woj. gdańskie) omawiał płaskorzeźby, na których pokazał między innymi jak wygląda zakończenie żniw na Kociewiu i jak Remus uczestniczył w odpuście. Na kiermaszu niezabrakło oczywiście, twórców miejscowych (Norberta Glińskiego, Kazimierza Odżygóżdża i Zdzisława Grajpera).
 
Na scenie wspaniale bawił publiczność Janusz Laskowski. Śpiewał i grał zespół kleryków „Pokój i Dobro” z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W zadumę nad życiem wprowadzało kilkakrotne pojawienie się na scenie młodzieży ze wspólnoty ewangelizującej z Torunia. Podobały się wyciszone melodyjne piosenki Antoniny Krzysztoń, której słuchacze długo nie pozwolili zejść ze sceny. Nagrodzone w konkursie na pracę o św. Jakubie dzieci miały swój wernisaż w kruchcie kościo­ła i mogły obejrzeć kostiumową bajkę w wykonaniu uczniów z miejscowego Zespołu Szkół Rolniczych.
 
Niekwestionowanym hitem jarmarku były przedsięwzięcia LBH: pokaz walk Stowarzyszenia Rycerzy Ziemi Gdańskiej (z zespołem tańca Celtyckiego Trebra Runa) oraz wystawa archiwaliów z kościoła św. Jakuba zorganizowana w kościelnej wieży.
 
- ''W ciągu trzech dni zwiedziło ekspozycję prawie cztery tysiące osób'' - mówi Andrzej Barański, senior LBH. - ''Planujemy zaadaptowanie wieży na taras widokowy.''
 
Podobnym zainteresowaniem cieszy­ła się wystawa dokumentów i przedmiotów liturgicznych w miejscowym muzeum. Sporo zainteresowanych dziejami dawnego Lęborka przyszło na seminarium historyczne „Kościół św. Jakuba Apostoła w lęborskiej panoramie”, którego gospodarzem była Elżbieta Kai, dyrektor muzeum. Uzupełnieniem sesji były zorganizowane przez przewodników miejscowego koła PTTK wycieczki „Trasą średniowiecznego Lęborka” (podczas jarmarku promowali swój pierwszy przewodnik turystyczny „Błękitna kraina. Lębork, Łeba i Słowiński Park Narodowy”). Ważnym akcentem była sprzedaż cegiełek na renowację kościoła św. Jakuba (głównie dachu i wyposażenia). Zebrano prawie dwa i pół tysiąca zł.
 
Historycznym wydarzeniem w dziejach Lęborka była uroczysta msza św. koncelebrowana przez księdza biskupa diecezji pelplińskiej Jana Bernarda Szlagę, podczas której miasto oddane zostało w opiekę apostołowi pielgrzymowi.
 
-''Patronat św. Jakuba, osoby niezwykle wyrazistej, chociaż skromnie przedstawionej w Nowym Testamencie jest przekonującym dowodem na to, że patronaty są potrzebne i akceptowane'' - powiedział ksiądz biskup.
 
Jarmark Odpustowy św. Jakuba wpisał się już w wakacyjny kalendarz ważnych wydarzeń w Lęborku. Powoduje, że to (jak się zwykło o Lęborku mówić) tranzytowe w drodze do Łeby miasto, jest także atrakcyjnym punktem na mapie. Miastem silnym interesującą, w części jeszcze nie odkrytą, historią i zapałem ludzi, którym zależy, aby o Lęborku przestało się mówić jako kulturalnej pustyni.
 
Zdaniem o. W. Przybysza tegoroczny jarmark był znaczącym krokiem do przodu jeśli chodzi o integrację lokalnej społeczności. O. Janusz Jędryszek, były proboszcz parafii św. Jakuba twierdzi jednak, że w przyszłości powinno się zwrócić większą uwagę na obecność grup etnicznych podczas jarmarku. - Święty Jakub poprzez pielgrzymowanie jednoczył Europę - mówi. - Aby była jednością w różnorodności, trzeba bardziej zaznaczać obecność mieszkających na tym terenie Kaszubów, Ukraińców i przedstawicieli mniejszości niemieckiej.
 
''Dzięki licznej grupie społeczników i sponsorom udało się w tym roku ustalić właściwe proporcje między wymiarem religijnym, poznawczym, rekreacyjnym i zabawowym'' - powiedział R. Wenta dyrektor społecznego komitetu organizacyjnego. - ''Trzeba się tylko zastanowić jak w sposób pełny włączyć inne parafie, gnipy etniczne do tego wydalenia. Jak sprawić, by św. Jakub istotnie łączył nas wszystkich''.
 
ANDRZEJ RADAJEWSKI
 
----
[[Plik:LDJ1998.jpg|alt=Wycinek z Dziennika Bałtyckiego z 25-26 lipca 1998r.|mały|Wycinek z Dziennika Bałtyckiego z 25-26 lipca 1998r.]]
<ref>Oryginalny tekst artykułu z Dziennika Bałtyckiego nr.173(16 332) z dnia 25,26 lipca 1998r.</ref>'''Estrada jarmarku św. Jakuba'''
 
 
Dziś od rana do późnej nocy trwać będą w Lęborku imprezy III Jarmarku Odpustowego św. Jakuba Apostoła.
 
Na przykościelnym placu zostanie otwarty kiermasz wyrobów twórców ludowych i prac malarzy amatorów. Towarzyszyć mu będzie sprzedaż pamiątek odpustowych oraz książek o treści religijnej. Kiermasz urozmaici koncert zespołu kleryków franciszkańskich Pokój i Dobro.
 
Zaprezentuje się też Janusz Laskowski. Zespół Tico-Tico zaśpiewa piosenki biesiadne. Na estradzie przy kościele wystąpią Biedronki, zespół działający przy Związku Mniejszości Niemieckiej. Bajki dla dzieci przedstawi grupa teatralna uczniów tutejszego Zespołu Szkół Rolniczych.
 
Od godz. 21.30 do 1 zabawę taneczną poprowadzi zespół Tico-Tico (zet){{Clear}}
 
== 1999 ==
== 2000 ==
 
Linia 47 ⟶ 90:
 
== 2008 ==
[[Plik:JLJ2008.jpg|alt=Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2008|mały|Ulotka Lęborskich Dni Jakubowych 2008]]
{{Clear}}
 
== 2009 ==
Nowym punktem w programie Jarmarku jest piknik naukowy, który w niedzielę zorganizują na ul. Staromiejskiej fizycy z Torunia. Uczeni z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będą popularyzować wiedzę naukową, jako wstęp do zbliżającej się 150 rocznicy urodzin Paula Nipkowa.
 
Rycerze z Hufca Przedniego Wójtostwa Lębork od piątku do niedzieli będą obozować na polanie pod lęborskim zamkiem. Razem ze swoimi przyjaciółmi ze Szczecina, Chojnic, Koszalina, Malborka i Gdańska, wspólnie pokażą turystom i mieszkańcom Lęborka średniowieczne stroje, zwyczaje i oręż.
 
'''Czwartek, 23.07.2009 r.'''
 
17.15 – Marsz pokoju spod kaplicy kościoła ewangelicko – augsburskiego do kościoła św. Jakuba Ap.
 
18.00 – Nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Jakuba
 
18.45 – Koncert po nabożeństwie ekumenicznym (kościół św. Jakuba)
 
'''Piątek, 24.07.2009 r.'''
 
13.00 – Uroczyste posiedzenie Radnych Miasta Lęborka, wręczenie statuetek Lęborskiego Lwa, wykład :„V wieków Franciszkanów w Lęborku” ( Sala Rajców)
 
16.00 – 18.00 – Katolicy na ulicy – ewangelizacja uliczna
 
16.00 – 16.50 – Estrada wykonawców lęborskich – muzyka, taniec (scena)
 
17.15 – Otwarcie wystawy w wieży kościoła św. Jakuba „Światłem muskane-historia oświetlenia”
 
16.50 – 18.50 – Muzyka Regionów I – Zespoły regionalne: „Levino”, „Switanok”, polski zespół „Jutrzenka” z Białorusi, „Nasze Strone” z Wierzchucina, „Mezoszilas” z Węgier, „Etnos” z Macedonii (scena)
 
18.30 – Koncert Chóru Tadeusza Formeli połączony z promocją płyty (kościół św. Jakuba)
 
19.00 – 19.30 – Uroczystość wręczenia Flagi Honorowej Rady Europy (pl. Pokoju)
 
19.35 – Program muzyczny – Orkiestra dęta „ Ziemia Lęborska” (przed sceną)
 
20.30 – Koncert muzyki irlandzkiej – „POLANDIA” (scena)
 
'''Sobota, 25.07.2009 r.'''
 
09.30 – Zlot Jakubów (rejestracja od godz. 09.30 – 17.00) (pl. św. Jakuba)
 
11.00 – II Ogólnopolskie Forum Turystyczne – (Sala Rajców)
 
10.00 – 11.30 Festyn „Chrześcijanie Dzieciom” – skwer przy pl. Pokoju
 
11.00 – 19.00 – NOT – Wystawa zabawek epoki PRL-u – Dom Technika- Baszta Kwadratowa
 
11.00 – 20.00 – Piknik naukowy – most na ul. Staromiejskiej
 
13.00 – Pielgrzymka rowerowa do Łeby – start sprzed Ratusza Miejskiego
 
13.30 – 15.30 Muzyka Regionów II – Zespoły regionalne : „Jutrzenka,” „Mezoszilas”, „Etnos”, „Ziemia Lęborska”
 
15.00 – Konferencja naukowa „Po pierwsze zachować” (Muzeum w Lęborku)
 
15.00 – Jakubowy Turniej Karciany „Laborsczi Baśczi”. (internat Spec. Ośr. Szkolno- Wych.)
 
15.50 – Bieg Uliczny św. Jakuba (start honorowy – przed sceną)
 
16.00 – Bieg Uliczny św. Jakuba (start ostry – ul. 1 Maja)
 
17.00 – Poświęcenie samochodów (plac Kopernika)
 
18.00 – Msza św. z kaszubską liturgią słowa (kościół św. Jakuba)
 
18.00 – 18.45 Podsumowanie Biegu Ulicznego św. Jakuba (scena)
 
18.45 – Podsumowanie konkursu rzeźbiarskiego „Św. Franciszek w oczach rzeźbiarzy” (scena)
 
19.00 – Finał Zlotu Jakubów (scena)
 
19.30 – 21.15 Program artystyczny (scena)
 
20.00 – Promocja lęborskiego kalendarza na 2010 r. (galeria „Fregata”, ul. Reja)
 
21.30 – Gwiazda wieczoru – BONEY M (scena)
 
'''Niedziela, 26.07.2009 r.'''
 
09.30 – Uroczysty, barwny korowód od Ratusza do kościoła św. Jakuba
 
10.00 – Uroczysta suma odpustowa w kościele św. Jakuba Ap. Prowadzi o. Jerzy Norel – Wikariusz Generalny z Rzymu
 
11.00 – Koncert chóru Schola Cantorum Veiherovienses z Wejherowa (kościół św. Jakuba Ap.)
 
11.00 – 17.00 – Piknik naukowy (most na ul. Staromiejskiej)
 
11.30 – 14.00 – „Franciszkanie Dzieciom” – festyn przy kościele
 
12.00 – 19.00 – NOT – Wystawa zabawek epoki PRL-u – Dom Technika-Baszta Kwadratowa
 
12.45 – Podsumowanie pleneru malarskiego (scena)
 
13.00 – Estrada wykonawców lęborskich. (scena)
 
15.00 – 16.15 – Koncert Muzyki Chrześcijańskiej Communio – Zespoły regionalne: Etnos, Mezoszilas, Jutrzenka, Spiewne Kwiotczi, Radość Życia (scena)
 
16.30 – 17.45 – Koncert – ANTONINA KRZYSZTOŃ (scena)
 
18.15 – 19.15 – Program muzyczny (scena)
 
19.30 – Gwiazda wieczoru – STANISŁAW SOJKA (scena)
 
== 2010 ==
'''Lęborskie Dni Jakubowe AD 2010'''
 
Mimo, że Lęborskie  Dni Jakubowe AD 2010 upłynęły pod znakiem chłodnej i deszczowej pogody, nie zabrakło gorącej atmosfery i przyjaznych opinii o największym  miejskim wydarzeniu kulturalno- rekreacyjno-religijnym.  W tym roku dowiedzieli się o nim także widzowie TV Polonii, która „na żywo” transmitowała z Lęborka uroczystą Mszę św. podczas której Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga ogłosił, że miejscowy kościół Św. Jakuba zyskał status Diecezjalnego Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła.
 
W lipcowym Święcie Miasta udział wzięło tysiące lęborczan i turystów.
 
 
'''Czwartek, 22 lipca 2010'''
 
Po Marszu Pokoju z udziałem przedstawicieli duchowieństwa i wiernych różnych wyznań spod kaplicy ewangelicko-augsburskiego do kościoła NMP Panny Królowej Polski odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, a po nim koncert chóru Tadeusza Formeli.  
 
 
'''Piątek, 23 lipca 2010'''
 
Oficjalnym prologiem Lęborskich Dni Jakubowych było uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej, na którym wręczono statuetkę „Lęborskiego Lwa 2010” – Wyróżnienie Honorowe Rady Miejskiej w Lęborku Staroście Lęborskiemu Ryszardowi Wencie.    
 
Jeszcze tego samego dnia na scenie na placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona II Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz naszych zespołów: Zespołu Regionalnego „Levino”, Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska”, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska” wystąpiły zespoły „October 14” z Serbii, „Cecinka” ze Słowacji oraz zespół „Żywczanie”. Od tego dnia na wieży kościoła św. Jakuba Ap. można było zwiedzać muzealną ekspozycję „W kadrze zatrzymane. Historia fotografii”, na której zgromadzono stare aparaty, akcesoria fotograficzne, zdjęcia zrobione metodą analogową.  Wieczorem zagrała ustecka grupa szantowa „Kubryk”.
 
 
'''Sobota 24 lipca 2010'''
 
Sobota zapisała się jako dzień pochmurny, wietrzny i deszczowy. Sporo z 80 stoisk handlowych na placu Pokoju było przez znaczną część dnia zabezpieczonych folią lub brezentem przed ulewą. To jednak nie zniechęciło lęborczan i licznie odwiedzających miasto w jarmarkowe dni  turystów do spacerów i uczestnictwa w kolejnych punktach programu LDJ: w cz. II cyklu „Muzyka Regionów”, Gdy deszcz odpuszczał tłoczno i gwarno robiło się na ul. Staromiejskiej, gdzie w ramach akcji „Ożywiona Staromiejska” grały zespoły muzyczne, występowali kuglarze i szczudlarze, oblegane było przez dzieci stoisko malowania buziek. Furorę zrobił warszawski kataryniarz z papugą. 
 
Po południu w strugach deszczu wyruszyli spod Ratusza Miejskiego do Łeby uczestnicy Pielgrzymki Rowerowej „Od Jakuba do Jakuba”. Na szczęście nie w plenerze, lecz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbył się tradycyjny Jakubowy Turniej Karciany „Laborśczi Baśczi”.  
 
Sporym zainteresowaniem cieszyła się promocja miejskiego kalendarza na rok 2011 na ul. Staromiejskiej. Jego tematem przewodnim jest hasło:  Wybierz Lębork – odwiedź, zainwestuj, zamieszkaj!, które skierowane jest nie tylko do potencjalnych inwestorów, którzy mogliby w mieście stworzyć nowe miejsca pracy, ale i do turystów. Autorem kalendarza jest Sylwia Beyrowska, lęborczanka, absolwentka gdańskiej ASP. Kalendarz powstał przy współpracy Referatu Promocji i Kultury UM. Jego 101 egzemplarzy podpisanych podczas promocji przez Burmistrza Miasta Lęborka Włodzimierza Klatę i Sylwię Beyrowską  trafiło już do lęborczan i turystów.
 
 
Hitem tego dnia był  nie tylko wieczorny koncert grupy Feel, ale także  IV Międzynarodowy Zlot Jakubów, który w dniu imienin Jakuba zgromadził w Lęborku 248 Jakubów, a więc o 11 więcej niż w roku ubiegłym oraz X Bieg Uliczny Św. Jakuba z udziałem 270 biegaczy.
 
W tym roku każdy z Jakubów otrzymał zlotową czapkę, identyfikator, pożywną „Laskę Jakuba” (paluch maślany), a także kupony rabatowe do partnerskich placówek handlowych Zlotu. Pierwszych 100 Jakubów otrzymało także kupony na Pizzę Nipkowa lub deser Lodowy „Lęborska Fantazja”. Każdy Jakub miał możliwość zrobienia sobie zdjęcia do Galerii Jakubów i wpisania się do pamiątkowej księgi. Mimo nienajlepszej pogody i ulewy która kilkukrotnie przeszła nad miastem, pod Kwaterą Zlotu nie brakowało chętnych do rejestracji. Przybyli  nie tylko Jakubowie z Polski, ale z Bratysławy na Słowacji i Luksemburga.  Po południu liczna grupa Jakubów wraz z całymi rodzinami odbyła pielgrzymkę do kościoła Św. Jakuba, które już w niedzielę ogłoszone zostało  Sanktuarium Św. Jakuba Ap. w którym wszystkich powitał proboszcz. o. Piotr Pawlik. Wcześniej Jakubowie zwiedzili wystawę  „Historia fotografii” w wieży kościoła i wysłuchali krótkiego koncertu organowego w wykonaniu Tadeusza Formeli. Kolejnym punktem było zwiedzanie zamku z przewodnikiem Ireneuszem Krawcem, który w barwny sposób opowiadał o średniowiecznym życiu krzyżackiej załogi w murach lęborskiego zamku. Największym zainteresowaniem z racji wspaniałych nagród ufundowanych przez sponsorów (m.in. rowery, aparaty fotograficzne, telefony, odtwarzacze MP3 i MP4), cieszył się wieczorny finał Zlotu Jakubów poprzedzony przemarszem Jakubów do Placu Pokoju przy akompaniamencie perkusistów z zespołu Tremolo. Na scenie Barbara Jachimowicz prowadząca finał zaprosiła wszystkich Jakubów z rodzinami do zbiorowego zdjęcia. Oprawę muzyczną finału zapewnił zespół Mayoness. Część z ok. 150 nagród rozlosowano na scenie, część po finale przy Kwaterze Zlotu. Frekwencja na Zlocie rośnie z roku na rok (2007 r. - 87 uczestników, 2008 - 167, 2009 - 237).
 
Najmłodszym Jakubem IV Zlotu był trzytygodniowy Jakub Osowski z Lęborka, najstarszym tak, jak w poprzednim roku 75-letni Jakub Wojtyniak z Dębina k. Malborka. Obaj otrzymali specjalne prezenty od sponsorów.
 
W 10-kilometrowym Biegu Św. Jakuba startowali nie tylko biegacze z całej Polski, a także m.in. z Białorusi, Finlandii i Szkocji. Najlepszy był Radosław Kłeczek z Gogolina, który na metę przybiegł w czasie 30 min. 58 sek. Wśród lęborczan pierwsi na mecie byli Piotr Pobłocki - UKS Ekonomik Maratończyk Lębork (7. miejsce, czas 31 min. 54 sek.), Błażej Król - GKS Tęcza NWL (12 miejsce, 33 min. 47 sek.) oraz Sebastian Wąsicki - LKB „Braci Petk”  (14. miejsce, 33 min. 50 sek). Najlepszą wśród kobiet była Minina Volha z Białorusi (czas 33 min. 55 sek).
 
 
'''Niedziela, 25 lipca 2010'''
 
Niedziela była bardziej łaskawa pod względem pogody. Chociaż od czasu do czasu padał przelotny deszcz, adresaci jarmarkowych atrakcji o wiele rzadziej chronili się pod parasolami niż w poprzednie dni.
 
Na pl. Pokoju pachniały wyroby piekarniczo-cukiernicze, wędzone ryby i kiełbasy. Był większy ruch przy  kramach  z wyrobami rzemieślniczymi, ludowymi rzeźbami, starociami, zabawkami, cukrową watą i balonami. Muzyką, obecnością kuglarzy i  szczudlarzy żyła ulica Staromiejska.
 
Niedziela miała odpustowy i wyjątkowy pod względem religijnym charakter. Podczas uroczystej sumy odpustowej w kościele św. Jakuba, której przewodniczył Biskup Pelpliński Ksiądz prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga, lęborska świątynia została ogłoszona Diecezjalnym Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła. Relikwia z kości Św. Jakuba Starszego Apostoła, którą oo. franciszkanie otrzymali z Watykanu, umieszczona została w muszli z dębu na ołtarzu głównym. Mszę Św. Odpustową, w której uczestniczyli Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke, Poseł Do Parlamentu Europejskiego Jarosław Wałęsa, Poseł na Sejm RP Witold Namyślak i Senator Kazimierz Kleina, poprzedził przemarsz duchowieństwa i wiernych oraz rzemieślników z Powiatowego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lęborku i przedstawicieli okolicznych Cechów z relikwią do kościoła Św. Jakuba. Rzemieślnicy z lęborskiego Cechu od lat współorganizujący w mieście Jarmark Św. Jakuba – a od dwóch lat LDJ obchodzili tego dnia Jubileusz 65-lecia istnienia PCRZiP w Lęborku. Z tej okazji byli oni gośćmi miejskich władz samorządowych. Burmistrz W. Klata i Przewodnicząca Rady Miejskiej M. Bresler podziękowali rzemieślnikom za ich 65-letni wkład w gospodarczy  rozwój Lęborka i Powiatu Lęborskiego oraz za przygotowanie wykwalifikowanych kadr dla małych i średnich przedsiębiorstw na naszym terenie.
 
Tego dnia był też czas na zabawę i refleksję przy muzyce chrześcijańskiej w ramach prowadzonego przez Martę Szczupaczyńską i Wojciecha Bonenberga koncertu Muzyki Chrześcijańskiej „Communio” z udziałem zespołów: „Mali Rycerze Niepokalanej”, „Odnowa” Michała Głodowskiego, Zespołu Parafialnego z Gdańska Brzeźna,  „2 Koryntian 2,14”, „In Nomine Dei”. Tego dnia po południu oo. Franciszkanie zapraszali do udziału w zabawie dzieci podczas festynu „Franciszkańska Młodzież Dzieciom”.  Lęborskie Dni Jakubowe zakończył koncert gwiazdy wieczoru Justyny Steczkowskiej, która zaśpiewała nie tylko nowe piosenki, ale także kilka starszych hitów w nowych aranżacjach. 
 
Podsumowanie Lęborskich Dni Jakubowych
'''Poniedziałek, 26 lipca 2010'''
Jeszcze w uszach brzmiały dźwięki zespołów ludowych i gwiazd popu, w ustach pozostał smak jarmarkowej waty cukrowej i innych wiktuałów, gdy tego dnia w Karczmie Rycerskiej podsumowano tegoroczne Lęborskie Dni Jakubowe dziękując wszystkim współorganizatorom, sponsorom i wolontariuszom za trud włożony w organizację kilkudniowej imprezy.
Dyplomami wręczanymi przez Burmistrza Miasta Włodzimierza Klatę, o. Piotra Pawlika, Dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji Mariana Borka oraz Prezesa Lęborskiego Stowarzyszenia Św. Jakuba Ap. Reginę Szczupaczyńską dziękowano „za pomoc i zaangażowanie w organizację Lęborskich Dni Jakubowych  Ad 2010, które nie tylko promują Nasze miasto w kraju i za granicą, ale są wizytówką naszej integracji i jedności w różnorodności”.
- Zachowajmy radość Jakubowego Świętowania i owoce towarzyszącej mu chrześcijańskiej refleksji na drodze wspólnego budowania jak najlepszej przyszłości Lęborka i jego Mieszkańców – powiedział Burmistrz Włodzimierz Klata.
Pokazano także prezentacje zdjęć z Lęborskich Dni Jakubowych w której zawarte były najważniejsze punkty imprezy. Kolorytu spotkaniu nadały zespoły regionalne „October 14” z Serbii, „Cecinka” ze Słowacji, a także rodzimi „Żywczanie” oraz  Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska” którzy zaprezentowali kilka pieśni, a potem już we własnym gronie bawili się i integrowali przy śpiewie i muzyce.
 
== 2011 ==
Linia 56 ⟶ 251:
 
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2011 upłynęły pod znakiem kultury kaszubskiej. W sobotę Lębork gościł XIII Światowy Zjazd Kaszubów, który przyciągnął do miasta tysiące Kaszubów z kraju i ze świata. W zjeździe uczestniczył Premier RP Donald Tusk. Rekordowa była liczba stoisk handlowych, liczba uczestników Biegu Ulicznego św. Jakuba - 315 zawodników i Zlotu Jakubów na który przybyło aż 254 chłopców i mężczyzn o imieniu Jakub. Zapraszamy do przeczytania obszernej relacji z imprezy i obejrzenia fotogalerii.
 
'''Czwartek, 21 lipca 2010'''
Lęborskie Dni Jakubowe tradycyjnie rozpoczął Marsz Pokoju spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap., a Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska" przygrywała maszerującym. W sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, a po nim koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Urszuli Szulc. Akompaniował Marcin Karczewski.
Linia 126 ⟶ 322:
 
Lęborskie Dni Jakubowe AD 2012 upłynęły w rytm jarmarkowej atmosfery, kupieckich stoisk, występów regionalnych zespołów i rekordowej liczbie uczestników biegu ulicznego Św. Jakuba, których aż 338 pobiegło 10-kilometrową trasą ulicami Lęborka.
 
'''Czwartek, 19 lipca 2012'''
Lęborskie Dni Jakubowe tradycyjnie rozpoczął Marsz Pokoju spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Słowo Boże wygłosił ks. Wojciech Froehlich ze Słupska z kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz o. Roman Zioła, gwardian i administrator Parafii Św. Jakuba Apostoła. Po nabożeństwie odbył się koncert zespołu AMICI.
 
 
 
'''Piątek, 20 lipca 2012'''
Linia 153 ⟶ 348:
 
 
 
Od rana w namiocie przy scenie trwała rejestracja uczestników 6. Międzynarodowego Zlotu Jakubów. Chłopcy i mężczyźni o imieniu Jakub otrzymywali po okazaniu dokumentów bony rabatowe do lęborskich sklepów, los do Loterii Jakubowej z trzema setkami ciekawych nagród i pyszny paluch maślany tzw. „Laskę Jakuba".
Od rana w namiocie przy scenie trwała rejestracja uczestników 6. [[Międzynarodowy Zlot Jakubów|Międzynarodowego Zlotu Jakubów]]. Chłopcy i mężczyźni o imieniu Jakub otrzymywali po okazaniu dokumentów bony rabatowe do lęborskich sklepów, los do Loterii Jakubowej z trzema setkami ciekawych nagród i pyszny paluch maślany tzw. „Laskę Jakuba".
 
 
Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.